Valresultat Lysekil 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Lysekil med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,7 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lysekil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 11 424
- Avgivna röster
- 10 000
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 201 | 32,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 153 | 21,8 % |
| MModeraterna | 1 544 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 698 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 652 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 543 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 537 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 425 | 4,3 % |
| Övriga partier | 132 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 110 | 32,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 594 | 16,7 % |
| MModeraterna | 1 312 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 757 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 729 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 712 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 621 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 371 | 3,9 % |
| SPVGSPVG | 163 | 1,7 % |
| Övriga partier | 182 | 1,9 % |
Kommunvalet 2018 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 429 | 24,7 % |
| LP.NULP.NU | 2 070 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 424 | 14,5 % |
| MModeraterna | 1 012 | 10,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 720 | 7,3 % |
| KK | 633 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 579 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 482 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 380 | 3,9 % |
| Övriga partier | 119 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Lysekil 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lysekil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % | 36,7 % | 35,4 % | 32,4 % | 33,5 % | 29,7 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 15,9 % | 21,8 % | 25,2 % | 20,8 % |
| M | 20,4 % | 25,6 % | 18,0 % | 15,6 % | 16,3 % | 18,6 % |
| C | 4,8 % | 4,2 % | 5,3 % | 7,1 % | 4,6 % | 5,6 % |
| V | 5,5 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,6 % | 5,0 % | 5,7 % |
| KD | 6,0 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,5 % | 5,2 % | 6,0 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 6,2 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,5 % |
| MP | 4,5 % | 6,5 % | 5,8 % | 4,3 % | 4,4 % | 5,7 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,3 % | 84,2 % | 85,2 % | 87,5 % | 86,0 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Lysekil 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lysekil 2018
Så skiljer sig Lysekil från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,8 % i Lysekil mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,2
- S +4,1
Svagare än i riket
- M −4,2
- C −1,5
- V −1,4
- KD −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lysekil, från 15,9 % till 21,8 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,4 % till 32,4 % (−3,0).
- SD +5,9
- S −3,0
- M −2,4
- FI −2,3
- C +1,8
- MP −1,5
- KD +1,3
- L −0,8
Valdeltagande i Lysekil
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lysekil på plats 134 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lysekil är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Lysekil Bansvik till 91,3 % i Lysekil Slätten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Brastad väster (39,0 %) och sitt svagaste i Skaftö (21,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lysekil är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 32,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- S −7,7
- SD −7,3
- M −5,3
- KD −4,5
- L +1,9
- V −1,7
- C −1,2
- MP −0,4
Största parti i Lysekil sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lysekil i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 80,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lysekil 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Lysekil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brastad väster | S | 39,0 % | S | 31,1 % | 84,9 % |
| Brastad öster | S | 35,5 % | S | 29,4 % | 86,7 % |
| Bro | S | 29,2 % | S | 21,1 % | 86,0 % |
| Lyse | S | 29,2 % | LP.NU | 23,7 % | 90,6 % |
| Lysekil Bansvik | S | 29,7 % | S | 27,7 % | 75,2 % |
| Lysekil Centrum | S | 37,8 % | LP.NU | 26,5 % | 80,4 % |
| Lysekil Dalskogen | S | 35,8 % | S | 25,5 % | 84,9 % |
| Lysekil Kyrkvik | S | 33,0 % | LP.NU | 28,0 % | 84,6 % |
| Lysekil Slätten | S | 33,5 % | LP.NU | 29,2 % | 91,3 % |
| Skaftö | M | 25,0 % | L | 21,4 % | 89,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018