Valresultat Skara 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Skara med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Skara på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
14 210
Avgivna röster
12 061
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Skara

Riksdagsvalet 2022 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 77431,7 %
SDSverigedemokraterna2 91624,5 %
MModeraterna2 23618,8 %
CCenterpartiet7786,5 %
KDKristdemokraterna7126,0 %
VVänsterpartiet5534,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4163,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3753,2 %
Övriga partier1441,2 %

Regionvalet 2022 i Skara

Regionvalet 2022 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 69431,5 %
MModeraterna2 26219,3 %
SDSverigedemokraterna2 26219,3 %
KDKristdemokraterna9998,5 %
CCenterpartiet8747,5 %
VVänsterpartiet7356,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3673,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2962,5 %
Övriga partier2392,0 %

Kommunvalet 2022 i Skara

Kommunvalet 2022 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 55030,0 %
MModeraterna2 89924,5 %
SDSverigedemokraterna2 32319,6 %
CCenterpartiet9397,9 %
KDKristdemokraterna7846,6 %
VVänsterpartiet7186,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3012,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2862,4 %
Övriga partier310,3 %

Partiernas utveckling i Skara 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skara per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %34,4 %34,5 %30,4 %31,7 %27,6 %
SD3,0 %5,6 %16,0 %20,2 %24,5 %22,0 %
M25,4 %29,4 %21,4 %19,3 %18,8 %19,9 %
C9,1 %7,3 %7,7 %8,4 %6,5 %6,5 %
KD6,7 %5,5 %4,2 %6,9 %6,0 %6,7 %
V4,8 %4,6 %4,4 %6,0 %4,6 %7,4 %
MP4,1 %6,3 %5,4 %3,6 %3,5 %4,3 %
L6,1 %5,8 %3,6 %3,6 %3,2 %4,0 %
Övr2,1 %1,1 %2,8 %1,5 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande81,4 %85,3 %87,1 %87,7 %84,9 %84,0 %

Valdeltagande i Skara 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skara 2022

Så skiljer sig Skara från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,5 % i Skara mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,0
  • S +1,4
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • V −2,1
  • MP −1,6
  • L −1,5
  • M −0,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Skara, från 20,2 % till 24,5 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,4 % till 6,5 % (−1,9).

  • SD +4,3
  • C −1,9
  • V −1,3
  • S +1,3
  • KD −0,9
  • M −0,6
  • L −0,5
  • MP −0,1

Valdeltagande i Skara

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Skara på plats 154 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Skara är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Marieberg till 89,0 % i Varnhem-Eggby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Marieberg (38,9 %) och sitt svagaste i Ardala (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skara är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,5 % i kommunvalet mot 18,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.

  • M +5,7
  • SD −4,9
  • S −1,7
  • V +1,4
  • C +1,4
  • MP −1,0
  • L −0,7
  • KD +0,6

Största parti i Skara sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Skara i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Skara per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,6 %84,0 %
2022Socialdemokraterna31,7 %84,9 %
2018Socialdemokraterna30,4 %87,7 %
2014Socialdemokraterna34,5 %87,1 %
2010Socialdemokraterna34,4 %85,3 %
2006Socialdemokraterna38,6 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Skara 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skara, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArdalaSD35,4 %SD29,1 %86,1 %
AxvallS27,3 %S27,0 %84,8 %
CentrumS37,2 %S35,2 %72,7 %
Gällkvist västra-HärlundaS33,6 %S31,3 %81,4 %
Gällkvist östra-Skånings ÅsakaS31,8 %S30,4 %85,1 %
Hindsbo-HändeneS32,3 %S31,7 %82,6 %
MariebergS38,9 %S37,5 %72,3 %
Skaraberg-TvetaS34,9 %S32,0 %86,4 %
Varnhem-EggbyS27,5 %S24,2 %89,0 %
Västermalm-DomprostegårdenS32,9 %S30,2 %77,9 %

Utforska valdistrikten i Skara på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022