Valresultat Bollebygd 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Bollebygd med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollebygd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,1 %
- Röstberättigade
- 7 202
- Avgivna röster
- 6 414
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 763 | 27,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 627 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 278 | 20,1 % |
| KDKristdemokraterna | 420 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 412 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 272 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 258 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 248 | 3,9 % |
| Övriga partier | 78 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 718 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 414 | 22,7 % |
| MModeraterna | 1 261 | 20,2 % |
| KDKristdemokraterna | 565 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 370 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 355 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 212 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 181 | 2,9 % |
| DemokDemokraterna | 64 | 1,0 % |
| Övriga partier | 96 | 1,5 % |
Kommunvalet 2022 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 609 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 340 | 21,2 % |
| MModeraterna | 1 168 | 18,5 % |
| FRFolkets Röst | 727 | 11,5 % |
| KDKristdemokraterna | 379 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 368 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 282 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 230 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 192 | 3,0 % |
| Övriga partier | 17 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Bollebygd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollebygd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,9 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 3,7 % | 8,2 % | 18,5 % | 23,9 % | 27,7 % | 25,1 % |
| S | 32,8 % | 26,6 % | 27,0 % | 23,4 % | 25,6 % | 23,7 % |
| M | 26,6 % | 33,1 % | 24,6 % | 20,2 % | 20,1 % | 21,3 % |
| KD | 8,6 % | 6,5 % | 5,1 % | 7,7 % | 6,6 % | 7,7 % |
| C | 9,4 % | 7,2 % | 7,9 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,2 % |
| V | 5,5 % | 4,7 % | 4,3 % | 5,2 % | 4,3 % | 4,0 % |
| L | 6,7 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,6 % | 4,1 % | 5,2 % |
| MP | 3,5 % | 6,1 % | 5,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 4,9 % |
| Övr | 3,1 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,6 % | 89,6 % | 90,7 % | 89,1 % | 88,6 % |
Valdeltagande i Bollebygd 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollebygd 2022
Så skiljer sig Bollebygd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,7 % i Bollebygd mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,2
- KD +1,3
- M +1,0
Svagare än i riket
- S −4,7
- V −2,5
- MP −1,2
- L −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollebygd, från 23,9 % till 27,7 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,9 % till 6,5 % (−2,4).
- SD +3,9
- C −2,4
- S +2,2
- L −1,5
- KD −1,1
- V −0,9
- MP −0,2
- M −0,1
Valdeltagande i Bollebygd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,1 %, vilket är 4,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bollebygd på plats 19 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollebygd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,3 % i Olsfors till 85,5 % i Bollebygd Syd.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollebygd Syd (29,0 %) och sitt svagaste i Bollebygd Öst (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollebygd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,2 % i kommunvalet mot 27,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- SD −6,5
- M −1,6
- L −1,0
- C −0,7
- KD −0,6
- MP −0,3
- V +0,2
- S −0,1
Största parti i Bollebygd sedan 2006
Största parti har skiftat i Bollebygd under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,1 % | 88,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,7 % | 89,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 23,9 % | 90,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 89,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,1 % | 87,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollebygd 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bollebygd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bollebygd Syd | SD | 29,0 % | S | 29,5 % | 85,5 % |
| Bollebygd Väst | SD | 29,0 % | SD | 21,4 % | 83,3 % |
| Bollebygd Öst | S | 30,6 % | S | 32,6 % | 84,4 % |
| Olsfors | S | 29,9 % | S | 27,8 % | 80,3 % |
| Töllsjö | SD | 28,5 % | M | 27,7 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022