Valresultat Gullspång 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gullspång med 42,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,3 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gullspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 4 012
- Avgivna röster
- 3 422
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 435 | 42,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 556 | 16,4 % |
| MModeraterna | 542 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 268 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 179 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 128 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 81 | 2,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 63 | 1,9 % |
| OVRövriga partier | 36 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 508 | 46,1 % |
| MModeraterna | 569 | 17,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 335 | 10,2 % |
| CCenterpartiet | 275 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 188 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 150 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 113 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 2,6 % |
| Övriga partier | 47 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 451 | 43,3 % |
| MModeraterna | 822 | 24,5 % |
| CCenterpartiet | 322 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 234 | 7,0 % |
| RättvRättv | 214 | 6,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 152 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 66 | 2,0 % |
| VVänsterpartiet | 44 | 1,3 % |
| Övriga partier | 46 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Gullspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gullspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % | 43,9 % | 42,3 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,9 % |
| SD | 3,6 % | 6,2 % | 16,4 % | 23,9 % | 29,4 % | 25,4 % |
| M | 17,7 % | 22,7 % | 16,0 % | 13,9 % | 14,2 % | 18,2 % |
| C | 11,2 % | 7,5 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,9 % | 5,8 % |
| V | 5,3 % | 5,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,9 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,8 % | 5,4 % | 5,0 % | 6,0 % |
| MP | 3,0 % | 3,7 % | 3,1 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,3 % |
| Övr | 4,3 % | 0,7 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,5 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 2,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,1 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 85,3 % | 86,1 % | 83,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Gullspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gullspång 2014
Så skiljer sig Gullspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 42,3 % i Gullspång mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 11,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,3
- SD +3,5
- C +1,8
- OVR +0,1
Svagare än i riket
- M −7,4
- MP −3,8
- FP −3,0
- FI −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gullspång, från 6,2 % till 16,4 % (+10,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,7 % till 16,0 % (−6,7).
- SD +10,2
- M −6,7
- FP −2,5
- FI +1,7
- S −1,6
- KD −1,6
- OVR +1,0
- MP −0,5
Valdeltagande i Gullspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,3 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gullspång på plats 182 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gullspång är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Hova till 84,4 % i Amnehärads Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Amnehärads Norra (48,2 %) och sitt svagaste i Hova (35,6 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gullspång är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,0 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- SD −9,4
- M +8,6
- V −4,0
- KD −2,9
- C +1,7
- MP −1,2
- S +1,0
Största parti i Gullspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gullspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gullspång 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Gullspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Amnehärads Norra | S | 48,2 % | S | 49,3 % | 84,4 % |
| Amnehärads Södra | S | 45,3 % | S | 49,2 % | 82,3 % |
| Hova | S | 35,6 % | S | 34,7 % | 79,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014