Valresultat Strömstad 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Strömstad med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,9 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,4 %
- Röstberättigade
- 8 627
- Avgivna röster
- 7 022
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 876 | 27,0 % |
| MModeraterna | 1 602 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 941 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 663 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 532 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 509 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 319 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 286 | 4,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 182 | 2,6 % |
| Övriga partier | 46 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 883 | 27,1 % |
| MModeraterna | 1 229 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 1 080 | 15,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 704 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 639 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 607 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 382 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 329 | 4,7 % |
| SPVGSPVG | 72 | 1,0 % |
| Övriga partier | 25 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 878 | 25,9 % |
| CCenterpartiet | 1 733 | 23,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 021 | 14,1 % |
| MModeraterna | 754 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 681 | 9,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 623 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 323 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 224 | 3,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Strömstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % | 28,0 % | 27,0 % | 26,2 % | 29,1 % | 26,9 % |
| M | 21,6 % | 29,3 % | 23,0 % | 18,9 % | 17,3 % | 18,8 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 13,5 % | 20,9 % | 25,6 % | 23,1 % |
| C | 13,9 % | 10,9 % | 9,5 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,4 % |
| MP | 5,0 % | 8,5 % | 7,6 % | 4,4 % | 4,5 % | 4,5 % |
| L | 9,8 % | 8,6 % | 7,3 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,4 % |
| V | 5,0 % | 4,2 % | 4,6 % | 5,6 % | 4,9 % | 6,0 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,1 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 3,3 % | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 79,0 % | 81,4 % | 84,0 % | 80,9 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Strömstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömstad 2014
Så skiljer sig Strömstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 27,0 % i Strömstad mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,4
- FP +1,9
- MP +0,8
- SD +0,7
Svagare än i riket
- S −4,1
- V −1,1
- FI −0,5
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Strömstad, från 4,5 % till 13,5 % (+9,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,3 % till 23,0 % (−6,2).
- SD +9,0
- M −6,2
- FI +2,5
- C −1,4
- FP −1,3
- KD −1,1
- S −1,0
- MP −0,8
Valdeltagande i Strömstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 81,4 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Strömstad på plats 275 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömstad är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Strömstad norra till 86,0 % i Seläter-Hällestrand-Bojar.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum syd (32,9 %) och sitt svagaste i Koster (11,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömstad är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,9 % i kommunvalet mot 9,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,3 procentenheter.
- C +14,3
- M −12,6
- FP +6,8
- SD −4,9
- MP +1,7
- S −1,1
- KD −1,0
- V −0,1
Största parti i Strömstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Strömstad under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,3 % | 79,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömstad 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Strömstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum nord | S | 32,7 % | S | 31,0 % | 74,6 % |
| Centrum syd | S | 32,9 % | S | 31,6 % | 84,5 % |
| Koster | M | 23,8 % | C | 33,0 % | 77,3 % |
| Seläter-Hällestrand-Bojar | M | 29,4 % | S | 23,1 % | 86,0 % |
| Skee-Strömstad östra | S | 26,2 % | C | 29,9 % | 77,5 % |
| Strömstad norra | S | 28,5 % | C | 29,6 % | 72,6 % |
| Strömstad södra | S | 25,9 % | S | 25,0 % | 80,6 % |
| Tjärnö | S | 20,0 % | C | 25,7 % | 82,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014