Valresultat Karlsborg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Karlsborg med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlsborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,1 %
- Röstberättigade
- 5 557
- Avgivna röster
- 4 954
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 486 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 302 | 26,7 % |
| MModeraterna | 813 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 407 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 336 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 202 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 170 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 121 | 2,5 % |
| Övriga partier | 45 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 466 | 31,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 814 | 17,3 % |
| MModeraterna | 808 | 17,1 % |
| KDKristdemokraterna | 586 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 424 | 9,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 192 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 82 | 1,7 % |
| Övriga partier | 123 | 2,6 % |
Kommunvalet 2022 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 506 | 31,3 % |
| MModeraterna | 1 050 | 21,9 % |
| CCenterpartiet | 731 | 15,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 620 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 3,1 % |
| Övriga partier | 36 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Karlsborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlsborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 33,6 % | 35,0 % | 28,4 % | 30,4 % | 25,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 17,7 % | 22,5 % | 26,7 % | 23,6 % |
| M | 21,9 % | 26,9 % | 17,2 % | 16,1 % | 16,7 % | 20,9 % |
| KD | 7,4 % | 6,5 % | 5,8 % | 8,5 % | 8,3 % | 8,9 % |
| C | 13,6 % | 11,0 % | 9,7 % | 10,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 6,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 5,3 % | 4,1 % | 5,2 % |
| V | 3,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 5,1 % | 3,5 % | 3,9 % |
| MP | 2,8 % | 4,3 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,1 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,8 % | 86,2 % | 88,6 % | 90,6 % | 89,1 % | 88,7 % |
Valdeltagande i Karlsborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlsborg 2022
Så skiljer sig Karlsborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,7 % i Karlsborg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- KD +3,0
- C +0,2
- S +0,1
Svagare än i riket
- V −3,3
- MP −2,6
- M −2,4
- L −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlsborg, från 22,5 % till 26,7 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,7 % till 6,9 % (−3,8).
- SD +4,2
- C −3,8
- S +2,1
- V −1,6
- L −1,2
- M +0,6
- MP +0,3
- KD −0,2
Valdeltagande i Karlsborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,1 %, vilket är 4,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Karlsborg på plats 18 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlsborg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,8 % i Karlsborg centrum-södra till 86,2 % i Mölltorp - Brevik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karlsborg norra (33,8 %) och sitt svagaste i Karlsborg centrum-södra (29,0 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlsborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,9 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.
- SD −13,8
- C +8,3
- M +5,2
- L +3,1
- S +0,9
- KD −0,7
- V −0,4
Största parti i Karlsborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlsborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 90,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 88,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 82,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlsborg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Karlsborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karlsborg centrum-södra | S | 29,0 % | S | 28,7 % | 81,8 % |
| Karlsborg norra | S | 33,8 % | S | 36,1 % | 86,2 % |
| Mölltorp - Brevik | S | 30,0 % | S | 30,4 % | 86,2 % |
| Undenäs - Forsvik | S | 31,3 % | S | 31,5 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022