Valresultat Lerum 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Lerum med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lerum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,7 %
- Röstberättigade
- 29 207
- Avgivna röster
- 26 200
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 105 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 121 | 23,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 123 | 12,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 196 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 050 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 1 549 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 461 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 309 | 5,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 818 | 3,2 % |
| Övriga partier | 221 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 565 | 25,6 % |
| MModeraterna | 6 347 | 24,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 595 | 10,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 463 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 184 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 611 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 546 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 418 | 5,5 % |
| VägVVägV | 577 | 2,3 % |
| Övriga partier | 295 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 611 | 25,5 % |
| MModeraterna | 6 547 | 25,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 969 | 11,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 415 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 215 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 1 923 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 426 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 156 | 4,5 % |
| ÖHLÖHL | 499 | 1,9 % |
| Övriga partier | 154 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Lerum 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lerum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,8 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- L
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,8 % | 35,1 % | 27,4 % | 23,5 % | 21,9 % | 22,9 % |
| S | 27,7 % | 22,3 % | 23,6 % | 22,5 % | 26,9 % | 23,4 % |
| SD | 2,5 % | 5,4 % | 12,0 % | 17,0 % | 19,7 % | 16,9 % |
| MP | 6,2 % | 8,8 % | 8,5 % | 5,7 % | 6,3 % | 7,9 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 7,4 % | 6,3 % | 6,9 % |
| C | 6,3 % | 5,1 % | 6,0 % | 8,6 % | 6,5 % | 8,0 % |
| KD | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 7,4 % | 6,0 % | 7,2 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,0 % | 6,6 % | 5,4 % | 5,7 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 4,0 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 89,6 % | 89,7 % | 91,3 % | 89,8 % | 89,9 % |
Valdeltagande i Lerum 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lerum 2014
Så skiljer sig Lerum från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 23,6 % i Lerum mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,1
- FP +2,5
- MP +1,6
- KD +1,1
Svagare än i riket
- S −7,4
- SD −0,8
- V −0,7
- C −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lerum, från 5,4 % till 12,0 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 35,1 % till 27,4 % (−7,8).
- M −7,8
- SD +6,7
- FI +2,8
- FP −2,1
- KD −1,3
- S +1,3
- C +0,9
- MP −0,3
Valdeltagande i Lerum
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,7 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lerum på plats 12 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lerum är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,6 % i Centrala Gråbo till 94,1 % i Ljungsbacken - Stamsjön.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljungsbacken - Stamsjön (41,4 %) och sitt svagaste i Sjövik (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Socialdemokraterna i 10 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lerum är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,5 % i kommunvalet mot 12,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- SD −3,5
- MP +3,0
- FI −2,9
- M −2,1
- S +1,9
- C +1,5
- FP +1,4
- KD −1,2
Största parti i Lerum sedan 2006
Största parti har skiftat i Lerum under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,4 % | 89,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 23,5 % | 91,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,1 % | 89,6 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,8 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Lerum 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lerum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggetorp - Björboholm | M | 25,3 % | S | 26,5 % | 87,9 % |
| Berghult - Ryggebol | M | 27,0 % | M | 26,3 % | 87,1 % |
| Brattås - Hjällsnäs | S | 27,7 % | S | 30,1 % | 89,5 % |
| Centrala Floda - Nordåsen | M | 25,6 % | S | 25,2 % | 87,7 % |
| Centrala Gråbo | S | 34,4 % | S | 36,4 % | 81,6 % |
| Centrala Lerum | S | 28,8 % | S | 28,8 % | 84,8 % |
| Drängsered - Hästhagen | S | 26,7 % | S | 28,1 % | 87,0 % |
| Hyltorna - Öjared | M | 27,1 % | S | 27,1 % | 88,5 % |
| Kyrkmossen - Lindskogen | M | 26,5 % | S | 26,6 % | 89,6 % |
| Ljungsbacken - Stamsjön | M | 41,4 % | M | 38,3 % | 94,1 % |
| Norra Aspenäs - Axåsen | M | 34,8 % | M | 33,2 % | 90,9 % |
| Norra Hallsås - Höjden | M | 28,3 % | M | 29,3 % | 86,7 % |
| Olstorp | S | 26,8 % | S | 26,9 % | 88,5 % |
| Rydsberg - Almekärr | M | 32,4 % | M | 33,6 % | 91,5 % |
| Sjövik | S | 29,2 % | S | 28,7 % | 86,4 % |
| Stannum - Ljungvik | S | 31,5 % | S | 33,0 % | 88,2 % |
| Stenkullen - Hedefors | S | 27,3 % | S | 27,7 % | 84,0 % |
| Södra Aspenäs - Torpadal | M | 39,5 % | M | 35,3 % | 91,3 % |
| Södra Hallsås | M | 29,1 % | M | 26,0 % | 90,3 % |
| Södra Lerum - Slätthult | M | 35,0 % | M | 30,2 % | 90,9 % |
| Tollered - Norsesund | S | 21,7 % | S | 25,3 % | 87,0 % |
| Uddared - Oryd | S | 25,8 % | S | 27,9 % | 92,1 % |
| Västra Hulan - Bråta | M | 25,7 % | S | 25,9 % | 81,7 % |
| Östra Hulan - Öxeryd | M | 27,2 % | S | 28,8 % | 89,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014