Valresultat Orust 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Orust med 25,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,8 %). Valdeltagandet var 89,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orust ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,0 %
- Röstberättigade
- 12 253
- Avgivna röster
- 10 910
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 728 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 282 | 21,2 % |
| MModeraterna | 2 079 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 1 089 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 724 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 722 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 555 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 403 | 3,8 % |
| Övriga partier | 158 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 524 | 24,5 % |
| MModeraterna | 1 832 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 614 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 1 130 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 839 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 764 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 673 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 419 | 4,1 % |
| SPVGSPVG | 227 | 2,2 % |
| DEMDEM | 141 | 1,4 % |
| Övriga partier | 127 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 386 | 22,8 % |
| MModeraterna | 1 778 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 1 490 | 14,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 414 | 13,5 % |
| FPOFPO | 862 | 8,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 849 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 649 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 573 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 417 | 4,0 % |
| Övriga partier | 64 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Orust 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Orust i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,1 % | 25,6 % | 27,4 % | 25,4 % | 28,3 % | 24,4 % |
| SD | 2,6 % | 4,7 % | 15,2 % | 21,2 % | 25,7 % | 21,9 % |
| M | 25,6 % | 33,9 % | 24,4 % | 19,4 % | 17,9 % | 20,1 % |
| C | 11,7 % | 8,8 % | 8,6 % | 10,1 % | 6,5 % | 7,2 % |
| KD | 8,1 % | 6,3 % | 4,5 % | 6,7 % | 6,5 % | 7,8 % |
| V | 5,1 % | 4,7 % | 5,3 % | 6,7 % | 4,7 % | 4,2 % |
| L | 8,0 % | 8,3 % | 5,9 % | 5,2 % | 4,3 % | 6,1 % |
| MP | 4,7 % | 6,4 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,9 % | 6,5 % |
| Övr | 3,2 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,5 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 89,0 % | 87,9 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Orust 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Orust 2018
Så skiljer sig Orust från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,2 % i Orust mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,7
- C +1,5
- KD +0,4
Svagare än i riket
- S −2,9
- V −1,3
- MP −0,7
- M −0,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Orust, från 15,2 % till 21,2 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,4 % till 19,4 % (−5,1).
- SD +6,1
- M −5,1
- KD +2,2
- FI −2,2
- S −2,0
- MP −1,7
- C +1,6
- V +1,4
Valdeltagande i Orust
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,0 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Orust på plats 59 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Orust är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Gullholmen till 89,9 % i Mollösund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Långelanda 2 (28,8 %) och sitt svagaste i Gullholmen (16,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orust är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,5 % i kommunvalet mot 21,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- SD −7,8
- C +4,1
- L +2,9
- KD −2,8
- S −2,6
- MP +2,4
- M −2,4
- V −1,3
Största parti i Orust sedan 2006
Största parti har skiftat i Orust under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,4 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 87,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Orust 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Orust. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gullholmen | M | 33,3 % | M | 27,9 % | 77,1 % |
| Långelanda 1 | SD | 25,6 % | S | 23,0 % | 85,6 % |
| Långelanda 2 | S | 28,8 % | S | 26,6 % | 82,9 % |
| Mollösund | S | 23,8 % | S | 22,0 % | 89,9 % |
| Morlanda Västra | S | 28,5 % | S | 26,8 % | 84,1 % |
| Morlanda Östra | S | 28,2 % | S | 25,1 % | 86,3 % |
| Myckleby | SD | 23,2 % | S | 20,4 % | 86,7 % |
| Röra Västra | S | 28,5 % | S | 27,8 % | 82,3 % |
| Röra Östra | S | 27,7 % | S | 25,6 % | 80,7 % |
| Stala | S | 24,2 % | S | 21,7 % | 87,1 % |
| Tegneby | S | 22,4 % | C | 31,6 % | 86,4 % |
| Torp | S | 25,8 % | S | 22,6 % | 83,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018