Valresultat Götene 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Götene med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Götene ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 9 773
- Avgivna röster
- 8 072
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 063 | 38,6 % |
| MModeraterna | 1 655 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 861 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 858 | 10,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 432 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 376 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 303 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 201 | 2,5 % |
| Övriga partier | 156 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 793 | 36,3 % |
| MModeraterna | 1 456 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 899 | 11,7 % |
| KDKristdemokraterna | 804 | 10,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 456 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 405 | 5,3 % |
| SPVGSPVG | 381 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 269 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 185 | 2,4 % |
| Övriga partier | 36 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 831 | 35,8 % |
| MModeraterna | 1 300 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 1 052 | 13,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 050 | 13,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 565 | 7,2 % |
| GÖFGÖF | 418 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 343 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 206 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 121 | 1,5 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Götene 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Götene i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,0 % | 31,1 % | 32,2 % | 27,6 % |
| M | 20,9 % | 25,5 % | 18,9 % | 15,4 % | 16,1 % | 17,0 % |
| C | 10,9 % | 8,7 % | 9,4 % | 10,1 % | 7,5 % | 7,9 % |
| KD | 10,8 % | 8,2 % | 6,2 % | 9,5 % | 8,1 % | 9,0 % |
| L | 5,4 % | 6,2 % | 3,8 % | 4,0 % | 3,2 % | 4,5 % |
| V | 4,7 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,3 % | 4,4 % | 5,9 % |
| MP | 3,8 % | 6,4 % | 4,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 5,1 % |
| SD | 2,5 % | 4,8 % | 12,9 % | 18,9 % | 23,4 % | 21,4 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,9 % | 88,4 % | 89,2 % | 88,1 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Götene 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Götene 2006
Så skiljer sig Götene från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 20,9 % i Götene mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,2
- S +3,4
- C +3,0
Svagare än i riket
- M −5,2
- FP −2,1
- MP −1,3
- V −1,1
Valdeltagande i Götene
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,6 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Götene på plats 61 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Götene är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Götene tredje och Holmestad till 87,4 % i Sil-Husaby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Götene 1 (45,6 %) och sitt svagaste i Lundsbrunnsorten (29,0 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Götene är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,5 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- M −4,4
- S −2,8
- KD +2,5
- C +2,5
- V −2,1
- FP +1,7
- MP +0,5
Största parti i Götene sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Götene i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Götene 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Götene. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Forshem-Österplana | S | 40,5 % | S | 37,4 % | 82,7 % |
| Götene 1 | S | 45,6 % | S | 42,3 % | 81,0 % |
| Götene 2 | S | 37,9 % | S | 37,1 % | 77,7 % |
| Götene tredje och Holmestad | S | 35,2 % | S | 32,7 % | 77,1 % |
| Källbyorten | S | 43,2 % | S | 41,8 % | 86,9 % |
| Lundsbrunnsorten | S | 29,0 % | S | 24,7 % | 83,7 % |
| Sil-Husaby | S | 40,3 % | S | 37,3 % | 87,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006