Valresultat Kungälv 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kungälv med 25,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 90,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungälv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.

Se Kungälv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,6 %
Röstberättigade
33 697
Avgivna röster
30 519
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Kungälv

Riksdagsvalet 2018 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 60325,1 %
MModeraterna6 70222,2 %
SDSverigedemokraterna5 61618,6 %
CCenterpartiet2 6248,7 %
KDKristdemokraterna2 3277,7 %
VVänsterpartiet1 8756,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8296,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2904,3 %
Övriga partier3881,3 %

Landstingsvalet 2018 i Kungälv

Landstingsvalet 2018 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 80626,1 %
MModeraterna6 21820,8 %
SDSverigedemokraterna4 25714,2 %
KDKristdemokraterna2 7419,2 %
CCenterpartiet2 3637,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2927,7 %
VVänsterpartiet1 9536,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1393,8 %
DEMDEM6722,2 %
Övriga partier4671,6 %

Kommunvalet 2018 i Kungälv

Kommunvalet 2018 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 63625,3 %
MModeraterna6 03820,0 %
SDSverigedemokraterna4 06613,5 %
UtvPUtvP3 04510,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2917,6 %
CCenterpartiet2 2827,6 %
KDKristdemokraterna1 8306,1 %
VVänsterpartiet1 6725,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0633,5 %
Övriga partier2750,9 %

Partiernas utveckling i Kungälv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungälv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungälv per valår
Parti200620102014201820222026
S33,2 %26,0 %26,9 %25,1 %28,1 %25,0 %
M26,0 %33,2 %26,1 %22,2 %20,5 %22,5 %
SD3,5 %6,2 %13,6 %18,6 %22,8 %20,4 %
C7,9 %6,6 %6,6 %8,7 %6,3 %6,8 %
KD8,8 %7,1 %5,7 %7,7 %6,5 %7,0 %
V5,1 %4,4 %4,9 %6,2 %4,9 %5,3 %
L8,8 %9,1 %6,6 %6,0 %5,1 %6,4 %
MP4,4 %6,3 %6,4 %4,3 %4,3 %5,0 %
Övr2,4 %1,0 %3,1 %1,3 %1,5 %1,5 %
Valdeltagande84,7 %88,3 %89,1 %90,6 %88,5 %89,2 %

Valdeltagande i Kungälv 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungälv 2018

Så skiljer sig Kungälv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 25,1 % i Kungälv mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,3
  • KD +1,4
  • SD +1,0
  • L +0,6

Svagare än i riket

  • S −3,1
  • V −1,8
  • MP −0,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungälv, från 13,6 % till 18,6 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,1 % till 22,2 % (−4,0).

  • SD +5,0
  • M −4,0
  • MP −2,2
  • C +2,1
  • KD +2,0
  • FI −1,9
  • S −1,8
  • V +1,3

Valdeltagande i Kungälv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,6 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kungälv på plats 22 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungälv är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Komarken V till 93,2 % i Tega-Vena-Ulvesund.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Komarken V (38,7 %) och sitt svagaste i Marstrand (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 7, Sverigedemokraterna i 6 av 28 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungälv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,5 % i kommunvalet mot 18,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.

  • SD −5,1
  • M −2,2
  • KD −1,6
  • L +1,5
  • C −1,1
  • MP −0,7
  • V −0,7
  • S +0,2

Största parti i Kungälv sedan 2006

Största parti har skiftat i Kungälv under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Kungälv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2022Socialdemokraterna28,1 %88,5 %
2018Socialdemokraterna25,1 %90,6 %
2014Socialdemokraterna26,9 %89,1 %
2010Moderaterna33,2 %88,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %84,7 %

Valresultat per valdistrikt i Kungälv 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Kungälv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungälv, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Aröd-SkålldalSD26,5 %M23,7 %91,9 %
CentrumS29,4 %S28,2 %88,4 %
Diseröd-DösebackaS26,6 %S27,2 %90,1 %
Fontin-Gamla StadenM22,6 %M22,1 %79,6 %
Fridhem-TvetenS30,8 %S31,2 %89,2 %
HarestadSD23,9 %S24,1 %90,1 %
Hålta-LökebergSD20,9 %M17,6 %90,9 %
Kareby-UllstorpM25,0 %M22,9 %92,6 %
KodeS24,9 %M26,8 %91,1 %
Komarken N-Gamla GrindenS37,3 %S36,8 %83,1 %
Komarken S-GrindenM26,2 %S25,6 %88,6 %
Komarken VS38,7 %S39,9 %77,3 %
Komarken ÖS33,5 %S34,8 %81,2 %
Kovikshamn-GloseS22,0 %S22,5 %91,3 %
Kärna-StabySD24,5 %S23,6 %91,0 %
Lundby-Skårby-ArneboSD22,9 %S23,7 %90,1 %
MarstrandM31,7 %M24,6 %86,0 %
MunkegärdeS31,2 %S32,6 %91,8 %
Rollsbo-BredstenS24,4 %S23,3 %91,9 %
Sadelmakaren-ReparatörenS38,6 %S37,6 %86,5 %
Skälebräcke-Kongahälla-TrankärrS28,9 %S29,4 %91,0 %
Solberg-Duvesjön-NorrmanneboSD27,4 %SD20,8 %89,5 %
Solberga-RörtångenM26,0 %M23,4 %90,6 %
Sparrås-TornhagaS24,7 %S24,2 %87,8 %
Tega-Vena-UlvesundM27,3 %M23,0 %93,2 %
Tjuvkil-Instön-ToftaM29,2 %M25,6 %90,8 %
Ulvegärde-Solbräcke-OlserödS25,2 %S25,5 %90,5 %
Ytterby C-KastellegårdenS28,1 %S29,5 %85,2 %

Utforska valdistrikten i Kungälv på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018