Valresultat Hjo 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hjo med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hjo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 6 993
- Avgivna röster
- 6 170
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 877 | 30,8 % |
| MModeraterna | 1 404 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 883 | 14,5 % |
| CCenterpartiet | 473 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 388 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 335 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 311 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 279 | 4,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 108 | 1,8 % |
| Övriga partier | 35 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 903 | 32,0 % |
| MModeraterna | 1 362 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 623 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 514 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 454 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 354 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 337 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 330 | 5,5 % |
| Övriga partier | 75 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 807 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 666 | 27,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 595 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 530 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 379 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 375 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 370 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 314 | 5,2 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Hjo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hjo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % | 30,8 % | 30,8 % | 27,4 % | 29,5 % | 26,2 % |
| M | 25,5 % | 28,8 % | 23,0 % | 18,6 % | 18,7 % | 20,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 14,5 % | 19,5 % | 22,6 % | 20,5 % |
| C | 9,2 % | 7,3 % | 7,8 % | 9,8 % | 6,6 % | 6,4 % |
| KD | 10,1 % | 8,4 % | 6,4 % | 9,6 % | 9,5 % | 9,6 % |
| MP | 4,3 % | 6,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,4 % | 5,5 % |
| L | 5,9 % | 7,5 % | 5,1 % | 4,0 % | 3,5 % | 5,0 % |
| V | 4,4 % | 4,6 % | 4,6 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,4 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,2 % | 86,0 % | 88,2 % | 88,9 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Hjo 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hjo 2014
Så skiljer sig Hjo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 6,4 % i Hjo mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 1,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +1,8
- C +1,7
- SD +1,6
Svagare än i riket
- MP −1,4
- FI −1,3
- V −1,1
- FP −0,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hjo, från 5,2 % till 14,5 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,8 % till 23,0 % (−5,8).
- SD +9,3
- M −5,8
- FP −2,4
- KD −2,1
- FI +1,6
- MP −1,1
- C +0,5
- S +0,0
Valdeltagande i Hjo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,2 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hjo på plats 44 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hjo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,1 % i Hjo 4 till 88,8 % i Hjo 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjo 3 (37,7 %) och sitt svagaste i Hjo 5 (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hjo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 23,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- M +6,8
- SD −4,7
- S −3,3
- V +1,6
- KD −1,2
- FP +1,0
- C +1,0
- MP +0,8
Största parti i Hjo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hjo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 88,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 82,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hjo 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hjo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hjo 1 | M | 29,4 % | M | 37,1 % | 87,0 % |
| Hjo 2 | S | 31,8 % | M | 29,7 % | 88,8 % |
| Hjo 3 | S | 37,7 % | S | 34,8 % | 85,2 % |
| Hjo 4 | S | 35,6 % | S | 33,5 % | 82,1 % |
| Hjo 5 | S | 22,5 % | M | 33,6 % | 88,4 % |
| Hjo 6 | S | 28,1 % | S | 29,2 % | 88,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014