Valresultat Skara 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Skara med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Skara på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
14 109
Avgivna röster
12 368
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Skara

Riksdagsvalet 2018 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 72630,4 %
SDSverigedemokraterna2 47720,2 %
MModeraterna2 37019,3 %
CCenterpartiet1 0328,4 %
KDKristdemokraterna8436,9 %
VVänsterpartiet7316,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4463,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4443,6 %
Övriga partier1811,5 %

Landstingsvalet 2018 i Skara

Landstingsvalet 2018 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 77231,0 %
MModeraterna2 67121,9 %
SDSverigedemokraterna1 91115,7 %
CCenterpartiet1 0388,5 %
KDKristdemokraterna9117,5 %
VVänsterpartiet7976,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4703,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4073,3 %
Övriga partier1971,6 %

Kommunvalet 2018 i Skara

Kommunvalet 2018 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 66429,8 %
MModeraterna3 45128,1 %
SDSverigedemokraterna1 85715,1 %
CCenterpartiet1 0858,8 %
VVänsterpartiet7285,9 %
KDKristdemokraterna6455,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4243,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3643,0 %
Övriga partier670,5 %

Partiernas utveckling i Skara 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skara per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %34,4 %34,5 %30,4 %31,7 %27,6 %
SD3,0 %5,6 %16,0 %20,2 %24,5 %22,0 %
M25,4 %29,4 %21,4 %19,3 %18,8 %19,9 %
C9,1 %7,3 %7,7 %8,4 %6,5 %6,5 %
KD6,7 %5,5 %4,2 %6,9 %6,0 %6,7 %
V4,8 %4,6 %4,4 %6,0 %4,6 %7,4 %
L6,1 %5,8 %3,6 %3,6 %3,2 %4,0 %
MP4,1 %6,3 %5,4 %3,6 %3,5 %4,3 %
Övr2,1 %1,1 %2,8 %1,5 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande81,4 %85,3 %87,1 %87,7 %84,9 %84,0 %

Valdeltagande i Skara 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skara 2018

Så skiljer sig Skara från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i Skara mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 2,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,7
  • S +2,2
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • V −2,0
  • L −1,8
  • MP −0,8
  • M −0,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Skara, från 16,0 % till 20,2 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,5 % till 30,4 % (−4,0).

  • SD +4,2
  • S −4,0
  • KD +2,7
  • M −2,1
  • MP −1,7
  • FI −1,6
  • V +1,6
  • C +0,7

Valdeltagande i Skara

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Skara på plats 131 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Skara är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Skara 1 till 87,4 % i Varnhem-Eggby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skara 1 (44,4 %) och sitt svagaste i Ardala (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skara är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,1 % i kommunvalet mot 19,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.

  • M +8,7
  • SD −5,1
  • KD −1,6
  • L −0,7
  • S −0,6
  • C +0,4
  • MP −0,2
  • V −0,0

Största parti i Skara sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Skara i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Skara per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,6 %84,0 %
2022Socialdemokraterna31,7 %84,9 %
2018Socialdemokraterna30,4 %87,7 %
2014Socialdemokraterna34,5 %87,1 %
2010Socialdemokraterna34,4 %85,3 %
2006Socialdemokraterna38,6 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Skara 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skara, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArdalaSD28,3 %M27,7 %86,7 %
AxvallS26,3 %M30,2 %87,0 %
Skara 1S44,4 %S44,0 %75,7 %
Skara 2S31,0 %M36,7 %85,3 %
Skara 3S33,3 %S34,8 %76,8 %
Skara 4S33,0 %S32,3 %84,3 %
Skara 5S33,4 %S32,7 %83,6 %
Skara 6S31,8 %S31,5 %86,3 %
Skara 7S33,0 %M31,3 %83,8 %
Varnhem-EggbyS24,7 %M25,2 %87,4 %

Utforska valdistrikten i Skara på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018