Valresultat Svenljunga 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Svenljunga med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,6 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svenljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 8 140
- Avgivna röster
- 6 889
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 144 | 31,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 721 | 25,4 % |
| MModeraterna | 1 194 | 17,6 % |
| KDKristdemokraterna | 534 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 455 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 249 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 209 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 185 | 2,7 % |
| Övriga partier | 77 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 747 | 26,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 572 | 23,6 % |
| MModeraterna | 1 155 | 17,4 % |
| KDKristdemokraterna | 762 | 11,5 % |
| CCenterpartiet | 544 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 324 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 246 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 2,0 % |
| DemokDemokraterna | 77 | 1,2 % |
| Övriga partier | 84 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 659 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 408 | 20,9 % |
| MModeraterna | 1 263 | 18,7 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 723 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 655 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 395 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 256 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 216 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 154 | 2,3 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Svenljunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svenljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,9 % | 7,9 % | 19,0 % | 25,6 % | 31,7 % | 27,7 % |
| S | 34,3 % | 29,3 % | 30,2 % | 25,8 % | 25,4 % | 22,2 % |
| M | 23,8 % | 29,0 % | 21,3 % | 17,4 % | 17,6 % | 19,6 % |
| KD | 7,7 % | 5,2 % | 4,2 % | 6,8 % | 7,9 % | 8,8 % |
| C | 16,4 % | 14,1 % | 11,4 % | 11,9 % | 6,7 % | 6,4 % |
| V | 2,6 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,1 % | 3,7 % | 4,4 % |
| L | 6,2 % | 6,5 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 6,0 % |
| MP | 2,1 % | 3,8 % | 3,5 % | 2,1 % | 2,7 % | 3,1 % |
| Övr | 4,0 % | 1,0 % | 3,1 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 83,5 % | 84,7 % | 87,0 % | 84,6 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Svenljunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svenljunga 2022
Så skiljer sig Svenljunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 31,7 % i Svenljunga mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,1
- KD +2,6
- C +0,0
Svagare än i riket
- S −4,9
- V −3,1
- MP −2,3
- L −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Svenljunga, från 25,6 % till 31,7 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,9 % till 6,7 % (−5,2).
- SD +6,1
- C −5,2
- L −1,2
- KD +1,1
- MP +0,6
- V −0,4
- S −0,3
- M +0,2
Valdeltagande i Svenljunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,6 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Svenljunga på plats 168 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Svenljunga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Svenljunga väster till 85,6 % i Hillared.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sexdrega (34,4 %) och sitt svagaste i Hillared (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svenljunga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,9 % i kommunvalet mot 31,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,8 procentenheter.
- SD −10,8
- C +3,0
- KD −2,0
- M +1,1
- S −0,8
- V +0,1
- L +0,1
Största parti i Svenljunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Svenljunga under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 84,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 84,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Svenljunga 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Svenljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hillared | SD | 30,2 % | S | 24,4 % | 85,6 % |
| Högvad | SD | 32,3 % | SD | 22,2 % | 80,7 % |
| Kindaholm | SD | 31,1 % | SD | 21,5 % | 81,3 % |
| Sexdrega | SD | 34,4 % | SD | 24,5 % | 84,8 % |
| Svenljunga söder | SD | 32,3 % | S | 29,3 % | 75,7 % |
| Svenljunga väster | SD | 30,3 % | S | 31,0 % | 75,5 % |
| Svenljunga öster | SD | 32,4 % | S | 26,1 % | 78,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022