Valresultat Bengtsfors 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Bengtsfors med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bengtsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Bengtsfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
7 070
Avgivna röster
5 905
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Bengtsfors

Riksdagsvalet 2022 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 90332,6 %
SDSverigedemokraterna1 73529,7 %
MModeraterna83314,3 %
KDKristdemokraterna3806,5 %
CCenterpartiet3475,9 %
VVänsterpartiet2604,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1923,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1412,4 %
Övriga partier490,8 %

Regionvalet 2022 i Bengtsfors

Regionvalet 2022 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92933,6 %
SDSverigedemokraterna1 08218,8 %
MModeraterna1 01817,7 %
CCenterpartiet5589,7 %
KDKristdemokraterna4668,1 %
VVänsterpartiet3305,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1332,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1232,1 %
Övriga partier1031,8 %

Kommunvalet 2022 i Bengtsfors

Kommunvalet 2022 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 90132,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 88331,7 %
SDSverigedemokraterna86614,6 %
CCenterpartiet5789,7 %
VVänsterpartiet2564,3 %
KDKristdemokraterna2113,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1632,7 %
MPMiljöpartiet de gröna711,2 %
Övriga partier110,2 %

Partiernas utveckling i Bengtsfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bengtsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bengtsfors per valår
Parti200620102014201820222026
S43,0 %38,5 %37,5 %31,8 %32,6 %28,1 %
SD2,1 %5,6 %19,2 %25,9 %29,7 %26,3 %
M16,3 %23,1 %15,9 %14,3 %14,3 %15,8 %
KD6,9 %5,8 %4,5 %7,4 %6,5 %7,2 %
C14,4 %10,9 %9,6 %9,3 %5,9 %6,2 %
V5,6 %5,1 %3,7 %5,3 %4,5 %6,2 %
MP4,0 %4,9 %3,3 %2,3 %3,3 %4,3 %
L4,9 %5,2 %3,0 %2,6 %2,4 %3,9 %
Övr2,9 %0,8 %3,2 %1,1 %0,8 %2,1 %
Valdeltagande78,0 %80,5 %83,6 %85,4 %83,5 %83,1 %

Valdeltagande i Bengtsfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bengtsfors 2022

Så skiljer sig Bengtsfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,7 % i Bengtsfors mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +9,2
  • S +2,3
  • KD +1,2

Svagare än i riket

  • M −4,8
  • V −2,3
  • L −2,2
  • MP −1,8

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Bengtsfors, från 25,9 % till 29,7 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 5,9 % (−3,3).

  • SD +3,8
  • C −3,3
  • MP +1,0
  • KD −0,9
  • V −0,9
  • S +0,8
  • L −0,2
  • M −0,0

Valdeltagande i Bengtsfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,5 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bengtsfors på plats 211 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bengtsfors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Nordöstra till 82,7 % i Sydvästra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sydöstra (35,8 %) och sitt svagaste i Sydvästra (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bengtsfors är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,0 % i kommunvalet mot 14,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,7 procentenheter.

  • M +17,7
  • SD −15,1
  • C +3,8
  • KD −3,0
  • MP −2,1
  • S −0,9
  • V −0,1

Största parti i Bengtsfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bengtsfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bengtsfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,1 %83,1 %
2022Socialdemokraterna32,6 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,8 %85,4 %
2014Socialdemokraterna37,5 %83,6 %
2010Socialdemokraterna38,5 %80,5 %
2006Socialdemokraterna43,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Bengtsfors 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bengtsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bengtsfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
NordvästraS31,7 %M36,4 %77,0 %
NordöstraS35,1 %S34,8 %76,5 %
NorraS35,0 %M41,2 %79,1 %
SydvästraSD37,5 %M34,1 %82,7 %
SydöstraS35,8 %S39,2 %80,1 %

Utforska valdistrikten i Bengtsfors på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022