Valresultat Åmål 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Åmål med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,3 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åmål ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 9 627
- Avgivna röster
- 7 994
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 085 | 39,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 341 | 17,0 % |
| MModeraterna | 1 314 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 568 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 404 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 392 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 307 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 281 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 152 | 1,9 % |
| Övriga partier | 51 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 154 | 41,8 % |
| MModeraterna | 994 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 788 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 774 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 413 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 397 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 394 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 392 | 5,2 % |
| SPVGSPVG | 199 | 2,6 % |
| Övriga partier | 40 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 444 | 44,3 % |
| CCenterpartiet | 1 363 | 17,5 % |
| MModeraterna | 849 | 10,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 607 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 422 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 338 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 337 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 330 | 4,2 % |
| Övriga partier | 93 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Åmål 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åmål i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 39,7 % | 39,1 % | 34,9 % | 33,0 % | 28,8 % |
| SD | 2,4 % | 5,5 % | 17,0 % | 23,2 % | 28,2 % | 24,4 % |
| M | 18,2 % | 24,8 % | 16,6 % | 13,8 % | 15,7 % | 16,6 % |
| C | 11,2 % | 6,6 % | 7,2 % | 7,5 % | 5,0 % | 5,1 % |
| V | 5,8 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,7 % | 5,2 % | 8,3 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,1 % | 4,1 % |
| L | 5,1 % | 6,0 % | 3,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,1 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 3,6 % | 5,9 % | 5,7 % | 6,9 % |
| Övr | 2,5 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,3 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,2 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Åmål 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åmål 2014
Så skiljer sig Åmål från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,1 % i Åmål mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,1
- SD +4,1
- C +1,1
Svagare än i riket
- M −6,7
- MP −1,9
- FP −1,5
- FI −1,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Åmål, från 5,5 % till 17,0 % (+11,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,8 % till 16,6 % (−8,1).
- SD +11,5
- M −8,1
- FP −2,1
- FI +1,7
- KD −1,7
- MP −1,1
- S −0,7
- C +0,6
Valdeltagande i Åmål
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,0 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Åmål på plats 262 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Åmål är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Åmål centrala till 86,4 % i Åmål norra - Mo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åmål nordvästra (45,8 %) och sitt svagaste i Tösse - Fröskog - Ånimskog (32,1 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åmål är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,3 % i kommunvalet mot 17,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- SD −12,7
- C +10,3
- M −5,7
- S +5,2
- FP +3,9
- V −0,8
- KD +0,7
- MP +0,5
Största parti i Åmål sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åmål i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 81,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Åmål 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Åmål. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Tösse - Fröskog - Ånimskog | S | 32,1 % | S | 35,1 % | 82,2 % |
| Åmål centrala | S | 44,6 % | S | 50,2 % | 74,9 % |
| Åmål nordvästra | S | 45,8 % | S | 51,4 % | 82,6 % |
| Åmål norra - Mo | S | 34,6 % | S | 39,5 % | 86,4 % |
| Åmål sydvästra | S | 43,6 % | S | 49,1 % | 83,7 % |
| Åmål södra | S | 36,8 % | S | 42,6 % | 79,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014