Valresultat Kungälv 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kungälv med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungälv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,1 %
- Röstberättigade
- 32 626
- Avgivna röster
- 29 074
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Kungälv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 760 | 26,9 % |
| MModeraterna | 7 527 | 26,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 921 | 13,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 910 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 1 904 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 850 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 643 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 399 | 4,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 645 | 2,2 % |
| Övriga partier | 259 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Kungälv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 454 | 29,9 % |
| MModeraterna | 6 450 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 799 | 9,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 200 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 913 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 1 856 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 852 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 543 | 5,5 % |
| VägVVägV | 688 | 2,4 % |
| SPVGSPVG | 296 | 1,0 % |
| Övriga partier | 230 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Kungälv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 637 | 30,1 % |
| MModeraterna | 5 650 | 19,7 % |
| UtvPUtvP | 3 037 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 598 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 286 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 792 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 763 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 515 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 277 | 4,5 % |
| Övriga partier | 129 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Kungälv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kungälv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 26,0 % | 26,9 % | 25,1 % | 28,1 % | 25,0 % |
| M | 26,0 % | 33,2 % | 26,1 % | 22,2 % | 20,5 % | 22,5 % |
| SD | 3,5 % | 6,2 % | 13,6 % | 18,6 % | 22,8 % | 20,4 % |
| L | 8,8 % | 9,1 % | 6,6 % | 6,0 % | 5,1 % | 6,4 % |
| C | 7,9 % | 6,6 % | 6,6 % | 8,7 % | 6,3 % | 6,8 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,4 % | 4,3 % | 4,3 % | 5,0 % |
| KD | 8,8 % | 7,1 % | 5,7 % | 7,7 % | 6,5 % | 7,0 % |
| V | 5,1 % | 4,4 % | 4,9 % | 6,2 % | 4,9 % | 5,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 84,7 % | 88,3 % | 89,1 % | 90,6 % | 88,5 % | 89,2 % |
Valdeltagande i Kungälv 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kungälv 2014
Så skiljer sig Kungälv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 26,9 % i Kungälv mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,8
- FP +1,2
- KD +1,1
- SD +0,7
Svagare än i riket
- S −4,1
- FI −0,9
- V −0,9
- MP −0,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungälv, från 6,2 % till 13,6 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,2 % till 26,1 % (−7,1).
- SD +7,4
- M −7,1
- FP −2,4
- FI +1,9
- KD −1,4
- S +0,9
- V +0,4
- MP +0,1
Valdeltagande i Kungälv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,1 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kungälv på plats 24 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kungälv är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Komarken V till 92,0 % i Tega-Vena-Ulvesund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Komarken V (45,7 %) och sitt svagaste i Marstrand (16,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 13 av 28 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungälv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,7 % i kommunvalet mot 26,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- M −6,4
- SD −4,5
- S +3,2
- FP +1,3
- C −0,5
- KD −0,4
- V −0,4
- MP −0,2
Största parti i Kungälv sedan 2006
Största parti har skiftat i Kungälv under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,0 % | 89,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 88,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,1 % | 90,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 89,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,2 % | 88,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Kungälv 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Kungälv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aröd-Skålldal | M | 29,2 % | M | 26,6 % | 87,6 % |
| Centrum | S | 29,8 % | S | 31,6 % | 83,5 % |
| Diseröd-Dösebacka | S | 29,5 % | S | 31,6 % | 88,4 % |
| Fontin-Gamla Staden | M | 26,8 % | S | 26,4 % | 85,7 % |
| Fridhem-Tveten | S | 32,0 % | S | 36,5 % | 89,2 % |
| Harestad | M | 25,1 % | S | 30,7 % | 87,4 % |
| Hålta-Lökeberg | M | 28,7 % | S | 18,6 % | 91,9 % |
| Kareby-Ullstorp | M | 31,3 % | S | 27,5 % | 90,4 % |
| Kode | M | 28,9 % | S | 29,6 % | 87,3 % |
| Komarken N-Gamla Grinden | S | 38,3 % | S | 42,1 % | 82,3 % |
| Komarken S-Grinden | M | 29,2 % | S | 28,2 % | 89,6 % |
| Komarken V | S | 45,7 % | S | 50,2 % | 78,7 % |
| Komarken Ö | S | 39,2 % | S | 44,5 % | 79,4 % |
| Kovikshamn-Glose | M | 25,0 % | S | 27,1 % | 88,4 % |
| Kärna-Staby | M | 25,7 % | S | 30,2 % | 86,3 % |
| Lundby-Skårby-Arnebo | S | 27,1 % | S | 28,5 % | 88,0 % |
| Marstrand | M | 42,0 % | M | 26,7 % | 84,6 % |
| Munkegärde | S | 34,1 % | S | 38,8 % | 89,5 % |
| Rollsbo-Bredsten | M | 29,0 % | S | 26,1 % | 90,6 % |
| Sadelmakaren-Reparatören | S | 37,9 % | S | 39,5 % | 84,7 % |
| Skälebräcke-Kongahälla-Trankärr | S | 27,4 % | S | 30,6 % | 88,9 % |
| Solberg-Duvesjön-Norrmannebo | M | 24,1 % | S | 22,2 % | 88,6 % |
| Solberga-Rörtången | M | 28,7 % | M | 25,1 % | 88,3 % |
| Sparrås-Tornhaga | S | 29,3 % | S | 31,1 % | 87,0 % |
| Tega-Vena-Ulvesund | M | 31,3 % | M | 25,4 % | 92,0 % |
| Tjuvkil-Instön-Tofta | M | 34,1 % | M | 23,5 % | 88,1 % |
| Ulvegärde-Solbräcke-Olseröd | S | 27,9 % | S | 33,5 % | 88,4 % |
| Ytterby C-Kastellegården | S | 32,2 % | S | 35,5 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014