Valresultat Göteborg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Göteborg med 23,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,4 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Göteborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 297 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,8 %
- Röstberättigade
- 406 851
- Avgivna röster
- 336 956
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 79 768 | 23,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 79 167 | 23,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 32 868 | 9,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 32 240 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 31 272 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 24 136 | 7,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 21 661 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 15 389 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 12 696 | 3,8 % |
| OVRövriga partier | 5 097 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 79 802 | 24,2 % |
| MModeraterna | 76 739 | 23,3 % |
| VVänsterpartiet | 41 825 | 12,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 39 602 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 27 102 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 24 083 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 15 539 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 9 887 | 3,0 % |
| VägVVägV | 6 445 | 2,0 % |
| Övriga partier | 8 650 | 2,6 % |
Kommunvalet 2014 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 74 720 | 22,4 % |
| MModeraterna | 74 538 | 22,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 35 591 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 31 526 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 27 116 | 8,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 23 431 | 7,0 % |
| VägVVägV | 16 310 | 4,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 13 226 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 13 183 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 8 550 | 2,6 % |
| 11301130 | 6 070 | 1,8 % |
| Övriga partier | 9 529 | 2,9 % |
Partiernas utveckling i Göteborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Göteborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−6,5 procentenheter).
- M
- S
- MP
- SD
- V
- L
- Fi
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,6 % | 30,4 % | 23,9 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| S | 29,2 % | 25,2 % | 23,7 % | 23,8 % | 27,7 % | 27,1 % |
| MP | 8,4 % | 10,7 % | 9,8 % | 6,9 % | 7,9 % | 9,1 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 9,6 % | 13,5 % | 14,7 % | 11,8 % |
| V | 8,7 % | 8,5 % | 9,4 % | 14,0 % | 12,8 % | 15,1 % |
| L | 10,2 % | 8,4 % | 7,2 % | 7,2 % | 5,9 % | 5,9 % |
| Fi | 1,2 % | 0,9 % | 6,5 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Övr | 6,3 % | 4,9 % | 5,3 % | 8,4 % | 8,2 % | 7,9 % |
| KD | 6,8 % | 6,1 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 4,9 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 82,8 % | 84,3 % | 80,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Göteborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Göteborg 2014
Så skiljer sig Göteborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 23,7 % i Göteborg mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- V +3,6
- FI +3,4
- MP +2,9
- FP +1,8
Svagare än i riket
- S −7,3
- SD −3,2
- C −2,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Feministiskt initiativ mest i Göteborg, från 0,9 % till 6,5 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,4 % till 23,9 % (−6,5).
- M −6,5
- FI +5,6
- SD +4,8
- S −1,5
- KD −1,5
- OVR +1,3
- FP −1,2
- MP −0,9
Valdeltagande i Göteborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 82,8 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Göteborg på plats 266 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Göteborg är indelad i 297 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 51,7 % i Angered, Gårdsten, Västra till 92,6 % i Västra Göteborg, Fiskebäck, Norra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Askim-Frölunda-Högsbo, Hovås, Södra (61,8 %) och sitt svagaste i Angered, Hammarkullen, Östra (3,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 150, Moderaterna i 130, Vänsterpartiet i 12 av 297 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Göteborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,0 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- SD −2,6
- FI −2,5
- M −1,5
- S −1,3
- C −1,2
- FP +0,9
- MP +0,8
- KD −0,7
Största parti i Göteborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Göteborg under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 80,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 84,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 23,9 % | 82,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Göteborg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 297 valdistrikten i Göteborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angered, Agnesberg | S | 32,5 % | S | 31,6 % | 71,5 % |
| Angered, Angereds Centrum | S | 51,8 % | S | 49,4 % | 72,0 % |
| Angered, Björsared-Knipared | S | 24,6 % | S | 23,8 % | 84,5 % |
| Angered, Bläsebo | S | 49,6 % | S | 47,3 % | 61,7 % |
| Angered, Eriksbo | S | 45,5 % | S | 45,7 % | 58,2 % |
| Angered, Gunnilse-Linnarhult | S | 24,8 % | S | 23,9 % | 82,0 % |
| Angered, Gårdsten, Norra | S | 60,3 % | S | 55,6 % | 53,1 % |
| Angered, Gårdsten, Södra | S | 55,7 % | S | 52,4 % | 55,4 % |
| Angered, Gårdsten, Västra | S | 47,7 % | S | 45,7 % | 51,7 % |
| Angered, Gårdsten, Östra | S | 54,1 % | S | 52,6 % | 59,6 % |
| Angered, Hammarkullen, Västra | S | 59,4 % | S | 53,5 % | 57,2 % |
| Angered, Hammarkullen, Östra | S | 62,4 % | S | 54,8 % | 56,2 % |
| Angered, Hjällbo, Norra | S | 48,8 % | S | 44,3 % | 55,9 % |
| Angered, Hjällbo, Södra | S | 54,2 % | S | 49,0 % | 57,6 % |
| Angered, Lövgärdet, Nedre | S | 55,8 % | S | 55,8 % | 57,5 % |
| Angered, Lövgärdet, Övre | S | 63,1 % | S | 60,5 % | 56,9 % |
| Angered, Lövgärdets Centrum | S | 56,0 % | S | 54,0 % | 60,0 % |
| Angered, Olofstorp | S | 27,7 % | S | 27,5 % | 84,6 % |
| Angered, Rannebergen, Norra | S | 35,6 % | S | 34,5 % | 73,4 % |
| Angered, Rannebergen, Södra | S | 47,2 % | S | 46,6 % | 65,0 % |
| Angered, Sandeslätt | S | 47,9 % | S | 38,8 % | 69,4 % |
| Angered, Skolspåret | S | 50,6 % | S | 51,4 % | 57,7 % |
| Angered, Trägårdsgärdet | S | 48,6 % | S | 46,9 % | 70,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Askim | M | 41,8 % | M | 42,1 % | 80,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Billdal | M | 50,0 % | M | 49,8 % | 90,4 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Brottkärr | M | 58,8 % | M | 59,5 % | 89,7 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Flatås, V | S | 29,5 % | S | 27,0 % | 82,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Flatås, Ö | S | 30,4 % | S | 27,8 % | 79,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Frölunda | S | 49,3 % | S | 47,6 % | 59,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Frölunda Torg | S | 46,9 % | S | 45,2 % | 63,4 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Gånglåten | S | 38,0 % | S | 36,5 % | 71,2 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Hovås, Norra | M | 43,9 % | M | 44,0 % | 87,1 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Hovås, Södra | M | 61,8 % | M | 62,8 % | 85,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Hult | M | 43,2 % | M | 41,1 % | 92,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbo | S | 33,1 % | S | 29,9 % | 71,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbohöjd, N | S | 26,6 % | S | 25,9 % | 79,4 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbohöjd, S | S | 27,5 % | S | 23,0 % | 80,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbotorp, V | S | 23,3 % | S | 21,1 % | 83,6 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Högsbotorp, Ö | S | 25,8 % | S | 23,1 % | 83,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Järnbrott, V | S | 26,3 % | S | 23,4 % | 85,3 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Järnbrott, Ö | S | 30,2 % | S | 25,4 % | 80,6 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Kaverös, N | S | 30,9 % | S | 28,7 % | 84,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Kaverös, S | S | 28,9 % | S | 26,5 % | 80,2 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Kavås | S | 29,1 % | S | 27,1 % | 88,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Lindås | M | 46,1 % | M | 45,1 % | 90,2 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Lyckhem | M | 49,7 % | M | 51,2 % | 91,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Mandolingatan | S | 39,8 % | S | 38,3 % | 76,4 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Marklandsg. | S | 24,4 % | S | 23,1 % | 84,9 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Nygård | M | 46,2 % | M | 47,3 % | 89,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Pilegården | S | 31,7 % | S | 29,9 % | 80,0 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Ruddalen | S | 30,4 % | S | 28,2 % | 79,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Sisjön, Norra | M | 33,5 % | M | 34,9 % | 83,9 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Sisjön, Södra | M | 43,7 % | M | 43,6 % | 92,5 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Skintebo | M | 36,1 % | M | 35,8 % | 89,9 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Spinetten | S | 40,3 % | S | 37,0 % | 75,1 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Tofta | S | 32,1 % | S | 30,0 % | 77,8 % |
| Askim-Frölunda-Högsbo, Trollåsen | M | 55,8 % | M | 56,1 % | 87,6 % |
| Centrum, Bohusgatan m fl | M | 34,3 % | M | 33,5 % | 82,7 % |
| Centrum, Doktor Forselius gata m fl | M | 20,4 % | M | 20,1 % | 85,4 % |
| Centrum, Eklanda | M | 29,0 % | M | 27,9 % | 83,5 % |
| Centrum, Framnäs | M | 24,8 % | M | 24,7 % | 79,1 % |
| Centrum, Fredriksdal | M | 29,1 % | M | 28,2 % | 86,5 % |
| Centrum, Fridkullagatan m fl | M | 21,6 % | M | 22,9 % | 83,8 % |
| Centrum, Friggagatan-Stampen | M | 28,8 % | M | 28,3 % | 83,8 % |
| Centrum, Getebergsäng | M | 34,8 % | M | 33,8 % | 84,1 % |
| Centrum, Guldheden vattentornet | S | 19,8 % | S | 18,1 % | 83,0 % |
| Centrum, Guldheden, Centrala | S | 19,5 % | S | 19,0 % | 82,8 % |
| Centrum, Guldheden, Norra | M | 23,7 % | M | 24,1 % | 88,4 % |
| Centrum, Guldheden, Södra | S | 21,5 % | S | 18,8 % | 84,9 % |
| Centrum, Gullbergsvass-Svingeln | M | 25,8 % | M | 26,5 % | 82,4 % |
| Centrum, Gårda, Norra | M | 35,3 % | M | 33,4 % | 87,8 % |
| Centrum, Gårda, Södra | M | 29,4 % | M | 26,4 % | 82,4 % |
| Centrum, Heden | M | 42,5 % | M | 38,7 % | 84,4 % |
| Centrum, Hedås | M | 46,7 % | M | 44,3 % | 81,7 % |
| Centrum, Inom Vallgraven | M | 37,8 % | M | 35,7 % | 77,1 % |
| Centrum, Johanneberg, Nedre | M | 36,6 % | M | 36,0 % | 86,3 % |
| Centrum, Johanneberg, Södra | M | 30,9 % | M | 30,3 % | 83,8 % |
| Centrum, Johanneberg, Övre | M | 28,7 % | M | 29,1 % | 76,0 % |
| Centrum, Kristinehöjd | M | 27,8 % | M | 28,5 % | 81,3 % |
| Centrum, Krokslätt | M | 28,1 % | M | 27,7 % | 83,1 % |
| Centrum, Landala | M | 33,0 % | M | 32,7 % | 83,4 % |
| Centrum, Landala Egnahem | M | 21,3 % | M | 20,9 % | 85,7 % |
| Centrum, Landalabergen m fl | M | 20,8 % | S | 18,2 % | 81,4 % |
| Centrum, Landalagången m fl | S | 25,7 % | S | 22,9 % | 79,4 % |
| Centrum, Lorensberg | M | 47,9 % | M | 45,6 % | 78,6 % |
| Centrum, Mossen | M | 19,5 % | MP | 22,8 % | 88,3 % |
| Centrum, Nordstan-Otterhällan | M | 29,4 % | M | 30,1 % | 82,1 % |
| Centrum, Odinsgatan-Stampen | M | 29,6 % | M | 27,6 % | 82,5 % |
| Centrum, Olofshöjd | MP | 21,9 % | MP | 23,4 % | 80,0 % |
| Centrum, Valand | M | 41,8 % | M | 40,6 % | 82,6 % |
| Centrum, Vasastaden, Norra | M | 36,8 % | M | 36,9 % | 81,3 % |
| Centrum, Vasastaden, Södra | M | 38,3 % | M | 36,8 % | 84,5 % |
| Centrum, Vasastaden, Östra | M | 48,2 % | M | 46,0 % | 82,4 % |
| Lundby, Bjurslätt | S | 37,8 % | S | 34,9 % | 72,6 % |
| Lundby, Bräcke, Norra | S | 27,8 % | S | 22,7 % | 85,4 % |
| Lundby, Bräcke, Södra | S | 27,2 % | S | 25,0 % | 81,0 % |
| Lundby, Brämaregården-Rambergsstaden | S | 30,2 % | S | 27,1 % | 78,1 % |
| Lundby, Brämaregården, Norra | S | 28,0 % | S | 27,4 % | 76,6 % |
| Lundby, Brämaregården, Östra | S | 19,5 % | V | 19,1 % | 75,7 % |
| Lundby, Eriksberg Sjöporten | M | 31,1 % | M | 28,6 % | 86,9 % |
| Lundby, Eriksberg, Västra | M | 37,1 % | M | 34,5 % | 91,0 % |
| Lundby, Eriksberg, Östra | M | 29,6 % | M | 27,4 % | 87,7 % |
| Lundby, Flunsås | S | 26,0 % | S | 24,2 % | 74,6 % |
| Lundby, Hilldedal | S | 27,4 % | S | 25,5 % | 80,3 % |
| Lundby, Kvillebäcken, Norra | S | 26,6 % | S | 27,4 % | 74,6 % |
| Lundby, Kvillebäcken, Södra | S | 24,2 % | S | 24,0 % | 75,4 % |
| Lundby, Kvillebäcken, Östra | M | 26,0 % | M | 26,3 % | 83,2 % |
| Lundby, Kyrkbyn | S | 34,4 % | S | 33,1 % | 80,2 % |
| Lundby, Kärrdalen | M | 30,8 % | M | 27,2 % | 88,2 % |
| Lundby, Lindholmen | M | 22,6 % | M | 22,9 % | 88,6 % |
| Lundby, Lundby, Norra | S | 30,1 % | S | 29,1 % | 77,7 % |
| Lundby, Lundby, Södra | S | 26,4 % | S | 25,8 % | 76,8 % |
| Lundby, Lundbyvassen | M | 27,9 % | M | 26,2 % | 88,8 % |
| Lundby, Porslinsfabriken | S | 23,7 % | S | 22,4 % | 79,7 % |
| Lundby, Pölsebo-Bratterås | M | 34,9 % | M | 34,7 % | 89,0 % |
| Lundby, Rambergsstaden, Norra | S | 34,1 % | S | 32,2 % | 78,6 % |
| Lundby, Rambergsstaden, Västra | S | 27,0 % | S | 25,1 % | 68,6 % |
| Lundby, Sannegården | M | 32,4 % | M | 31,4 % | 91,1 % |
| Lundby, Slätta Damm | S | 28,8 % | S | 27,4 % | 79,0 % |
| Lundby, Tolered, Norra | M | 30,2 % | M | 26,9 % | 82,7 % |
| Lundby, Tolered, Södra | S | 27,6 % | S | 24,6 % | 86,0 % |
| Lundby, Wieselgrensplatsen | S | 31,0 % | S | 29,1 % | 72,0 % |
| Majorna-Linné, Annedal | M | 23,6 % | M | 23,8 % | 76,0 % |
| Majorna-Linné, Djurgårdsgatan m fl | V | 22,1 % | V | 26,0 % | 80,4 % |
| Majorna-Linné, Gatenhielmska | S | 18,8 % | V | 19,3 % | 84,3 % |
| Majorna-Linné, Godhem | V | 21,2 % | V | 21,7 % | 86,1 % |
| Majorna-Linné, Gråberget | S | 18,6 % | S | 16,3 % | 83,7 % |
| Majorna-Linné, Haga | S | 18,7 % | M | 17,8 % | 81,1 % |
| Majorna-Linné, Hängmattan | S | 21,7 % | V | 20,2 % | 84,6 % |
| Majorna-Linné, Karl Johans torg | V | 23,6 % | V | 26,0 % | 85,0 % |
| Majorna-Linné, Klippan | V | 19,7 % | V | 20,6 % | 85,4 % |
| Majorna-Linné, Kommendantsängen | M | 32,4 % | M | 29,5 % | 87,1 % |
| Majorna-Linné, Kungsladugård | V | 22,0 % | V | 24,2 % | 83,5 % |
| Majorna-Linné, Linné | M | 32,6 % | M | 30,4 % | 85,9 % |
| Majorna-Linné, Linnéplatsen | M | 31,9 % | M | 28,6 % | 87,7 % |
| Majorna-Linné, Långgatorna | M | 26,9 % | M | 25,4 % | 80,4 % |
| Majorna-Linné, Majorna | S | 22,1 % | S | 18,7 % | 73,4 % |
| Majorna-Linné, Mariaplan | V | 22,8 % | V | 25,8 % | 84,5 % |
| Majorna-Linné, Marieberg | V | 23,7 % | V | 24,8 % | 86,1 % |
| Majorna-Linné, Masthugget, Nedre | V | 20,7 % | V | 19,9 % | 87,7 % |
| Majorna-Linné, Masthugget, Övre | FI | 19,8 % | MP | 20,8 % | 88,9 % |
| Majorna-Linné, Masthuggstorget | M | 27,1 % | M | 25,1 % | 82,9 % |
| Majorna-Linné, Nilssonsberg | M | 33,2 % | M | 32,1 % | 85,3 % |
| Majorna-Linné, Olivedal | M | 28,2 % | M | 28,2 % | 86,0 % |
| Majorna-Linné, Oscar Fredrik | M | 17,1 % | MP | 18,7 % | 84,5 % |
| Majorna-Linné, Risåsen | M | 29,5 % | M | 29,1 % | 85,3 % |
| Majorna-Linné, Sandarne | V | 19,7 % | V | 22,3 % | 78,5 % |
| Majorna-Linné, Silverkällan | V | 24,1 % | V | 25,4 % | 83,9 % |
| Majorna-Linné, Skansberget | M | 21,7 % | M | 19,7 % | 84,1 % |
| Majorna-Linné, Skytteskogen | MP | 17,3 % | MP | 21,2 % | 84,9 % |
| Majorna-Linné, Slottsskogen | S | 19,9 % | M | 18,5 % | 80,7 % |
| Majorna-Linné, Slottsskogsgatan m fl | S | 21,4 % | S | 20,5 % | 84,4 % |
| Majorna-Linné, Stigberget | V | 17,9 % | V | 18,9 % | 85,0 % |
| Majorna-Linné, Svalebo | S | 16,9 % | MP | 16,6 % | 82,0 % |
| Majorna-Linné, Sveaplan | M | 31,6 % | M | 29,1 % | 86,2 % |
| Majorna-Linné, Söderlingska ängen | V | 21,2 % | V | 22,1 % | 80,3 % |
| Majorna-Linné, Vegastaden | M | 20,4 % | M | 18,2 % | 85,5 % |
| Majorna-Linné, Änggården | M | 28,0 % | M | 27,0 % | 82,3 % |
| Norra Hisingen, Aröd | S | 31,9 % | S | 28,6 % | 77,3 % |
| Norra Hisingen, Backa | S | 42,5 % | S | 38,8 % | 76,2 % |
| Norra Hisingen, Backa Röd | S | 49,1 % | S | 43,2 % | 64,6 % |
| Norra Hisingen, Backa-Tingstad | S | 28,2 % | S | 23,6 % | 80,0 % |
| Norra Hisingen, Backadalen | S | 46,5 % | S | 40,0 % | 70,5 % |
| Norra Hisingen, Brunnsbo | S | 40,5 % | S | 37,9 % | 71,1 % |
| Norra Hisingen, Bäckebol | S | 50,4 % | S | 46,3 % | 73,2 % |
| Norra Hisingen, Bällskär | S | 34,0 % | S | 28,6 % | 84,2 % |
| Norra Hisingen, Gerrebacka-Ingebäck | M | 30,5 % | M | 27,4 % | 88,7 % |
| Norra Hisingen, Glöstorp | S | 34,2 % | S | 30,5 % | 81,8 % |
| Norra Hisingen, Gunnestorp | S | 33,2 % | S | 30,3 % | 85,9 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Norra | S | 39,3 % | S | 35,5 % | 85,4 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Södra | S | 33,9 % | S | 30,6 % | 85,1 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Västra | S | 38,3 % | S | 34,9 % | 84,5 % |
| Norra Hisingen, Kärra, Östra | S | 43,6 % | S | 39,4 % | 82,4 % |
| Norra Hisingen, Mysterna-Svankälla | M | 35,5 % | M | 30,7 % | 91,2 % |
| Norra Hisingen, Norumshöjd | S | 45,2 % | S | 41,3 % | 67,6 % |
| Norra Hisingen, Rödbo | M | 30,1 % | M | 28,5 % | 83,0 % |
| Norra Hisingen, Selma Lagerlöfs torg | S | 45,9 % | S | 42,3 % | 65,4 % |
| Norra Hisingen, Skogome-Sankt Jörgen | S | 28,9 % | S | 26,1 % | 84,2 % |
| Norra Hisingen, Skälltorp | S | 36,8 % | S | 31,1 % | 78,7 % |
| Norra Hisingen, Säve | M | 29,6 % | M | 22,4 % | 84,5 % |
| Norra Hisingen, Tuve | M | 29,1 % | M | 25,3 % | 83,3 % |
| Norra Hisingen, Tången | S | 30,3 % | S | 25,8 % | 90,0 % |
| Norra Hisingen, Wadköpingsgatan | S | 44,7 % | S | 43,8 % | 65,1 % |
| Norra Hisingen, Åketorp | S | 29,5 % | S | 25,2 % | 90,3 % |
| Västra Göteborg, Beryllg.-Guldringen | S | 29,2 % | S | 27,5 % | 84,3 % |
| Västra Göteborg, Björnekulla | M | 37,5 % | M | 36,8 % | 90,1 % |
| Västra Göteborg, Bratthammar | M | 36,9 % | M | 35,3 % | 84,7 % |
| Västra Göteborg, Brännö-Asperö | M | 27,4 % | M | 26,4 % | 88,7 % |
| Västra Göteborg, Donsö-Vrångö | KD | 34,3 % | KD | 41,4 % | 88,7 % |
| Västra Göteborg, Ekebäck | M | 32,7 % | M | 30,3 % | 89,1 % |
| Västra Göteborg, Fiskebäck, Norra | M | 36,7 % | M | 34,3 % | 92,6 % |
| Västra Göteborg, Fiskebäck, Södra | M | 41,5 % | M | 38,3 % | 88,1 % |
| Västra Göteborg, Grevegården | S | 44,9 % | S | 44,4 % | 70,7 % |
| Västra Göteborg, Grimmered | M | 38,7 % | M | 35,4 % | 89,9 % |
| Västra Göteborg, Hagen | M | 40,7 % | M | 36,7 % | 87,7 % |
| Västra Göteborg, Korsåsen | S | 35,6 % | S | 34,3 % | 75,2 % |
| Västra Göteborg, Långedrag | M | 58,8 % | M | 57,3 % | 90,6 % |
| Västra Göteborg, Nya Varvet | M | 31,7 % | M | 29,6 % | 86,9 % |
| Västra Göteborg, Näset, Norra | M | 46,9 % | M | 46,0 % | 89,9 % |
| Västra Göteborg, Näset, Södra | M | 51,9 % | M | 50,4 % | 88,0 % |
| Västra Göteborg, Opaltorget, Norra | S | 38,0 % | S | 36,1 % | 77,4 % |
| Västra Göteborg, Opaltorget, Södra | S | 26,8 % | S | 24,3 % | 84,0 % |
| Västra Göteborg, Påvelund | M | 45,0 % | M | 42,0 % | 88,8 % |
| Västra Göteborg, Skattegården | S | 48,6 % | S | 49,8 % | 68,3 % |
| Västra Göteborg, Styrsö-Köpstadsö | M | 25,6 % | M | 21,9 % | 84,1 % |
| Västra Göteborg, Tynnered | S | 32,1 % | S | 30,4 % | 77,5 % |
| Västra Göteborg, Tångudden | M | 42,9 % | M | 39,9 % | 91,1 % |
| Västra Göteborg, Åkered | M | 41,9 % | M | 40,2 % | 89,6 % |
| Västra Göteborg, Ängås | S | 44,4 % | S | 41,5 % | 66,7 % |
| Västra Göteborg, Önnered, Västra | M | 36,5 % | M | 35,0 % | 88,9 % |
| Västra Göteborg, Önnered, Östra | M | 32,3 % | M | 30,2 % | 91,6 % |
| Västra Hisingen, Amhult-Arendal | M | 28,0 % | M | 26,7 % | 88,6 % |
| Västra Hisingen, Andalen | M | 44,3 % | M | 39,3 % | 91,4 % |
| Västra Hisingen, Badvädersgatan m fl | S | 46,1 % | S | 44,3 % | 64,2 % |
| Västra Hisingen, Biskopsgården, N | S | 50,1 % | S | 52,7 % | 56,3 % |
| Västra Hisingen, Biskopsgården, S | S | 42,1 % | S | 41,9 % | 71,3 % |
| Västra Hisingen, Björlanda | M | 34,7 % | M | 30,6 % | 89,7 % |
| Västra Hisingen, Domarringen m fl | M | 29,9 % | M | 27,7 % | 90,5 % |
| Västra Hisingen, Hjuvik | M | 48,1 % | M | 46,0 % | 91,0 % |
| Västra Hisingen, Hällsvik | M | 45,7 % | M | 42,5 % | 91,1 % |
| Västra Hisingen, Jättesten | S | 39,4 % | S | 37,6 % | 71,5 % |
| Västra Hisingen, Kvisljungeby | M | 38,1 % | M | 36,8 % | 89,6 % |
| Västra Hisingen, Kärrmossen | S | 25,4 % | S | 23,8 % | 67,8 % |
| Västra Hisingen, Lilleby | M | 40,9 % | M | 38,7 % | 89,8 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården, C | S | 47,5 % | S | 42,6 % | 67,6 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården, N | S | 40,4 % | S | 36,9 % | 70,2 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården, S | S | 56,5 % | S | 54,5 % | 62,5 % |
| Västra Hisingen, Nolered | M | 33,5 % | M | 31,5 % | 88,1 % |
| Västra Hisingen, Stackmolnsg. m fl | S | 46,5 % | S | 45,4 % | 62,9 % |
| Västra Hisingen, Svarte Mosse | S | 57,1 % | S | 54,3 % | 57,1 % |
| Västra Hisingen, Svartedalen | S | 40,0 % | S | 36,6 % | 67,4 % |
| Västra Hisingen, Torslanda | M | 32,9 % | M | 28,2 % | 90,4 % |
| Västra Hisingen, Treröset | S | 40,7 % | S | 36,0 % | 65,6 % |
| Västra Hisingen, Tumlehed | M | 33,5 % | M | 28,3 % | 85,2 % |
| Västra Hisingen, Vårväderstorget | S | 42,7 % | S | 41,9 % | 60,7 % |
| Västra Hisingen, Väderlekstorget | S | 29,0 % | S | 27,5 % | 71,0 % |
| Västra Hisingen, Älvegården m fl | M | 40,8 % | M | 36,7 % | 91,1 % |
| Örgryte-Härlanda, Bagaregården | M | 22,8 % | M | 22,2 % | 86,1 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Norra | S | 22,7 % | S | 19,8 % | 85,0 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Södra | M | 24,3 % | M | 23,8 % | 90,1 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Västra | MP | 17,3 % | MP | 20,1 % | 80,6 % |
| Örgryte-Härlanda, Björkekärr, Östra | S | 28,0 % | S | 27,0 % | 76,5 % |
| Örgryte-Härlanda, Bö | M | 40,4 % | M | 36,4 % | 88,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Fräntorp | M | 25,1 % | M | 23,4 % | 89,4 % |
| Örgryte-Härlanda, Gubbero | M | 22,1 % | M | 22,8 % | 82,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Härlanda | M | 30,1 % | M | 28,0 % | 87,8 % |
| Örgryte-Härlanda, Jakobsdal | M | 37,9 % | M | 36,9 % | 84,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Kallebäck, Västra | M | 22,4 % | S | 21,9 % | 80,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Kallebäck, Östra | M | 25,2 % | M | 22,1 % | 82,0 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Norra | S | 20,4 % | M | 19,4 % | 80,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Södra | M | 23,5 % | M | 22,0 % | 85,1 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Västra | M | 21,5 % | M | 21,4 % | 86,4 % |
| Örgryte-Härlanda, Kålltorp, Östra | S | 23,1 % | S | 21,8 % | 82,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Kärralund | M | 30,2 % | M | 30,3 % | 86,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Lunden, Gamla | M | 23,7 % | M | 23,1 % | 84,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Lunden, Nya | M | 28,2 % | M | 28,7 % | 77,8 % |
| Örgryte-Härlanda, Munkebäck, Norra | M | 23,2 % | M | 22,0 % | 81,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Munkebäck, Södra | M | 22,9 % | S | 23,3 % | 83,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Nobelplatsen | S | 19,8 % | S | 19,3 % | 81,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Olskroken | S | 31,4 % | S | 30,2 % | 80,5 % |
| Örgryte-Härlanda, Redberget | M | 20,8 % | S | 20,9 % | 85,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Redbergslid | S | 22,8 % | S | 20,1 % | 84,2 % |
| Örgryte-Härlanda, Redbergsplatsen | M | 23,3 % | M | 22,9 % | 83,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Robertshöjd m fl | S | 30,0 % | S | 28,4 % | 80,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Sankt Pauli | M | 28,0 % | M | 27,0 % | 79,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Skår, Norra | M | 47,3 % | M | 43,0 % | 89,6 % |
| Örgryte-Härlanda, Skår, Södra | M | 48,9 % | M | 46,5 % | 88,7 % |
| Örgryte-Härlanda, Strömmensberg | M | 22,1 % | M | 21,3 % | 80,4 % |
| Örgryte-Härlanda, Torp | M | 30,9 % | M | 31,0 % | 86,8 % |
| Örgryte-Härlanda, Torpa | S | 26,4 % | S | 24,0 % | 76,5 % |
| Örgryte-Härlanda, Ånäs | M | 21,8 % | M | 22,8 % | 84,3 % |
| Örgryte-Härlanda, Örgryte | M | 48,2 % | M | 44,1 % | 84,9 % |
| Örgryte-Härlanda, Överås | M | 26,4 % | M | 25,6 % | 81,8 % |
| Östra Göteborg, Adventsparken | S | 38,5 % | S | 37,3 % | 68,7 % |
| Östra Göteborg, Bellevue | S | 24,3 % | S | 22,2 % | 76,6 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön, Norra | S | 31,8 % | S | 32,4 % | 70,8 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön, Södra | S | 61,2 % | S | 61,9 % | 54,4 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön, Östra | S | 68,1 % | S | 64,8 % | 54,6 % |
| Östra Göteborg, Fjällbo | S | 26,0 % | S | 24,4 % | 80,7 % |
| Östra Göteborg, Gamlestaden | S | 25,0 % | S | 22,4 % | 76,4 % |
| Östra Göteborg, Gregorianska g. m fl | S | 42,0 % | S | 41,3 % | 60,5 % |
| Östra Göteborg, Gärdsmosse | S | 47,1 % | S | 47,9 % | 54,3 % |
| Östra Göteborg, Gärdsås | S | 34,6 % | S | 34,8 % | 74,0 % |
| Östra Göteborg, Komettorget | S | 52,2 % | S | 50,9 % | 59,8 % |
| Östra Göteborg, Kortedala Centrum | S | 46,7 % | S | 44,3 % | 63,0 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Norra | S | 39,2 % | S | 39,6 % | 69,4 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Södra | S | 34,4 % | S | 32,9 % | 77,7 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Västra | S | 42,0 % | S | 38,9 % | 75,1 % |
| Östra Göteborg, Kortedala, Östra | S | 41,4 % | S | 39,6 % | 64,9 % |
| Östra Göteborg, Kviberg, Västra | S | 37,2 % | S | 35,5 % | 75,9 % |
| Östra Göteborg, Kviberg, Östra | S | 22,0 % | MP | 20,3 % | 86,9 % |
| Östra Göteborg, Månadsgatorna m fl | S | 40,6 % | S | 40,5 % | 72,5 % |
| Östra Göteborg, Nylöse | S | 31,3 % | S | 33,0 % | 72,6 % |
| Östra Göteborg, Rymdtorget | S | 61,4 % | S | 57,7 % | 54,4 % |
| Östra Göteborg, Siriusgatan | S | 54,8 % | S | 53,1 % | 58,4 % |
| Östra Göteborg, Utby | M | 23,4 % | M | 21,9 % | 89,7 % |
| Östra Göteborg, Utbynäs | S | 24,3 % | M | 23,3 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014