Valresultat Götene 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Götene med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Götene ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 10 275
- Avgivna röster
- 9 053
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 884 | 32,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 096 | 23,4 % |
| MModeraterna | 1 441 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 722 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 671 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 394 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 351 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 285 | 3,2 % |
| Övriga partier | 107 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 840 | 32,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 529 | 17,5 % |
| MModeraterna | 1 350 | 15,5 % |
| KDKristdemokraterna | 912 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 719 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 589 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 358 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 203 | 2,3 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 95 | 1,1 % |
| Övriga partier | 130 | 1,5 % |
Kommunvalet 2022 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 580 | 29,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 302 | 14,7 % |
| GFGötenes framtid | 1 286 | 14,6 % |
| MModeraterna | 1 167 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 914 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 613 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 514 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 246 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 203 | 2,3 % |
| Övriga partier | 9 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Götene 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Götene i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,0 % | 31,1 % | 32,2 % | 27,6 % |
| SD | 2,5 % | 4,8 % | 12,9 % | 18,9 % | 23,4 % | 21,4 % |
| M | 20,9 % | 25,5 % | 18,9 % | 15,4 % | 16,1 % | 17,0 % |
| KD | 10,8 % | 8,2 % | 6,2 % | 9,5 % | 8,1 % | 9,0 % |
| C | 10,9 % | 8,7 % | 9,4 % | 10,1 % | 7,5 % | 7,9 % |
| V | 4,7 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,3 % | 4,4 % | 5,9 % |
| MP | 3,8 % | 6,4 % | 4,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 5,1 % |
| L | 5,4 % | 6,2 % | 3,8 % | 4,0 % | 3,2 % | 4,5 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,9 % | 88,4 % | 89,2 % | 88,1 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Götene 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Götene 2022
Så skiljer sig Götene från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 16,1 % i Götene mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +2,9
- KD +2,7
- S +1,9
- C +0,8
Svagare än i riket
- M −3,0
- V −2,3
- L −1,4
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Götene, från 18,9 % till 23,4 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,1 % till 7,5 % (−2,6).
- SD +4,5
- C −2,6
- V −1,9
- KD −1,4
- S +1,1
- L −0,8
- M +0,7
- MP +0,3
Valdeltagande i Götene
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,1 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Götene på plats 35 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Götene är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Götene 2 till 90,2 % i Källbyorten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Götene 1 (40,6 %) och sitt svagaste i Lundsbrunnsorten (24,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Götene är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,7 % i kommunvalet mot 23,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- SD −8,7
- S −3,0
- M −2,9
- C +2,9
- V +2,5
- KD −2,2
- MP −1,6
- L −0,4
Största parti i Götene sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Götene i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Götene 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Götene. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Götene 1 | S | 40,6 % | S | 41,2 % | 83,7 % |
| Götene 2 | S | 34,6 % | S | 35,0 % | 78,1 % |
| Götene-Holmestad | S | 30,1 % | S | 27,8 % | 82,6 % |
| Hällekis-Forshem | S | 32,2 % | S | 25,8 % | 87,7 % |
| Källbyorten | S | 33,0 % | S | 27,9 % | 90,2 % |
| Lundsbrunnsorten | SD | 28,4 % | GF | 20,2 % | 88,6 % |
| Sil-Husaby | S | 34,9 % | S | 34,1 % | 89,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022