Valresultat Skövde 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Skövde med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skövde ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 41 105
- Avgivna röster
- 35 788
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 618 | 32,8 % |
| MModeraterna | 8 399 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 507 | 12,7 % |
| CCenterpartiet | 2 605 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 029 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 963 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 751 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 405 | 4,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 700 | 2,0 % |
| OVRövriga partier | 428 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 958 | 34,6 % |
| MModeraterna | 7 978 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 102 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 2 686 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 229 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 156 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 132 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 749 | 5,1 % |
| Övriga partier | 589 | 1,7 % |
Kommunvalet 2014 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 494 | 32,9 % |
| MModeraterna | 8 629 | 24,7 % |
| CCenterpartiet | 3 629 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 138 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 428 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 359 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 597 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 456 | 4,2 % |
| Övriga partier | 194 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Skövde 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skövde i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,0 % | 32,8 % | 28,8 % | 31,2 % | 27,8 % |
| M | 25,3 % | 30,3 % | 23,7 % | 20,9 % | 20,9 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 12,7 % | 16,9 % | 20,8 % | 18,6 % |
| C | 8,8 % | 7,5 % | 7,4 % | 8,8 % | 6,5 % | 6,8 % |
| MP | 3,9 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,4 % |
| L | 6,7 % | 7,3 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,3 % | 4,9 % | 8,0 % | 7,0 % | 8,0 % |
| V | 5,0 % | 4,7 % | 4,0 % | 5,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,2 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 87,1 % | 88,0 % | 85,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Skövde 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skövde 2014
Så skiljer sig Skövde från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 32,8 % i Skövde mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 1,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,8
- C +1,2
- M +0,4
- KD +0,4
Svagare än i riket
- V −1,7
- MP −1,2
- FI −1,1
- SD −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Skövde, från 5,2 % till 12,7 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,3 % till 23,7 % (−6,6).
- SD +7,5
- M −6,6
- S +1,8
- FP −1,7
- FI +1,7
- KD −1,4
- OVR +1,1
- V −0,7
Valdeltagande i Skövde
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Skövde på plats 87 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skövde är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,2 % i Ryds Centrum till 91,7 % i Ekäng-Ulveket.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ryds Centrum (55,7 %) och sitt svagaste i Ekäng-Ulveket (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Moderaterna i 2 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skövde är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,0 % i kommunvalet mot 12,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- SD −3,7
- C +3,0
- FP +1,4
- MP +1,0
- M +1,0
- KD −0,4
- V +0,2
- S +0,1
Största parti i Skövde sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skövde i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Skövde 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Skövde. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berg | S | 25,2 % | M | 26,8 % | 88,9 % |
| Billingssluttningen | S | 31,8 % | S | 29,5 % | 84,7 % |
| Centrum | S | 26,7 % | S | 27,5 % | 81,1 % |
| Dälderna | S | 30,8 % | S | 31,0 % | 87,9 % |
| Ekäng-Ulveket | M | 37,1 % | M | 38,0 % | 91,7 % |
| Frösve-Säter | S | 34,3 % | S | 33,6 % | 90,1 % |
| Havstena | S | 38,9 % | S | 40,4 % | 81,0 % |
| Hentorp | S | 31,2 % | S | 32,1 % | 88,5 % |
| Igelstorp | S | 35,1 % | S | 35,7 % | 89,1 % |
| Kullen | S | 28,5 % | M | 29,2 % | 85,2 % |
| Källegården | M | 33,6 % | M | 34,4 % | 84,3 % |
| Lunden | S | 35,9 % | S | 36,9 % | 85,5 % |
| Mariesjö | S | 33,4 % | S | 35,7 % | 80,1 % |
| Norra Ryd | S | 40,4 % | S | 41,5 % | 83,6 % |
| Norrmalm | S | 28,7 % | S | 28,4 % | 82,9 % |
| Rosenhaga | S | 43,7 % | S | 46,1 % | 84,0 % |
| Ryds Centrum | S | 55,7 % | S | 57,0 % | 65,2 % |
| Skultorps Centrum | S | 34,3 % | S | 35,3 % | 84,4 % |
| Skultorpsbygden | S | 29,5 % | S | 28,8 % | 89,5 % |
| Södra Ryd | S | 46,9 % | S | 43,9 % | 84,2 % |
| Tidan | S | 32,2 % | S | 33,0 % | 84,4 % |
| Timmersdala | S | 35,6 % | S | 33,8 % | 87,4 % |
| Våmb | S | 31,1 % | S | 29,7 % | 88,4 % |
| Väring | S | 31,9 % | S | 32,2 % | 87,7 % |
| Värsås | S | 28,0 % | C | 26,3 % | 89,1 % |
| Västra Fältet | S | 35,9 % | S | 35,2 % | 85,9 % |
| Östermalm | S | 40,5 % | S | 41,3 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014