Valresultat Skövde 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Skövde med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,3 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skövde ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 43 681
- Avgivna röster
- 37 198
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 481 | 31,2 % |
| MModeraterna | 7 663 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 628 | 20,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 587 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 2 375 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 740 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 452 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 310 | 3,6 % |
| Övriga partier | 512 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 443 | 31,7 % |
| MModeraterna | 7 345 | 20,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 736 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 549 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 2 373 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 272 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 536 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 867 | 2,4 % |
| Övriga partier | 938 | 2,6 % |
Kommunvalet 2022 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 584 | 26,3 % |
| MModeraterna | 7 582 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 285 | 14,5 % |
| SkövdSkövdepartiet | 5 281 | 14,5 % |
| CCenterpartiet | 2 382 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 002 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 944 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 316 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 967 | 2,7 % |
| Övriga partier | 126 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Skövde 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skövde i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,0 % | 32,8 % | 28,8 % | 31,2 % | 27,8 % |
| M | 25,3 % | 30,3 % | 23,7 % | 20,9 % | 20,9 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 12,7 % | 16,9 % | 20,8 % | 18,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,3 % | 4,9 % | 8,0 % | 7,0 % | 8,0 % |
| C | 8,8 % | 7,5 % | 7,4 % | 8,8 % | 6,5 % | 6,8 % |
| V | 5,0 % | 4,7 % | 4,0 % | 5,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| L | 6,7 % | 7,3 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| MP | 3,9 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,2 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 87,1 % | 88,0 % | 85,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Skövde 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skövde 2022
Så skiljer sig Skövde från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 4,7 % i Skövde mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 2,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,8
- KD +1,7
- S +0,9
- SD +0,2
Svagare än i riket
- V −2,0
- MP −1,5
- L −0,7
- C −0,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Skövde, från 16,9 % till 20,8 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,8 % till 6,5 % (−2,3).
- SD +3,8
- S +2,4
- C −2,3
- L −1,7
- KD −1,0
- V −0,9
- MP +0,2
- M −0,0
Valdeltagande i Skövde
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,2 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Skövde på plats 137 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skövde är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,1 % i Ryds Centrum till 91,7 % i Frösve/Säter.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ryds Centrum (47,5 %) och sitt svagaste i Värsås (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 2 av 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skövde är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 20,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- SD −6,3
- S −5,0
- KD −1,7
- MP −0,9
- V +0,8
- L −0,3
- C +0,1
- M −0,1
Största parti i Skövde sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skövde i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Skövde 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Skövde. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö/Ulveket | S | 32,8 % | S | 26,8 % | 87,2 % |
| Berg | S | 29,8 % | S | 21,4 % | 91,2 % |
| Billingssluttningen | S | 32,8 % | S | 26,9 % | 84,5 % |
| Centrum västra | S | 33,3 % | S | 26,6 % | 80,0 % |
| Centrum östra | S | 25,2 % | M | 24,1 % | 77,9 % |
| Dälderna | S | 33,9 % | S | 29,0 % | 86,4 % |
| Ekängen | S | 29,0 % | M | 27,2 % | 89,5 % |
| Frösve/Säter | S | 30,6 % | S | 24,0 % | 91,7 % |
| Havstena | S | 38,9 % | S | 36,2 % | 76,9 % |
| Hentorp | S | 29,9 % | M | 25,4 % | 88,7 % |
| Högskolan/Trängen | S | 29,1 % | S | 24,4 % | 79,6 % |
| Igelstorp | SD | 27,9 % | S | 22,1 % | 88,9 % |
| Kullen | S | 28,8 % | M | 25,1 % | 86,3 % |
| Källegården | M | 28,6 % | M | 26,5 % | 83,5 % |
| Lunden | S | 32,5 % | S | 28,4 % | 82,1 % |
| Mariesjö | S | 31,7 % | S | 28,3 % | 76,6 % |
| Norra Ryd | S | 39,9 % | S | 37,1 % | 66,2 % |
| Norrmalm | S | 29,8 % | S | 26,0 % | 83,0 % |
| Rosenhaga | S | 34,5 % | S | 32,0 % | 78,9 % |
| Ryds Centrum | S | 47,5 % | S | 47,8 % | 54,1 % |
| Skultorp nordväst | S | 32,3 % | S | 23,6 % | 90,4 % |
| Skultorps centrum | S | 34,4 % | S | 29,1 % | 84,3 % |
| Skultorpsbygden | S | 27,2 % | M | 21,2 % | 89,6 % |
| Södra Ryd | S | 42,7 % | S | 37,2 % | 75,8 % |
| Tidan | SD | 35,2 % | SD | 29,0 % | 86,5 % |
| Timmersdala | SD | 30,2 % | M | 24,5 % | 89,5 % |
| Trädgårdsstaden | M | 29,8 % | M | 30,8 % | 88,1 % |
| Våmb | S | 32,7 % | S | 25,6 % | 88,0 % |
| Väring | SD | 33,5 % | SD | 25,3 % | 86,8 % |
| Värsås | SD | 28,6 % | SD | 21,1 % | 85,7 % |
| Västra Fältet | S | 32,7 % | S | 25,9 % | 83,0 % |
| Östermalm | S | 33,6 % | S | 29,7 % | 80,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022