Valresultat Mölndal 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Mölndal med 25,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,7 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mölndal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.

Se Mölndal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,5 %
Röstberättigade
46 911
Avgivna röster
41 066
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Mölndal

Riksdagsvalet 2014 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 36925,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 26525,3 %
SDSverigedemokraterna4 69511,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3 6889,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 3958,4 %
VVänsterpartiet2 3375,8 %
KDKristdemokraterna2 1655,3 %
CCenterpartiet2 0545,1 %
FIFeministiskt initiativ1 2603,1 %
OVRövriga partier4091,0 %

Landstingsvalet 2014 i Mölndal

Landstingsvalet 2014 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 78126,8 %
MModeraterna9 25723,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4 06010,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 8339,5 %
SDSverigedemokraterna3 7239,2 %
VVänsterpartiet2 9177,2 %
KDKristdemokraterna2 2655,6 %
CCenterpartiet1 7154,3 %
VägVVägV1 0482,6 %
Övriga partier6971,7 %

Kommunvalet 2014 i Mölndal

Kommunvalet 2014 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 24327,7 %
MModeraterna9 48523,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4 52111,2 %
SDSverigedemokraterna4 15310,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 07410,0 %
VVänsterpartiet2 7876,9 %
KDKristdemokraterna1 9614,8 %
CCenterpartiet1 7664,4 %
Övriga partier5571,4 %

Partiernas utveckling i Mölndal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mölndal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mölndal per valår
Parti200620102014201820222026
M27,6 %32,9 %25,5 %22,5 %21,2 %21,6 %
S30,1 %24,8 %25,3 %24,0 %28,2 %26,4 %
SD3,3 %5,6 %11,6 %15,8 %17,7 %15,3 %
MP5,4 %8,5 %9,1 %5,8 %6,2 %7,5 %
L11,6 %10,3 %8,4 %8,2 %6,4 %6,4 %
V6,1 %5,3 %5,8 %7,6 %7,0 %7,7 %
KD7,7 %6,5 %5,3 %6,3 %4,9 %5,9 %
C5,6 %4,8 %5,1 %8,1 %7,2 %7,9 %
Övr2,6 %1,4 %4,1 %1,6 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande82,9 %86,5 %87,5 %89,3 %86,7 %87,5 %

Valdeltagande i Mölndal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mölndal 2014

Så skiljer sig Mölndal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 25,3 % i Mölndal mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • FP +2,9
  • M +2,2
  • MP +2,2
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • S −5,8
  • SD −1,3
  • C −1,1
  • FI −0,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mölndal, från 5,6 % till 11,6 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 32,9 % till 25,5 % (−7,3).

  • M −7,3
  • SD +5,9
  • FI +2,7
  • FP −1,9
  • KD −1,2
  • OVR +0,9
  • MP +0,5
  • V +0,5

Valdeltagande i Mölndal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,5 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mölndal på plats 67 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mölndal är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Stadshuset till 91,4 % i Lackarebäck Södra.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Eklanda Östra (39,9 %) och sitt svagaste i Åby Östra (14,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 23, Moderaterna i 17, Sverigedemokraterna i 1 av 41 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mölndal är skillnaden störst för Feministiskt initiativ, som fick 0,4 % i kommunvalet mot 3,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.

  • FI −2,7
  • S +2,5
  • M −2,1
  • MP +2,1
  • FP +1,7
  • SD −1,3
  • V +1,1
  • C −0,7

Största parti i Mölndal sedan 2006

Största parti har skiftat i Mölndal under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mölndal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,4 %87,5 %
2022Socialdemokraterna28,2 %86,7 %
2018Socialdemokraterna24,0 %89,3 %
2014Moderaterna25,5 %87,5 %
2010Moderaterna32,9 %86,5 %
2006Socialdemokraterna30,1 %82,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mölndal 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Mölndal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mölndal, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmåsS29,4 %S31,2 %81,9 %
Balltorp VästraS29,6 %S31,7 %86,8 %
Balltorp ÖstraS31,9 %S36,7 %84,7 %
Bosgården NorraS26,6 %S29,9 %81,8 %
Bosgården SödraS30,5 %S30,7 %82,5 %
Brattås NorraS35,5 %S35,9 %75,3 %
Brattås SödraS29,9 %S32,4 %88,0 %
Broslätt VästraS23,7 %S28,5 %84,7 %
Broslätt ÖstraS36,0 %S38,6 %75,9 %
EkhagaM27,5 %S25,0 %84,7 %
Eklanda VästraM30,7 %M29,7 %89,9 %
Eklanda ÖstraM39,9 %M39,9 %89,3 %
Fässberg VästraS31,0 %S32,0 %84,2 %
Fässberg ÖstraS29,5 %S31,7 %80,8 %
Glasberget NorraS26,4 %S31,2 %90,3 %
Glasberget SödraS30,7 %S34,5 %86,1 %
Hallen NorraM30,1 %M24,5 %88,2 %
Hallen SödraS23,9 %S24,3 %87,1 %
HällesåkerSD25,5 %S25,2 %87,2 %
KrokslättS24,7 %S27,5 %80,1 %
KvarnbyS30,5 %S34,6 %76,2 %
Lackarebäck NorraM35,8 %M35,1 %89,1 %
Lackarebäck SödraM29,2 %M26,9 %91,4 %
Rävekärr NorraM28,7 %S30,0 %87,8 %
Rävekärr SödraS27,7 %S30,1 %84,2 %
Sinntorp NorraS29,0 %S31,1 %85,7 %
Sinntorp VästraS29,8 %S32,9 %88,8 %
Sinntorp ÖstraM26,0 %S28,3 %88,6 %
Skånhälla BräckaM29,0 %S27,8 %88,8 %
Skånhälla FågelstenM30,9 %S27,8 %91,4 %
Skånhälla VästraM33,3 %M33,0 %86,0 %
StadshusetS26,0 %S30,0 %69,5 %
StreteredM30,2 %M28,1 %91,2 %
Sörgården VästraM26,9 %M26,9 %85,3 %
Sörgården ÖstraM27,4 %M26,5 %87,1 %
Toltorp NorraM31,7 %M33,6 %87,0 %
Toltorp SödraM34,9 %M30,3 %88,7 %
ValåsM31,9 %M29,8 %90,5 %
VästerbergS33,5 %S34,1 %77,0 %
Åby VästraS37,5 %S38,1 %77,8 %
Åby ÖstraS37,4 %S37,8 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Mölndal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014