Valresultat Falköping 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Falköping med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,9 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Falköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,2 %
Röstberättigade
24 417
Avgivna röster
21 293
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Falköping

Riksdagsvalet 2014 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 82032,3 %
MModeraterna4 19519,9 %
SDSverigedemokraterna3 69617,5 %
CCenterpartiet1 9409,2 %
KDKristdemokraterna1 2796,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0404,9 %
VVänsterpartiet8884,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7073,4 %
FIFeministiskt initiativ3871,8 %
Övriga partier1510,7 %

Landstingsvalet 2014 i Falköping

Landstingsvalet 2014 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 00133,3 %
MModeraterna3 70017,6 %
SDSverigedemokraterna3 45916,5 %
CCenterpartiet2 0619,8 %
KDKristdemokraterna1 6037,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1705,6 %
VVänsterpartiet1 0545,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7793,7 %
Övriga partier1780,8 %

Kommunvalet 2014 i Falköping

Kommunvalet 2014 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 74131,9 %
SDSverigedemokraterna4 46721,1 %
MModeraterna3 45716,3 %
CCenterpartiet2 25410,7 %
KDKristdemokraterna1 4106,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1725,5 %
VVänsterpartiet8914,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6973,3 %
Övriga partier680,3 %

Partiernas utveckling i Falköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Falköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Falköping per valår
Parti200620102014201820222026
S36,3 %31,2 %32,3 %29,2 %29,7 %27,9 %
M22,3 %27,8 %19,9 %16,8 %17,3 %18,1 %
SD4,2 %7,8 %17,5 %20,9 %25,1 %21,3 %
C12,6 %9,3 %9,2 %9,9 %7,1 %6,6 %
KD9,6 %7,8 %6,1 %9,1 %7,6 %8,7 %
MP3,6 %5,3 %4,9 %3,1 %3,5 %4,4 %
V4,7 %4,7 %4,2 %5,9 %4,9 %6,8 %
L4,4 %5,2 %3,4 %3,7 %3,2 %4,3 %
Övr2,2 %0,9 %2,5 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande82,1 %84,7 %87,2 %87,4 %85,1 %86,1 %

Valdeltagande i Falköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Falköping 2014

Så skiljer sig Falköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 17,5 % i Falköping mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,7
  • C +3,1
  • KD +1,5
  • S +1,3

Svagare än i riket

  • M −3,4
  • FP −2,1
  • MP −2,0
  • V −1,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Falköping, från 7,8 % till 17,5 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,8 % till 19,9 % (−8,0).

  • SD +9,8
  • M −8,0
  • FP −1,8
  • KD −1,8
  • FI +1,6
  • S +1,1
  • V −0,5
  • MP −0,4

Valdeltagande i Falköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,2 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Falköping på plats 79 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Falköping är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Ranten-Grönelund till 92,3 % i Broddetorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vilhelmsberg-Åttagård (46,6 %) och sitt svagaste i Vartofta (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 2 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 17,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • SD +3,6
  • M −3,5
  • C +1,5
  • MP +0,6
  • KD +0,6
  • S −0,5
  • FP −0,1
  • V +0,0

Största parti i Falköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Falköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Falköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,9 %86,1 %
2022Socialdemokraterna29,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,2 %87,4 %
2014Socialdemokraterna32,3 %87,2 %
2010Socialdemokraterna31,2 %84,7 %
2006Socialdemokraterna36,3 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Falköping 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Falköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Falköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergslidenS37,8 %S36,7 %83,1 %
Bestorp-MössebergS29,6 %S29,1 %92,0 %
BroddetorpM23,8 %M21,8 %92,3 %
CentrumS32,9 %S33,4 %85,1 %
Dotorp-TåstorpS44,8 %S47,5 %85,6 %
FlobyS34,1 %S31,1 %81,3 %
FredriksbergS43,2 %S42,8 %82,3 %
GudhemS27,2 %SD26,7 %90,5 %
Kinnarp-SlutarpS28,2 %SD26,4 %89,6 %
KyrkerörS38,1 %S39,2 %83,2 %
KättilstorpSD26,2 %SD30,9 %88,6 %
OdensbergS22,3 %SD23,9 %92,3 %
Ranten-GrönelundS46,3 %S46,0 %79,9 %
StenstorpS38,9 %S36,7 %85,9 %
StenstorpsbygdenM22,8 %SD24,2 %88,7 %
Södra Bestorp-Nedre MössebergS27,6 %S27,3 %86,7 %
VartoftaC22,0 %SD26,1 %87,5 %
Vilhelmsberg-ÅttagårdS46,6 %S47,7 %88,0 %
VilskeSD22,7 %SD27,3 %89,8 %
ÅsarpS22,3 %S20,8 %86,9 %

Utforska valdistrikten i Falköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014