Valresultat Trollhättan 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Trollhättan med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trollhättan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.

Se Trollhättan på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,0 %
Röstberättigade
43 921
Avgivna röster
36 452
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Trollhättan

Riksdagsvalet 2022 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 87235,7 %
SDSverigedemokraterna7 50420,8 %
MModeraterna6 85319,0 %
VVänsterpartiet2 2116,1 %
CCenterpartiet1 9315,4 %
KDKristdemokraterna1 7204,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2633,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2113,4 %
Övriga partier4821,3 %

Regionvalet 2022 i Trollhättan

Regionvalet 2022 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 24436,8 %
MModeraterna7 44320,7 %
SDSverigedemokraterna5 53315,4 %
VVänsterpartiet2 7007,5 %
KDKristdemokraterna2 5026,9 %
CCenterpartiet1 8855,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0873,0 %
MPMiljöpartiet de gröna8422,3 %
Övriga partier7762,2 %

Kommunvalet 2022 i Trollhättan

Kommunvalet 2022 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 62634,8 %
MModeraterna9 94327,4 %
SDSverigedemokraterna5 58715,4 %
VVänsterpartiet2 5627,1 %
CCenterpartiet2 0365,6 %
KDKristdemokraterna1 4053,9 %
MPMiljöpartiet de gröna9552,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9132,5 %
Övriga partier2860,8 %

Partiernas utveckling i Trollhättan 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Trollhättan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Trollhättan per valår
Parti200620102014201820222026
S49,7 %42,0 %40,6 %36,2 %35,7 %33,5 %
SD1,9 %4,9 %13,5 %17,4 %20,8 %17,2 %
M18,6 %24,1 %17,9 %17,7 %19,0 %19,9 %
V5,4 %5,8 %5,8 %6,9 %6,1 %9,5 %
C5,6 %3,7 %4,1 %6,1 %5,4 %4,9 %
KD5,5 %4,4 %3,7 %5,1 %4,8 %5,6 %
MP4,2 %6,7 %6,1 %4,4 %3,5 %4,2 %
L6,8 %7,4 %5,3 %5,0 %3,4 %3,9 %
Övr2,2 %1,0 %3,1 %1,2 %1,3 %1,3 %
Valdeltagande81,2 %84,8 %85,1 %86,4 %83,0 %84,7 %

Valdeltagande i Trollhättan 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Trollhättan 2022

Så skiljer sig Trollhättan från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 35,7 % i Trollhättan mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,4
  • SD +0,3

Svagare än i riket

  • MP −1,6
  • C −1,4
  • L −1,2
  • V −0,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Trollhättan, från 17,4 % till 20,8 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 5,0 % till 3,4 % (−1,6).

  • SD +3,4
  • L −1,6
  • M +1,3
  • MP −0,9
  • V −0,8
  • C −0,8
  • S −0,5
  • KD −0,3

Valdeltagande i Trollhättan

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,0 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Trollhättan på plats 230 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Trollhättan är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,3 % i Kronogården N till 92,0 % i Björndalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lextorp N (50,6 %) och sitt svagaste i Åsaka-Norra Björke (26,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Sverigedemokraterna i 4 av 34 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trollhättan är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,4 % i kommunvalet mot 19,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.

  • M +8,4
  • SD −5,4
  • S −0,9
  • V +0,9
  • KD −0,9
  • MP −0,9
  • L −0,8
  • C +0,2

Största parti i Trollhättan sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Trollhättan i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Trollhättan per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna35,7 %83,0 %
2018Socialdemokraterna36,2 %86,4 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,1 %
2010Socialdemokraterna42,0 %84,8 %
2006Socialdemokraterna49,7 %81,2 %

Valresultat per valdistrikt i Trollhättan 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Trollhättan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Trollhättan, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörndalenS35,5 %M40,4 %92,0 %
Centrum NS40,1 %S35,9 %84,9 %
Centrum SS36,9 %S35,6 %78,0 %
Centrum VS32,6 %S33,6 %84,4 %
Centrum ÖS40,8 %S39,9 %72,1 %
DannebackenS38,2 %S36,3 %84,2 %
HalvorstorpS33,3 %M36,4 %89,3 %
HjortmossenS40,3 %S40,0 %77,6 %
HjulkvarnS33,7 %M32,7 %87,8 %
KarlstorpS39,3 %S40,0 %78,7 %
Kronogården NS47,6 %S46,0 %57,3 %
Kronogården SS50,2 %S50,0 %63,6 %
Kronogården VS48,8 %S48,4 %60,0 %
KällstorpS34,7 %S35,1 %89,4 %
Lextorp NS50,6 %S48,0 %61,4 %
Lextorp SS46,8 %S45,3 %70,7 %
SandhemS41,3 %S39,7 %87,7 %
Sjuntorp NSD30,0 %M32,7 %85,6 %
Sjuntorp SSD33,3 %S28,0 %88,6 %
Skoftebyn NS32,9 %S32,1 %75,2 %
Skoftebyn VS34,1 %M33,7 %88,1 %
Skoftebyn ÖS31,2 %M39,7 %90,5 %
SkogshöjdenS32,0 %M32,9 %85,6 %
Stavre VS36,8 %S37,0 %80,8 %
Stavre ÖS36,2 %S34,0 %89,5 %
StrömslundS30,3 %M36,7 %88,5 %
Sylte NS39,1 %S38,4 %61,2 %
Sylte SS41,3 %S41,8 %73,6 %
Tingvalla NS33,4 %S34,6 %82,1 %
Tingvalla SS30,8 %M34,4 %84,0 %
TorsredS32,0 %M35,6 %88,6 %
UpphäradSD38,2 %SD32,0 %88,4 %
VelandaS28,4 %M29,0 %87,9 %
Åsaka-Norra BjörkeSD33,3 %SD26,0 %78,2 %

Utforska valdistrikten i Trollhättan på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022