Valresultat Essunga 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Essunga med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Essunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 4 300
- Avgivna röster
- 3 731
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 135 | 30,7 % |
| MModeraterna | 895 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 590 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 422 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 159 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 153 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 140 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 105 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 69 | 1,9 % |
| Övriga partier | 24 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 168 | 32,4 % |
| MModeraterna | 903 | 25,1 % |
| CCenterpartiet | 463 | 12,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 294 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 225 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 133 | 3,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 43 | 1,2 % |
| Övriga partier | 30 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 272 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 095 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 458 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 272 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 173 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 138 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 134 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 125 | 3,4 % |
| Övriga partier | 15 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Essunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Essunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,9 % | 29,3 % | 30,7 % | 25,8 % | 27,0 % | 23,2 % |
| M | 27,4 % | 31,4 % | 24,2 % | 20,5 % | 20,2 % | 22,2 % |
| SD | 2,9 % | 6,2 % | 16,0 % | 22,9 % | 29,9 % | 27,3 % |
| C | 18,4 % | 12,6 % | 11,4 % | 12,0 % | 8,2 % | 6,9 % |
| KD | 7,4 % | 6,4 % | 4,3 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,3 % |
| MP | 3,0 % | 4,2 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,5 % |
| V | 4,2 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,8 % | 3,5 % | 4,2 % |
| L | 4,5 % | 5,0 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 4,0 % |
| Övr | 2,2 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 85,6 % | 86,8 % | 88,0 % | 87,4 % | 87,0 % |
Valdeltagande i Essunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Essunga 2014
Så skiljer sig Essunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,4 % i Essunga mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,3
- SD +3,1
- M +0,9
Svagare än i riket
- MP −2,7
- FP −2,6
- V −1,9
- FI −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Essunga, från 6,2 % till 16,0 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,4 % till 24,2 % (−7,2).
- SD +9,8
- M −7,2
- FP −2,2
- KD −2,1
- FI +1,7
- S +1,4
- C −1,2
- V −0,1
Valdeltagande i Essunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Essunga på plats 104 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Essunga är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,4 % i Jonslund till 85,4 % i Nossebro.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nossebro (34,5 %) och sitt svagaste i Jonslund (26,4 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Essunga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,5 % i kommunvalet mot 24,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.
- M +10,3
- SD −8,6
- C +1,0
- S −1,0
- MP −0,4
- KD +0,4
- V −0,2
Största parti i Essunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Essunga under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,3 % | 87,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,9 % | 87,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Essunga 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Essunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bredöl | S | 29,7 % | M | 31,3 % | 82,1 % |
| Jonslund | S | 26,4 % | M | 36,7 % | 81,4 % |
| Nossebro | S | 34,5 % | M | 36,1 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014