Valresultat Lerum 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Lerum med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,6 %). Valdeltagandet var 89,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lerum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.

Se Lerum på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,8 %
Röstberättigade
31 378
Avgivna röster
28 165
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Lerum

Riksdagsvalet 2022 i Lerum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 49526,9 %
MModeraterna6 10521,9 %
SDSverigedemokraterna5 50619,7 %
CCenterpartiet1 8196,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7566,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7516,3 %
KDKristdemokraterna1 6836,0 %
VVänsterpartiet1 4985,4 %
Övriga partier2681,0 %

Regionvalet 2022 i Lerum

Regionvalet 2022 i Lerum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 42426,8 %
MModeraterna6 22222,5 %
SDSverigedemokraterna4 01414,5 %
KDKristdemokraterna2 3648,5 %
VVänsterpartiet2 0807,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7976,5 %
CCenterpartiet1 5605,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1974,3 %
DemokDemokraterna6432,3 %
Övriga partier3691,3 %

Kommunvalet 2022 i Lerum

Kommunvalet 2022 i Lerum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 40626,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 65723,9 %
SDSverigedemokraterna4 08114,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1617,8 %
KDKristdemokraterna2 0857,5 %
VVänsterpartiet2 0277,3 %
CCenterpartiet1 8176,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5265,5 %
Övriga partier970,3 %

Partiernas utveckling i Lerum 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lerum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lerum per valår
Parti200620102014201820222026
S27,7 %22,3 %23,6 %22,5 %26,9 %23,4 %
M29,8 %35,1 %27,4 %23,5 %21,9 %22,9 %
SD2,5 %5,4 %12,0 %17,0 %19,7 %16,9 %
C6,3 %5,1 %6,0 %8,6 %6,5 %8,0 %
MP6,2 %8,8 %8,5 %5,7 %6,3 %7,9 %
L10,2 %10,0 %7,9 %7,4 %6,3 %6,9 %
KD8,8 %7,0 %5,6 %7,4 %6,0 %7,2 %
V5,6 %5,1 %5,0 %6,6 %5,4 %5,7 %
Övr2,8 %1,2 %4,0 %1,3 %1,0 %1,0 %
Valdeltagande85,1 %89,6 %89,7 %91,3 %89,8 %89,9 %

Valdeltagande i Lerum 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lerum 2022

Så skiljer sig Lerum från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 26,9 % i Lerum mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,8
  • L +1,7
  • MP +1,2
  • KD +0,7

Svagare än i riket

  • S −3,4
  • V −1,4
  • SD −0,8
  • C −0,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Lerum, från 22,5 % till 26,9 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,6 % till 6,5 % (−2,1).

  • S +4,4
  • SD +2,7
  • C −2,1
  • M −1,6
  • KD −1,3
  • V −1,2
  • L −1,2
  • MP +0,6

Valdeltagande i Lerum

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,8 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lerum på plats 10 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Lerum är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Centrala Gråbo till 91,9 % i Ljungsbacken - Stamsjön.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södra Hallsås (33,5 %) och sitt svagaste i Södra Aspenäs - Torpadal (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Moderaterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 24 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lerum är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.

  • SD −5,1
  • M +4,7
  • S −3,0
  • V +1,9
  • L +1,5
  • KD +1,4
  • MP −0,8
  • C −0,0

Största parti i Lerum sedan 2006

Största parti har skiftat i Lerum under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Lerum per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,4 %89,9 %
2022Socialdemokraterna26,9 %89,8 %
2018Moderaterna23,5 %91,3 %
2014Moderaterna27,4 %89,7 %
2010Moderaterna35,1 %89,6 %
2006Moderaterna29,8 %85,1 %

Valresultat per valdistrikt i Lerum 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lerum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lerum, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Aggetorp - BjörboholmS25,3 %M23,5 %87,3 %
Berghult - RyggebolS23,8 %M28,6 %86,8 %
Brattås - HjällsnäsS28,8 %S26,3 %87,5 %
Centrala Floda - NordåsenS28,0 %S25,5 %83,5 %
Centrala GråboS30,4 %S29,8 %78,4 %
Centrala LerumS28,2 %M25,3 %80,6 %
Drängsered - HästhagenS28,5 %S25,8 %85,8 %
Hyltorna - ÖjaredS30,5 %S26,5 %89,8 %
Kyrkmossen - LindskogenSD23,9 %M28,1 %89,0 %
Ljungsbacken - StamsjönM33,7 %M40,0 %91,9 %
Norra Aspenäs - AxåsenM26,9 %M34,8 %88,7 %
Norra Hallsås - HöjdenS26,3 %M31,6 %84,3 %
OlstorpSD27,4 %M24,5 %88,8 %
Rydsberg - AlmekärrS24,6 %M31,3 %90,2 %
SjövikS26,8 %S24,6 %85,0 %
Stannum - LjungvikSD29,7 %S24,7 %84,6 %
Stenkullen - HedeforsS30,2 %S25,9 %84,1 %
Södra Aspenäs - TorpadalM30,2 %M38,8 %90,2 %
Södra HallsåsS33,5 %S28,7 %86,9 %
Södra Lerum - SlätthultM28,3 %M35,0 %88,7 %
Tollered - NorsesundS28,2 %S25,6 %87,8 %
Uddared - OrydS33,5 %S29,3 %91,3 %
Västra Hulan - BråtaS27,4 %S25,5 %83,0 %
Östra Hulan - ÖxerydS30,7 %S28,8 %88,7 %

Utforska valdistrikten i Lerum på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022