Valresultat Borås 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Borås med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,9 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 88 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 81 563
- Avgivna röster
- 70 485
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 640 | 29,5 % |
| MModeraterna | 14 354 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 840 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 5 077 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 905 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 4 629 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 984 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 559 | 3,7 % |
| Övriga partier | 916 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 142 | 31,6 % |
| MModeraterna | 14 473 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 814 | 14,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 526 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 5 389 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 4 881 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 616 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 413 | 3,4 % |
| Övriga partier | 871 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 829 | 30,9 % |
| MModeraterna | 14 623 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 933 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 5 586 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 261 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 4 737 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 4 680 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 563 | 3,6 % |
| Övriga partier | 535 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Borås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 31,9 % | 31,4 % | 29,5 % | 30,4 % | 29,3 % |
| M | 25,3 % | 29,1 % | 23,3 % | 20,5 % | 20,1 % | 20,2 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 14,4 % | 18,4 % | 21,5 % | 18,9 % |
| C | 5,8 % | 4,7 % | 4,9 % | 7,3 % | 5,9 % | 5,4 % |
| V | 6,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,0 % | 6,1 % | 8,9 % |
| KD | 7,9 % | 6,2 % | 5,1 % | 6,6 % | 6,3 % | 6,8 % |
| L | 7,2 % | 7,7 % | 5,2 % | 5,7 % | 4,2 % | 4,6 % |
| MP | 4,2 % | 6,5 % | 6,8 % | 3,7 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 3,9 % | 1,3 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 82,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Borås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borås 2018
Så skiljer sig Borås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 7,3 % i Borås mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 1,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,3
- SD +0,8
- M +0,7
- KD +0,3
Svagare än i riket
- C −1,3
- V −1,0
- MP −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Borås, från 14,4 % till 18,4 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 6,8 % till 3,7 % (−3,1).
- SD +3,9
- MP −3,1
- M −2,8
- C +2,3
- FI −1,9
- S −1,9
- KD +1,5
- V +1,3
Valdeltagande i Borås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,4 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Borås på plats 195 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borås är indelad i 88 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,5 % i Hässleholmen Östra till 94,1 % i Tämta-Vänga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleholmen Östra (69,7 %) och sitt svagaste i Borgstena (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 57, Moderaterna i 22, Sverigedemokraterna i 9 av 88 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 18,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- SD −2,9
- L +1,7
- S +1,3
- V +0,9
- C −0,6
- M +0,1
- MP −0,0
- KD −0,0
Största parti i Borås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Borås 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 88 valdistrikten i Borås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alideberg-Erikslund | S | 37,4 % | S | 36,1 % | 76,6 % |
| Aplared | S | 24,4 % | S | 23,3 % | 90,9 % |
| Bergdalen Södra | M | 31,2 % | M | 32,0 % | 88,5 % |
| Bergdalen-Liljeberget | S | 26,2 % | S | 27,4 % | 84,8 % |
| Bergsbo-Trandared | S | 27,4 % | S | 28,5 % | 83,7 % |
| Bergsäter-Bergsbo | S | 25,1 % | S | 25,5 % | 80,4 % |
| Boda-Brämhult | S | 31,0 % | S | 32,1 % | 80,3 % |
| Borgstena | SD | 28,1 % | SD | 24,9 % | 91,6 % |
| Bosnäs-Viared | SD | 26,2 % | SD | 25,4 % | 90,9 % |
| Bredared | M | 22,0 % | M | 22,7 % | 91,6 % |
| Brotorp | S | 37,0 % | S | 37,7 % | 86,8 % |
| Brämhult Västra | S | 26,2 % | S | 26,7 % | 88,2 % |
| Brämhult Östra | M | 31,6 % | M | 28,3 % | 90,2 % |
| Byttorp | S | 31,6 % | S | 32,3 % | 86,2 % |
| Centrum | M | 31,2 % | M | 31,0 % | 84,6 % |
| Centrum Norra | M | 25,9 % | M | 28,7 % | 81,9 % |
| Centrum Östra | M | 31,8 % | M | 35,5 % | 82,7 % |
| Dalsjöfors runt | SD | 25,2 % | S | 23,4 % | 92,0 % |
| Dalsjöfors Västra | S | 36,4 % | S | 35,9 % | 86,7 % |
| Dalsjöfors Östra | S | 32,8 % | S | 32,9 % | 89,8 % |
| Dammsvedjan-Gässlösa-Kristineberg | S | 29,1 % | S | 30,2 % | 85,1 % |
| Dannike | SD | 28,4 % | SD | 25,9 % | 90,3 % |
| Druvefors Västra | S | 27,5 % | S | 29,8 % | 88,7 % |
| Druvefors Östra | S | 27,0 % | S | 29,3 % | 81,9 % |
| Ekås-Hestra | S | 25,1 % | S | 25,3 % | 91,6 % |
| Fristad Nordvästra | S | 27,1 % | S | 27,5 % | 89,1 % |
| Fristad Nordöstra | S | 24,7 % | S | 24,3 % | 87,7 % |
| Fristad Sydvästra | M | 25,9 % | M | 26,8 % | 93,0 % |
| Fristad Sydöstra | SD | 32,0 % | S | 30,3 % | 87,3 % |
| Frufällan-Tosseryd | M | 26,0 % | M | 26,2 % | 89,9 % |
| Gånghester | S | 31,3 % | S | 32,1 % | 91,3 % |
| Göta | S | 33,3 % | S | 35,4 % | 79,7 % |
| Göta-Kristineberg | S | 36,4 % | S | 40,0 % | 80,5 % |
| Göta-Regementet | S | 29,3 % | S | 26,7 % | 83,8 % |
| Hedvigsborg | S | 23,6 % | S | 26,7 % | 84,1 % |
| Hedvigsborg-Kråkered | S | 23,9 % | S | 24,6 % | 90,2 % |
| Hestra Parkstad | S | 29,4 % | S | 28,5 % | 89,6 % |
| Hestra-Byttorp | S | 30,5 % | S | 31,5 % | 85,8 % |
| Hulta Västra | S | 43,1 % | S | 45,5 % | 74,6 % |
| Hulta Östra | S | 58,0 % | S | 59,8 % | 74,2 % |
| Hulta-Sörmarken | S | 39,1 % | S | 39,6 % | 89,2 % |
| Hässleholmen Södra | S | 59,5 % | S | 66,0 % | 58,9 % |
| Hässleholmen Västra | S | 61,3 % | S | 64,9 % | 63,6 % |
| Hässleholmen Östra | S | 69,7 % | S | 75,1 % | 56,5 % |
| Hässleholmen-Brämhult | S | 29,6 % | S | 28,8 % | 87,9 % |
| Kinnarumma | SD | 29,1 % | SD | 26,3 % | 88,7 % |
| Knalleland-Lundby | S | 26,9 % | S | 25,9 % | 78,8 % |
| Kristineberg | S | 36,5 % | S | 37,5 % | 71,1 % |
| Lugnet | S | 25,5 % | S | 25,4 % | 85,7 % |
| Lundaskog-Lyckebo | M | 30,3 % | M | 32,1 % | 87,3 % |
| Målsryd | S | 28,4 % | S | 30,4 % | 88,0 % |
| Norra Sjöbo Nordvästra | S | 39,0 % | S | 40,4 % | 77,4 % |
| Norra Sjöbo Nordöstra | S | 32,3 % | S | 34,4 % | 75,5 % |
| Norra Sjöbo Sydvästra | S | 38,6 % | S | 39,8 % | 77,3 % |
| Norra Sjöbo Sydöstra | S | 44,2 % | S | 45,2 % | 78,8 % |
| Norrby Norra | S | 59,6 % | S | 62,5 % | 72,2 % |
| Norrby Södra | S | 57,7 % | S | 67,8 % | 73,6 % |
| Norrby Östra | S | 67,9 % | S | 73,8 % | 67,7 % |
| Norrmalm | S | 29,7 % | S | 30,8 % | 81,6 % |
| Norrmalm Nedre Norra | M | 27,8 % | M | 25,9 % | 85,1 % |
| Norrmalm Nedre Södra | M | 26,2 % | M | 26,8 % | 87,9 % |
| Norrmalm Norra | S | 29,3 % | S | 29,3 % | 83,2 % |
| Parkstaden-Byttorp | M | 26,3 % | M | 26,9 % | 89,5 % |
| Rydboholm | S | 30,5 % | S | 28,6 % | 87,5 % |
| Rångedala | SD | 27,5 % | SD | 24,2 % | 90,7 % |
| Salängen-Villastaden | M | 27,3 % | M | 27,8 % | 86,0 % |
| Sandared | S | 28,3 % | S | 28,8 % | 86,2 % |
| Sandared Västra | M | 25,9 % | M | 25,8 % | 92,5 % |
| Sandared Östra | M | 30,9 % | M | 31,9 % | 92,5 % |
| Sandhult | SD | 24,8 % | S | 24,8 % | 89,4 % |
| Seglora | S | 24,2 % | C | 25,7 % | 87,2 % |
| Sjöbo Södra | S | 35,5 % | S | 37,0 % | 76,4 % |
| Sjöbo-Ryda | S | 39,8 % | S | 39,2 % | 74,3 % |
| Sjömarken Norra | M | 27,6 % | M | 29,5 % | 91,3 % |
| Sjömarken Södra | M | 30,9 % | M | 30,8 % | 90,5 % |
| Sparsör | M | 26,4 % | M | 29,5 % | 93,3 % |
| Svaneholm | S | 37,8 % | S | 39,2 % | 82,1 % |
| Svensgärde-Sörmarken | M | 29,8 % | M | 28,3 % | 87,5 % |
| Trandared Södra | S | 34,6 % | S | 36,1 % | 83,4 % |
| Trandared Västra | S | 33,3 % | S | 34,6 % | 86,7 % |
| Trandared Östra | S | 34,8 % | S | 35,8 % | 87,3 % |
| Tullen | S | 32,9 % | S | 32,8 % | 80,2 % |
| Tämta-Vänga | M | 20,5 % | C | 33,6 % | 94,1 % |
| Villastaden | M | 28,9 % | M | 31,3 % | 86,2 % |
| Viskafors Västra | S | 34,1 % | S | 33,7 % | 87,1 % |
| Viskafors Östra | S | 41,8 % | S | 41,8 % | 85,6 % |
| Äspered | SD | 26,9 % | SD | 23,6 % | 93,7 % |
| Östermalm | M | 25,9 % | S | 26,2 % | 81,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018