Valresultat Göteborg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Göteborg med 29,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 77,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Göteborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 279 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,1 %
- Röstberättigade
- 373 836
- Avgivna röster
- 288 277
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 82 816 | 29,2 % |
| MModeraterna | 75 460 | 26,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 29 016 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 24 751 | 8,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 23 780 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 19 312 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 12 667 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 325 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 3 531 | 1,2 % |
| Övriga partier | 5 185 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 86 933 | 31,2 % |
| MModeraterna | 70 057 | 25,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 29 502 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 24 459 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 21 950 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 18 225 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 9 652 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 611 | 2,7 % |
| SPVGSPVG | 5 360 | 1,9 % |
| ÖVRövriga partier | 3 817 | 1,4 % |
| Övriga partier | 649 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 104 896 | 36,0 % |
| MModeraterna | 69 516 | 23,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 29 590 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 22 946 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 21 038 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 16 113 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 660 | 3,0 % |
| CCenterpartiet | 8 261 | 2,8 % |
| ÖVRövriga partier | 5 695 | 2,0 % |
| KK | 3 701 | 1,3 % |
| Övriga partier | 635 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Göteborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Göteborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- V
- MP
- KD
- C
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,2 % | 25,2 % | 23,7 % | 23,8 % | 27,7 % | 27,1 % |
| M | 26,6 % | 30,4 % | 23,9 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| L | 10,2 % | 8,4 % | 7,2 % | 7,2 % | 5,9 % | 5,9 % |
| V | 8,7 % | 8,5 % | 9,4 % | 14,0 % | 12,8 % | 15,1 % |
| MP | 8,4 % | 10,7 % | 9,8 % | 6,9 % | 7,9 % | 9,1 % |
| KD | 6,8 % | 6,1 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 4,9 % |
| C | 4,5 % | 3,8 % | 3,8 % | 7,1 % | 5,9 % | 6,5 % |
| Övr | 3,1 % | 1,9 % | 8,0 % | 2,1 % | 2,4 % | 1,4 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 9,6 % | 13,5 % | 14,7 % | 11,8 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 82,8 % | 84,3 % | 80,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Göteborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Göteborg 2006
Så skiljer sig Göteborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 29,2 % i Göteborg mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- MP +3,2
- V +2,9
- FP +2,7
- FI +0,6
Svagare än i riket
- S −6,0
- C −3,4
- SD −0,4
Valdeltagande i Göteborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,1 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Göteborg på plats 241 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Göteborg är indelad i 279 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 46,6 % i Bergsjön 1 till 92,7 % i Fiskebäck-Långedrag 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bergsjön 6 (65,0 %) och sitt svagaste i Askim-Hovås 7 (3,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 166, Moderaterna i 109, Miljöpartiet i 2 av 279 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Göteborg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,0 % i kommunvalet mot 29,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.
- S +6,9
- M −2,7
- C −1,6
- V −1,5
- KD −1,3
- MP −0,5
- FP −0,1
Största parti i Göteborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Göteborg under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 80,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 84,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 23,9 % | 82,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Göteborg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 279 valdistrikten i Göteborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Annedal-Haga 1 | M | 25,9 % | S | 26,0 % | 80,4 % |
| Annedal-Haga 2 | M | 26,1 % | S | 25,1 % | 81,4 % |
| Annedal-Haga 3 | M | 36,8 % | M | 33,2 % | 82,2 % |
| Annedal-Haga 4 | M | 27,9 % | S | 32,0 % | 75,4 % |
| Annedal-Haga 5 | M | 36,0 % | M | 34,1 % | 80,2 % |
| Askim-Hovås 1 | M | 47,4 % | M | 47,1 % | 80,4 % |
| Askim-Hovås 2 | S | 35,4 % | S | 40,7 % | 77,7 % |
| Askim-Hovås 3 | M | 37,8 % | M | 37,2 % | 84,4 % |
| Askim-Hovås 4 | M | 47,2 % | M | 46,0 % | 86,8 % |
| Askim-Hovås 5 | M | 46,7 % | M | 46,6 % | 84,2 % |
| Askim-Hovås 6 | M | 47,3 % | M | 46,1 % | 91,3 % |
| Askim-Hovås 7 | M | 65,9 % | M | 66,6 % | 85,9 % |
| Askim-Hovås 8 | M | 62,9 % | M | 62,6 % | 86,3 % |
| Backa-Brunnsbo 1 | S | 35,5 % | S | 40,0 % | 74,8 % |
| Backa-Brunnsbo 2 | S | 47,5 % | S | 50,7 % | 71,1 % |
| Backa-Brunnsbo 3 | S | 39,1 % | S | 46,5 % | 78,3 % |
| Backa-Brunnsbo 4 | S | 47,2 % | S | 51,8 % | 65,8 % |
| Backa-Brunnsbo 5 | S | 54,9 % | S | 57,8 % | 69,6 % |
| Backa-Brunnsbo 6 | S | 45,0 % | S | 52,5 % | 85,0 % |
| Backa-Brunnsbo 7 | S | 39,9 % | S | 47,5 % | 79,5 % |
| Bagaregården-Redbergslid 1 | S | 27,9 % | S | 35,8 % | 81,2 % |
| Bagaregården-Redbergslid 2 | S | 24,3 % | S | 31,5 % | 69,2 % |
| Bagaregården-Redbergslid 3 | M | 24,2 % | S | 29,9 % | 84,6 % |
| Bagaregården-Redbergslid 4 | S | 25,0 % | S | 33,0 % | 79,1 % |
| Bergsjön 1 | S | 50,6 % | S | 55,0 % | 46,6 % |
| Bergsjön 2 | S | 50,6 % | S | 55,1 % | 60,8 % |
| Bergsjön 3 | S | 34,0 % | S | 40,3 % | 63,8 % |
| Bergsjön 4 | S | 38,9 % | S | 49,4 % | 72,0 % |
| Bergsjön 5 | S | 55,7 % | S | 60,7 % | 52,5 % |
| Bergsjön 6 | S | 65,0 % | S | 69,5 % | 59,4 % |
| Bergsjön 7 | S | 51,2 % | S | 56,6 % | 53,4 % |
| Bergsjön 8 | S | 61,3 % | S | 63,4 % | 51,5 % |
| Bergum-Gunnilse 1 | S | 36,7 % | S | 45,9 % | 82,8 % |
| Bergum-Gunnilse 2 | S | 35,9 % | S | 42,6 % | 83,4 % |
| Bergum-Gunnilse 3 | S | 36,4 % | S | 42,1 % | 83,0 % |
| Billdal 1 | M | 65,1 % | M | 61,7 % | 89,4 % |
| Billdal 2 | M | 53,9 % | M | 49,3 % | 87,8 % |
| Billdal 3 | M | 53,0 % | M | 49,6 % | 90,0 % |
| Billdal 4 | M | 47,0 % | M | 46,0 % | 89,5 % |
| Billdal 5 | M | 38,1 % | M | 34,3 % | 90,7 % |
| Billdal 6 | M | 47,8 % | M | 47,6 % | 86,6 % |
| Biskopsgården 1 | S | 43,1 % | S | 49,5 % | 64,0 % |
| Biskopsgården 2 | S | 52,1 % | S | 54,6 % | 59,4 % |
| Biskopsgården 3 | S | 48,4 % | S | 55,0 % | 66,1 % |
| Biskopsgården 4 | S | 33,9 % | S | 40,7 % | 56,1 % |
| Biskopsgården 5 | S | 59,9 % | S | 65,3 % | 54,3 % |
| Biskopsgården 6 | S | 53,3 % | S | 59,7 % | 53,9 % |
| Björkekärr 1 | S | 22,9 % | S | 28,9 % | 79,2 % |
| Björkekärr 2 | S | 32,2 % | S | 39,2 % | 87,8 % |
| Björkekärr 3 | S | 37,7 % | S | 43,6 % | 76,5 % |
| Björkekärr 4 | M | 28,8 % | S | 27,3 % | 88,4 % |
| Björlanda 1 | M | 34,7 % | S | 36,0 % | 89,3 % |
| Björlanda 2 | M | 38,1 % | M | 36,0 % | 89,3 % |
| Björlanda 3 | M | 31,9 % | S | 34,4 % | 87,5 % |
| Brämaregården 1 | S | 27,3 % | S | 34,7 % | 66,3 % |
| Brämaregården 2 | M | 29,7 % | S | 33,2 % | 85,9 % |
| Brämaregården 3 | S | 37,2 % | S | 43,1 % | 64,4 % |
| Brämaregården 4 | S | 38,8 % | S | 46,4 % | 74,2 % |
| Brämaregården 5 | S | 34,2 % | S | 41,3 % | 74,9 % |
| Fiskebäck-Långedrag 1 | M | 45,5 % | M | 42,4 % | 83,8 % |
| Fiskebäck-Långedrag 2 | M | 39,2 % | M | 35,6 % | 90,0 % |
| Fiskebäck-Långedrag 3 | M | 37,3 % | M | 35,9 % | 92,7 % |
| Fiskebäck-Långedrag 4 | M | 37,6 % | M | 34,8 % | 87,1 % |
| Fiskebäck-Långedrag 5 | M | 60,8 % | M | 59,6 % | 89,2 % |
| Frölunda-Ruddalen 1 | S | 44,8 % | S | 49,2 % | 64,1 % |
| Frölunda-Ruddalen 2 | S | 46,1 % | S | 53,3 % | 77,6 % |
| Frölunda-Ruddalen 3 | S | 43,2 % | S | 50,4 % | 67,8 % |
| Frölunda-Ruddalen 4 | S | 39,7 % | S | 48,1 % | 75,2 % |
| Gamlestaden-Utby 1 | S | 37,6 % | S | 43,5 % | 63,7 % |
| Gamlestaden-Utby 2 | S | 27,5 % | S | 34,5 % | 72,5 % |
| Gamlestaden-Utby 3 | S | 35,8 % | S | 41,3 % | 74,8 % |
| Gamlestaden-Utby 4 | S | 29,7 % | S | 37,1 % | 71,1 % |
| Gamlestaden-Utby 5 | S | 30,7 % | S | 37,4 % | 87,4 % |
| Gamlestaden-Utby 6 | S | 30,0 % | S | 34,6 % | 90,0 % |
| Gamlestaden-Utby 7 | S | 36,9 % | S | 42,6 % | 85,7 % |
| Grevegården-Ängås 1 | S | 39,3 % | S | 45,8 % | 72,0 % |
| Grevegården-Ängås 2 | S | 52,1 % | S | 53,9 % | 63,6 % |
| Grevegården-Ängås 3 | S | 48,5 % | S | 51,3 % | 65,9 % |
| Grevegården-Ängås 4 | S | 39,9 % | S | 46,6 % | 69,8 % |
| Guldheden 1 | M | 34,1 % | M | 31,7 % | 83,6 % |
| Guldheden 2 | M | 32,6 % | M | 28,5 % | 81,7 % |
| Guldheden 3 | M | 26,9 % | S | 29,9 % | 81,5 % |
| Guldheden 4 | M | 23,4 % | S | 30,1 % | 79,9 % |
| Guldheden 5 | S | 24,1 % | S | 30,5 % | 82,2 % |
| Guldheden 6 | S | 25,7 % | S | 32,4 % | 82,0 % |
| Hagen-Grimmered 1 | M | 47,6 % | M | 40,4 % | 91,9 % |
| Hagen-Grimmered 2 | M | 45,2 % | M | 41,6 % | 89,7 % |
| Hagen-Grimmered 3 | M | 40,2 % | M | 37,0 % | 85,2 % |
| Hagen-Grimmered 4 | M | 36,9 % | M | 34,1 % | 89,0 % |
| Hagen-Grimmered 5 | M | 39,9 % | M | 35,1 % | 88,9 % |
| Hammarkullen-Agnesberg 1 | S | 63,8 % | S | 67,2 % | 59,4 % |
| Hammarkullen-Agnesberg 2 | S | 60,4 % | S | 64,1 % | 56,1 % |
| Hammarkullen-Agnesberg 3 | S | 45,3 % | S | 47,3 % | 67,8 % |
| Hammarkullen-Agnesberg 4 | S | 41,8 % | S | 50,6 % | 60,4 % |
| Hjuvik 1 | M | 42,4 % | M | 37,4 % | 89,5 % |
| Hjuvik 2 | M | 45,2 % | M | 41,2 % | 91,3 % |
| Hjuvik 3 | M | 42,1 % | M | 37,6 % | 90,5 % |
| Hjällbo-Eriksbo 1 | S | 50,6 % | S | 55,2 % | 54,1 % |
| Hjällbo-Eriksbo 2 | S | 62,8 % | S | 63,9 % | 56,7 % |
| Hjällbo-Eriksbo 3 | S | 51,9 % | S | 55,4 % | 55,5 % |
| Hjällbo-Eriksbo 4 | S | 56,9 % | S | 57,1 % | 57,9 % |
| Hjällbo-Eriksbo 5 | S | 46,9 % | S | 52,0 % | 65,9 % |
| Högsbotorp-Högsbohöjd 1 | S | 32,4 % | S | 39,0 % | 75,5 % |
| Högsbotorp-Högsbohöjd 2 | S | 35,5 % | S | 43,5 % | 81,6 % |
| Högsbotorp-Högsbohöjd 3 | S | 40,7 % | S | 46,3 % | 75,0 % |
| Högsbotorp-Högsbohöjd 4 | S | 31,8 % | S | 40,7 % | 75,9 % |
| Högsbotorp-Högsbohöjd 5 | S | 31,8 % | S | 39,5 % | 74,7 % |
| Högsbotorp-Högsbohöjd 6 | S | 33,4 % | S | 42,4 % | 77,9 % |
| Johanneberg-Landala 1 | M | 36,0 % | M | 33,5 % | 71,8 % |
| Johanneberg-Landala 2 | M | 38,2 % | M | 35,5 % | 79,6 % |
| Johanneberg-Landala 3 | M | 38,1 % | M | 35,6 % | 83,4 % |
| Johanneberg-Landala 4 | M | 50,6 % | M | 48,4 % | 83,9 % |
| Johanneberg-Landala 5 | S | 26,7 % | S | 32,6 % | 74,7 % |
| Johanneberg-Landala 6 | M | 40,4 % | M | 37,3 % | 81,1 % |
| Johanneberg-Landala 7 | M | 28,5 % | S | 31,0 % | 81,3 % |
| Järnbrott-Tofta 1 | S | 39,0 % | S | 46,2 % | 78,1 % |
| Järnbrott-Tofta 2 | S | 32,2 % | S | 38,1 % | 80,9 % |
| Järnbrott-Tofta 3 | S | 42,8 % | S | 50,1 % | 74,4 % |
| Järnbrott-Tofta 4 | S | 44,1 % | S | 50,9 % | 72,2 % |
| Jättesten-Svartedalen 1 | S | 31,0 % | S | 39,2 % | 74,2 % |
| Jättesten-Svartedalen 2 | S | 49,1 % | S | 55,9 % | 72,2 % |
| Jättesten-Svartedalen 3 | S | 49,2 % | S | 57,3 % | 72,8 % |
| Jättesten-Svartedalen 4 | S | 56,5 % | S | 61,7 % | 66,6 % |
| Jättesten-Svartedalen 5 | S | 49,5 % | S | 56,0 % | 64,9 % |
| Kaverös-Flatås 1 | S | 36,4 % | S | 43,8 % | 79,0 % |
| Kaverös-Flatås 2 | S | 37,2 % | S | 43,6 % | 84,1 % |
| Kaverös-Flatås 3 | S | 31,0 % | S | 40,6 % | 80,5 % |
| Kaverös-Flatås 4 | S | 39,3 % | S | 45,8 % | 76,1 % |
| Kortedala 1 | S | 47,5 % | S | 52,4 % | 65,0 % |
| Kortedala 2 | S | 42,4 % | S | 50,2 % | 71,9 % |
| Kortedala 3 | S | 47,5 % | S | 51,2 % | 69,7 % |
| Kortedala 4 | S | 48,7 % | S | 56,1 % | 75,1 % |
| Kortedala 5 | S | 42,9 % | S | 46,9 % | 65,5 % |
| Kortedala 6 | S | 55,7 % | S | 59,1 % | 60,7 % |
| Kortedala 7 | S | 47,0 % | S | 52,0 % | 63,8 % |
| Kortedala 8 | S | 42,0 % | S | 48,0 % | 77,5 % |
| Krokslätt 1 | M | 43,3 % | M | 38,6 % | 84,6 % |
| Krokslätt 2 | M | 38,8 % | M | 37,1 % | 77,0 % |
| Krokslätt 3 | M | 31,9 % | M | 30,4 % | 77,9 % |
| Krokslätt 4 | M | 24,6 % | M | 22,6 % | 78,1 % |
| Krokslätt 5 | M | 33,2 % | M | 30,6 % | 76,2 % |
| Krokslätt 6 | M | 31,3 % | M | 30,5 % | 82,0 % |
| Krokslätt 7 | M | 31,1 % | M | 28,0 % | 80,1 % |
| Kungsladugård-Sanna 1 | S | 26,3 % | S | 31,8 % | 79,4 % |
| Kungsladugård-Sanna 2 | MP | 23,0 % | S | 28,3 % | 81,1 % |
| Kungsladugård-Sanna 3 | S | 24,3 % | S | 29,4 % | 78,4 % |
| Kungsladugård-Sanna 4 | M | 23,3 % | S | 23,6 % | 82,3 % |
| Kungsladugård-Sanna 5 | S | 23,3 % | S | 30,2 % | 80,3 % |
| Kungsladugård-Sanna 6 | S | 23,3 % | S | 29,0 % | 81,7 % |
| Kungsladugård-Sanna 7 | S | 26,1 % | S | 33,2 % | 75,5 % |
| Kvillebäcken 1 | S | 32,1 % | S | 37,6 % | 65,7 % |
| Kvillebäcken 2 | S | 40,9 % | S | 47,8 % | 62,8 % |
| Kvillebäcken 3 | S | 34,3 % | S | 44,0 % | 69,3 % |
| Kvillebäcken 4 | S | 39,4 % | S | 44,1 % | 64,7 % |
| Kvillebäcken 5 | S | 35,9 % | S | 42,2 % | 69,7 % |
| Kålltorp-Härlanda 1 | S | 29,3 % | S | 37,8 % | 78,6 % |
| Kålltorp-Härlanda 2 | M | 27,8 % | S | 34,6 % | 82,4 % |
| Kålltorp-Härlanda 3 | S | 31,0 % | S | 38,0 % | 81,5 % |
| Kålltorp-Härlanda 4 | M | 27,2 % | S | 29,3 % | 80,4 % |
| Kålltorp-Härlanda 5 | S | 25,5 % | S | 34,1 % | 78,3 % |
| Kålltorp-Härlanda 6 | M | 29,0 % | S | 31,7 % | 78,7 % |
| Kärra-Rödbo 1 | S | 43,0 % | S | 52,7 % | 82,7 % |
| Kärra-Rödbo 2 | S | 43,6 % | S | 51,7 % | 83,0 % |
| Kärra-Rödbo 3 | S | 51,1 % | S | 59,3 % | 80,7 % |
| Kärra-Rödbo 4 | S | 50,1 % | S | 59,0 % | 82,3 % |
| Kärra-Rödbo 5 | S | 40,7 % | S | 47,0 % | 83,0 % |
| Kärra-Rödbo 6 | S | 34,6 % | S | 44,8 % | 88,0 % |
| Kärra-Rödbo 7 | M | 29,3 % | S | 33,1 % | 81,6 % |
| Kärrdalen-Slätta Damm 1 | S | 36,7 % | S | 44,2 % | 82,7 % |
| Kärrdalen-Slätta Damm 2 | M | 30,6 % | S | 36,2 % | 81,4 % |
| Kärrdalen-Slätta Damm 3 | M | 36,2 % | S | 35,0 % | 82,9 % |
| Kärrdalen-Slätta Damm 4 | S | 37,0 % | S | 46,1 % | 74,7 % |
| Kärrdalen-Slätta Damm 5 | S | 36,2 % | S | 43,4 % | 73,8 % |
| Lunden 1 | M | 30,7 % | S | 34,8 % | 68,7 % |
| Lunden 2 | M | 28,5 % | S | 33,7 % | 77,3 % |
| Lunden 3 | M | 29,6 % | S | 33,8 % | 78,2 % |
| Lunden 4 | S | 25,8 % | S | 34,6 % | 78,2 % |
| Lunden 5 | M | 36,7 % | M | 34,5 % | 81,2 % |
| Lunden 6 | M | 38,2 % | M | 34,3 % | 84,5 % |
| Länsmansgården 1 | S | 53,2 % | S | 55,1 % | 63,0 % |
| Länsmansgården 2 | S | 52,3 % | S | 57,1 % | 64,4 % |
| Länsmansgården 3 | S | 53,0 % | S | 56,1 % | 68,2 % |
| Lövgärdet-Gårdsten 1 | S | 55,0 % | S | 57,3 % | 60,5 % |
| Lövgärdet-Gårdsten 2 | S | 60,7 % | S | 65,2 % | 56,7 % |
| Lövgärdet-Gårdsten 3 | S | 49,9 % | S | 54,1 % | 59,1 % |
| Lövgärdet-Gårdsten 4 | S | 56,0 % | S | 60,4 % | 52,7 % |
| Lövgärdet-Gårdsten 5 | S | 49,8 % | S | 55,8 % | 59,1 % |
| Lövgärdet-Gårdsten 6 | S | 55,1 % | S | 60,4 % | 46,7 % |
| Majorna 1 | S | 26,4 % | S | 32,2 % | 75,3 % |
| Majorna 2 | S | 27,4 % | S | 34,6 % | 78,6 % |
| Majorna 3 | S | 21,5 % | S | 27,5 % | 77,4 % |
| Majorna 4 | S | 20,5 % | S | 28,4 % | 82,0 % |
| Majorna 5 | S | 25,9 % | S | 33,5 % | 79,0 % |
| Majorna 6 | S | 26,6 % | S | 32,6 % | 80,8 % |
| Masthugget 1 | M | 29,7 % | S | 33,8 % | 76,2 % |
| Masthugget 2 | M | 20,2 % | S | 24,3 % | 79,7 % |
| Masthugget 3 | M | 24,6 % | S | 28,6 % | 79,8 % |
| Masthugget 4 | S | 25,7 % | S | 33,7 % | 78,0 % |
| Masthugget 5 | MP | 22,2 % | S | 26,1 % | 84,9 % |
| Masthugget 6 | S | 22,2 % | S | 27,0 % | 74,0 % |
| Masthugget 7 | V | 20,5 % | S | 25,3 % | 83,3 % |
| Nolered-Torslanda 1 | M | 32,1 % | S | 39,4 % | 78,6 % |
| Nolered-Torslanda 2 | M | 31,8 % | S | 35,1 % | 85,6 % |
| Nolered-Torslanda 3 | S | 35,2 % | S | 42,7 % | 83,0 % |
| Nolered-Torslanda 4 | S | 32,5 % | S | 42,3 % | 89,5 % |
| Nolered-Torslanda 5 | S | 32,4 % | S | 37,0 % | 87,2 % |
| Näset-Önnered 1 | M | 50,4 % | M | 48,0 % | 90,3 % |
| Näset-Önnered 2 | M | 43,6 % | M | 40,0 % | 90,6 % |
| Näset-Önnered 3 | M | 45,0 % | M | 43,7 % | 90,4 % |
| Näset-Önnered 4 | M | 39,0 % | M | 34,5 % | 86,9 % |
| Näset-Önnered 5 | M | 32,9 % | S | 32,1 % | 88,0 % |
| Näset-Önnered 6 | S | 33,9 % | S | 42,2 % | 84,2 % |
| Näset-Önnered 7 | S | 44,7 % | S | 48,7 % | 75,9 % |
| Olivedal 1 | M | 34,6 % | M | 29,8 % | 76,4 % |
| Olivedal 2 | M | 32,8 % | M | 30,0 % | 71,8 % |
| Olivedal 3 | M | 33,7 % | M | 29,6 % | 83,3 % |
| Olivedal 4 | M | 38,6 % | M | 36,1 % | 84,1 % |
| Olivedal 5 | M | 38,9 % | M | 35,5 % | 84,4 % |
| Olivedal 6 | M | 30,3 % | M | 27,9 % | 83,7 % |
| Olivedal 7 | M | 35,8 % | M | 33,4 % | 81,8 % |
| Olskroken 1 | M | 32,2 % | S | 31,9 % | 80,0 % |
| Olskroken 2 | S | 36,7 % | S | 45,1 % | 77,6 % |
| Olskroken 3 | S | 30,0 % | S | 37,6 % | 77,3 % |
| Rannebergen-Angered 1 | S | 41,1 % | S | 51,2 % | 75,2 % |
| Rannebergen-Angered 2 | S | 48,8 % | S | 53,6 % | 65,6 % |
| Rannebergen-Angered 3 | S | 52,5 % | S | 55,9 % | 69,4 % |
| Rannebergen-Angered 4 | S | 48,1 % | S | 54,6 % | 65,5 % |
| Sannegården 1 | M | 41,0 % | S | 35,1 % | 88,0 % |
| Sannegården 2 | M | 42,5 % | M | 38,9 % | 86,0 % |
| Sannegården 3 | S | 33,6 % | S | 41,5 % | 78,6 % |
| Sannegården 4 | S | 39,2 % | S | 49,0 % | 78,7 % |
| Sannegården 5 | S | 45,0 % | S | 52,7 % | 74,9 % |
| Sannegården 6 | S | 35,5 % | S | 45,4 % | 71,0 % |
| Sannegården 7 | S | 32,0 % | S | 39,5 % | 71,6 % |
| Skattegården-Guldringen 1 | S | 36,7 % | S | 44,4 % | 74,9 % |
| Skattegården-Guldringen 2 | M | 35,6 % | M | 35,4 % | 89,2 % |
| Skattegården-Guldringen 3 | S | 39,9 % | S | 47,9 % | 82,0 % |
| Skår-Kallebäck 1 | M | 48,1 % | M | 45,9 % | 82,5 % |
| Skår-Kallebäck 2 | M | 56,6 % | M | 56,3 % | 90,0 % |
| Skår-Kallebäck 3 | M | 55,8 % | M | 55,1 % | 89,7 % |
| Skår-Kallebäck 4 | S | 27,5 % | S | 34,3 % | 80,7 % |
| Skår-Kallebäck 5 | M | 30,6 % | S | 36,4 % | 78,9 % |
| Skälltorp-Skogome 1 | S | 51,5 % | S | 57,1 % | 68,7 % |
| Skälltorp-Skogome 2 | S | 52,9 % | S | 58,1 % | 72,3 % |
| Skälltorp-Skogome 3 | S | 49,7 % | S | 52,4 % | 67,5 % |
| Skälltorp-Skogome 4 | S | 46,5 % | S | 51,6 % | 76,5 % |
| Skälltorp-Skogome 5 | S | 36,1 % | S | 44,1 % | 89,2 % |
| Skälltorp-Skogome 6 | S | 37,9 % | S | 46,1 % | 81,9 % |
| Stampen-Heden 1 | M | 32,7 % | S | 29,2 % | 79,9 % |
| Stampen-Heden 2 | M | 31,4 % | S | 34,2 % | 75,6 % |
| Stampen-Heden 3 | M | 35,6 % | S | 33,8 % | 78,0 % |
| Stampen-Heden 4 | M | 40,7 % | M | 40,4 % | 82,7 % |
| Stampen-Heden 5 | M | 47,6 % | M | 46,4 % | 79,1 % |
| Stampen-Heden 6 | M | 45,1 % | M | 42,7 % | 77,8 % |
| Stigberget 1 | S | 23,1 % | S | 27,4 % | 80,0 % |
| Stigberget 2 | S | 23,1 % | S | 27,2 % | 80,9 % |
| Stigberget 3 | S | 24,6 % | S | 30,9 % | 77,8 % |
| Stigberget 4 | S | 24,1 % | S | 30,3 % | 78,6 % |
| Styrsö 1 | M | 23,2 % | S | 27,8 % | 85,4 % |
| Styrsö 2 | M | 26,3 % | S | 19,8 % | 81,1 % |
| Styrsö 3 | KD | 46,6 % | KD | 49,2 % | 87,2 % |
| Torpa 1 | S | 32,1 % | S | 41,3 % | 88,7 % |
| Torpa 2 | S | 30,5 % | S | 36,8 % | 79,4 % |
| Tuve-Säve 1 | S | 31,4 % | S | 37,7 % | 78,2 % |
| Tuve-Säve 2 | S | 41,6 % | S | 49,0 % | 84,6 % |
| Tuve-Säve 3 | S | 46,4 % | S | 54,4 % | 76,2 % |
| Tuve-Säve 4 | S | 48,5 % | S | 54,4 % | 66,1 % |
| Tuve-Säve 5 | S | 30,7 % | S | 39,0 % | 90,1 % |
| Tuve-Säve 6 | S | 27,3 % | S | 36,3 % | 85,5 % |
| Vasastaden-Centrum 1 | M | 37,9 % | M | 34,0 % | 77,6 % |
| Vasastaden-Centrum 2 | M | 44,6 % | M | 40,8 % | 79,3 % |
| Vasastaden-Centrum 3 | M | 50,3 % | M | 46,0 % | 79,7 % |
| Vasastaden-Centrum 4 | M | 45,5 % | M | 41,0 % | 71,0 % |
| Vasastaden-Centrum 5 | M | 48,2 % | M | 43,9 % | 77,1 % |
| Vasastaden-Centrum 6 | M | 42,0 % | M | 37,7 % | 81,9 % |
| Vasastaden-Centrum 7 | M | 53,2 % | M | 52,0 % | 70,6 % |
| Överås-Kärralund 1 | M | 57,1 % | M | 53,0 % | 85,7 % |
| Överås-Kärralund 2 | M | 44,4 % | M | 42,1 % | 89,4 % |
| Överås-Kärralund 3 | M | 34,4 % | M | 33,8 % | 85,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006