Valresultat Orust 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Orust med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,0 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orust ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Orust på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,9 %
Röstberättigade
12 490
Avgivna röster
10 979
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Orust

Riksdagsvalet 2022 i Orust: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 07028,3 %
SDSverigedemokraterna2 79525,7 %
MModeraterna1 94717,9 %
KDKristdemokraterna7036,5 %
CCenterpartiet7016,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5314,9 %
VVänsterpartiet5054,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4724,3 %
Övriga partier1361,3 %

Regionvalet 2022 i Orust

Regionvalet 2022 i Orust: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 80926,9 %
SDSverigedemokraterna1 84717,7 %
MModeraterna1 83717,6 %
KDKristdemokraterna9248,9 %
CCenterpartiet8117,8 %
VVänsterpartiet7016,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5124,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4043,9 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland3383,2 %
Övriga partier2562,5 %

Kommunvalet 2022 i Orust

Kommunvalet 2022 i Orust: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 63925,0 %
MModeraterna1 93718,3 %
SDSverigedemokraterna1 55614,7 %
CCenterpartiet1 24611,8 %
VVänsterpartiet6376,0 %
FOFolkviljan Orust6255,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6065,7 %
KDKristdemokraterna5875,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5345,1 %
OFORUST FRAMTID1381,3 %
Övriga partier600,6 %

Partiernas utveckling i Orust 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Orust i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Orust per valår
Parti200620102014201820222026
S31,1 %25,6 %27,4 %25,4 %28,3 %24,4 %
SD2,6 %4,7 %15,2 %21,2 %25,7 %21,9 %
M25,6 %33,9 %24,4 %19,4 %17,9 %20,1 %
KD8,1 %6,3 %4,5 %6,7 %6,5 %7,8 %
C11,7 %8,8 %8,6 %10,1 %6,5 %7,2 %
MP4,7 %6,4 %5,4 %3,8 %4,9 %6,5 %
V5,1 %4,7 %5,3 %6,7 %4,7 %4,2 %
L8,0 %8,3 %5,9 %5,2 %4,3 %6,1 %
Övr3,2 %1,2 %3,3 %1,5 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande82,3 %85,7 %87,1 %89,0 %87,9 %87,7 %

Valdeltagande i Orust 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Orust 2022

Så skiljer sig Orust från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,7 % i Orust mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,2
  • KD +1,1

Svagare än i riket

  • V −2,1
  • S −2,1
  • M −1,2
  • L −0,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Orust, från 21,2 % till 25,7 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,1 % till 6,5 % (−3,7).

  • SD +4,5
  • C −3,7
  • S +2,9
  • V −2,1
  • M −1,4
  • MP +1,1
  • L −0,8
  • KD −0,3

Valdeltagande i Orust

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,9 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Orust på plats 38 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Orust är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Röra Östra till 87,5 % i Tegneby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Röra Västra (34,3 %) och sitt svagaste i Långelanda Centrum (24,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 4 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orust är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,7 % i kommunvalet mot 25,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.

  • SD −11,0
  • C +5,3
  • S −3,3
  • L +1,4
  • V +1,4
  • KD −0,9
  • M +0,4
  • MP +0,2

Största parti i Orust sedan 2006

Största parti har skiftat i Orust under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Orust per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,4 %87,7 %
2022Socialdemokraterna28,3 %87,9 %
2018Socialdemokraterna25,4 %89,0 %
2014Socialdemokraterna27,4 %87,1 %
2010Moderaterna33,9 %85,7 %
2006Socialdemokraterna31,1 %82,3 %

Valresultat per valdistrikt i Orust 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Orust. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Orust, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Långelanda CentrumSD31,8 %S22,0 %85,3 %
Långelanda YttreS31,3 %S28,1 %81,5 %
Morlanda VästraS28,3 %S24,4 %81,3 %
Morlanda ÖstraS31,9 %S30,2 %82,5 %
MycklebySD27,7 %S21,8 %85,9 %
Röra VästraS34,3 %S32,7 %80,5 %
Röra ÖstraS31,0 %S27,1 %78,8 %
StalaSD28,9 %S24,4 %84,9 %
TegnebySD25,9 %C26,0 %87,5 %
TorpS26,0 %S23,3 %82,3 %

Utforska valdistrikten i Orust på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022