Valresultat Mark 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Mark med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mark ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Mark på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,9 %
Röstberättigade
26 700
Avgivna röster
22 947
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Mark

Riksdagsvalet 2022 i Mark: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 90930,5 %
SDSverigedemokraterna5 62724,9 %
MModeraterna3 73316,5 %
CCenterpartiet1 7137,6 %
KDKristdemokraterna1 5576,9 %
VVänsterpartiet1 2125,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7733,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7223,2 %
Övriga partier3861,7 %

Regionvalet 2022 i Mark

Regionvalet 2022 i Mark: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 97131,3 %
SDSverigedemokraterna4 24619,1 %
MModeraterna3 77016,9 %
KDKristdemokraterna2 0879,4 %
CCenterpartiet1 8408,3 %
VVänsterpartiet1 5126,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6873,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5082,3 %
Övriga partier6272,8 %

Kommunvalet 2022 i Mark

Kommunvalet 2022 i Mark: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 58829,4 %
MModeraterna4 49320,1 %
SDSverigedemokraterna4 16218,6 %
CCenterpartiet2 56511,5 %
KDKristdemokraterna1 7647,9 %
VVänsterpartiet1 5386,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6252,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5752,6 %
Övriga partier790,4 %

Partiernas utveckling i Mark 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mark i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mark per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %34,0 %33,2 %29,1 %30,5 %27,4 %
SD2,9 %5,8 %14,8 %19,8 %24,9 %22,0 %
M20,3 %24,5 %18,9 %16,0 %16,5 %17,8 %
C11,9 %9,3 %8,9 %10,7 %7,6 %7,7 %
KD7,8 %6,7 %5,2 %7,1 %6,9 %8,6 %
V6,3 %5,6 %5,6 %7,3 %5,4 %5,7 %
MP3,9 %5,7 %5,4 %3,3 %3,4 %4,2 %
L5,3 %7,5 %5,2 %5,5 %3,2 %4,6 %
Övr3,1 %0,9 %2,9 %1,3 %1,7 %2,0 %
Valdeltagande82,1 %85,7 %86,4 %88,0 %85,9 %85,6 %

Valdeltagande i Mark 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mark 2022

Så skiljer sig Mark från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,9 % i Mark mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,3
  • KD +1,5
  • C +0,9
  • S +0,2

Svagare än i riket

  • M −2,6
  • MP −1,7
  • L −1,4
  • V −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mark, från 19,8 % till 24,9 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,7 % till 7,6 % (−3,1).

  • SD +5,0
  • C −3,1
  • L −2,3
  • V −1,9
  • S +1,4
  • M +0,5
  • KD −0,2
  • MP +0,1

Valdeltagande i Mark

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mark på plats 100 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mark är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Skene-Assberg till 91,0 % i Örby-Krok-Brättingstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kinna-Aspäng (43,9 %) och sitt svagaste i Fotskäl-Tostared-Björketorp (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 5 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mark är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,6 % i kommunvalet mot 24,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.

  • SD −6,3
  • C +3,9
  • M +3,6
  • V +1,5
  • S −1,1
  • KD +1,0
  • MP −0,8
  • L −0,4

Största parti i Mark sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mark i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mark per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,4 %85,6 %
2022Socialdemokraterna30,5 %85,9 %
2018Socialdemokraterna29,1 %88,0 %
2014Socialdemokraterna33,2 %86,4 %
2010Socialdemokraterna34,0 %85,7 %
2006Socialdemokraterna38,4 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Mark 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Mark. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mark, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Berghem-HajomSD29,8 %SD24,4 %88,0 %
Fotskäl-Tostared-BjörketorpSD34,7 %SD25,4 %84,3 %
FritslaS32,8 %S31,8 %78,3 %
Horred-Öxnevalla-IstorpSD27,8 %S22,5 %87,1 %
HyssnaSD25,5 %M21,9 %90,0 %
Kinna centrumS35,1 %S36,4 %78,1 %
Kinna-AspängS43,9 %S44,7 %74,9 %
Kinna-Marieberg-KinnahultS31,1 %S30,0 %87,3 %
Kinna-Näs-VallåsS34,2 %S33,2 %83,5 %
Kinna-Rydal-KinnaströmS35,4 %S36,3 %86,2 %
Skene-AssbergS38,0 %S39,3 %69,0 %
Skene-HedboS41,2 %S41,9 %77,8 %
Skene-SandvallsängS38,9 %S38,6 %80,3 %
Skephult-FritslaS29,6 %S29,3 %87,0 %
SätilaS26,9 %S23,1 %89,0 %
Torestorp-Öxabäck-ÄlekullaS26,7 %C25,2 %89,3 %
Ubbhult-SätilaSD29,4 %SD25,6 %85,1 %
Örby centrumS35,8 %S35,2 %88,4 %
Örby-Krok-BrättingstorpS29,6 %S28,9 %91,0 %

Utforska valdistrikten i Mark på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022