Valresultat Ulricehamn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ulricehamn med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (18,2 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ulricehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 18 972
- Avgivna röster
- 16 375
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 365 | 27,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 860 | 23,9 % |
| MModeraterna | 3 202 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 1 454 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 155 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 714 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 648 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 564 | 3,5 % |
| Övriga partier | 201 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 133 | 26,1 % |
| MModeraterna | 3 381 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 688 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 1 834 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 491 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 882 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 641 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 385 | 2,4 % |
| Övriga partier | 391 | 2,5 % |
Kommunvalet 2022 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 933 | 18,2 % |
| MModeraterna | 2 879 | 17,9 % |
| NUNya Ulricehamn | 2 558 | 15,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 488 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 2 405 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 908 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 816 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 630 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 456 | 2,8 % |
| Övriga partier | 33 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ulricehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ulricehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,7 % | 26,2 % | 27,3 % | 24,7 % | 27,0 % | 25,1 % |
| SD | 2,9 % | 6,7 % | 14,8 % | 19,6 % | 23,9 % | 21,0 % |
| M | 23,9 % | 29,4 % | 22,9 % | 19,7 % | 19,8 % | 20,7 % |
| C | 14,8 % | 12,2 % | 12,5 % | 12,9 % | 9,0 % | 8,4 % |
| KD | 9,9 % | 7,9 % | 5,7 % | 7,9 % | 7,1 % | 8,4 % |
| V | 3,9 % | 3,9 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,4 % | 5,4 % |
| L | 5,6 % | 6,8 % | 4,4 % | 5,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,7 % | 3,2 % | 3,5 % | 4,2 % |
| Övr | 4,1 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,0 % | 85,6 % | 87,1 % | 88,3 % | 86,3 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Ulricehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ulricehamn 2022
Så skiljer sig Ulricehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 23,9 % i Ulricehamn mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,3
- C +2,3
- KD +1,8
- M +0,7
Svagare än i riket
- S −3,3
- V −2,3
- MP −1,6
- L −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ulricehamn, från 19,6 % till 23,9 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,9 % till 9,0 % (−3,9).
- SD +4,3
- C −3,9
- S +2,3
- V −1,1
- L −1,1
- KD −0,8
- MP +0,3
- M +0,1
Valdeltagande i Ulricehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ulricehamn på plats 87 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ulricehamn är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Centrum/Tingsholm N. till 87,4 % i Hössna/Liared.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Marbäck/Fredriksberg/Fållorna (32,8 %) och sitt svagaste i Hössna/Liared (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 5 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ulricehamn är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 27,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- S −8,8
- SD −8,4
- C +5,9
- M −1,9
- KD −1,5
- MP −0,7
- V +0,6
- L −0,1
Största parti i Ulricehamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Ulricehamn under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,1 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 82,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ulricehamn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ulricehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blidsberg/Dalum/Trädet | SD | 31,8 % | SD | 22,5 % | 83,2 % |
| Centrum/Tingsholm N. | S | 30,6 % | S | 22,5 % | 77,6 % |
| Fridhem/Paradiset/Centrum S. | S | 28,8 % | M | 26,1 % | 84,6 % |
| Gunnarshill/Borgmästarhagen | S | 32,0 % | S | 21,1 % | 81,9 % |
| Gällstad/Rånnaväg/Grönahög | SD | 26,0 % | C | 23,7 % | 83,1 % |
| Hökerum/Nitta | SD | 28,1 % | SD | 21,4 % | 85,1 % |
| Hössna/Liared | SD | 31,6 % | SD | 20,2 % | 87,4 % |
| Marbäck/Fredriksberg/Fållorna | S | 32,8 % | S | 21,8 % | 85,8 % |
| Markuslyckan/Karlslätt/Härstorp | S | 31,4 % | M | 19,3 % | 78,2 % |
| Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S. | S | 32,7 % | M | 23,2 % | 81,4 % |
| Timmele/Älmestad | SD | 34,3 % | SD | 22,6 % | 86,6 % |
| Tvärred/Vegby | S | 29,1 % | S | 20,8 % | 85,3 % |
| Villastaden/Bronäs/Ekhagen/Karlsnäs | S | 30,5 % | S | 22,8 % | 82,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022