Valresultat Mariestad 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Mariestad med 34,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (43,4 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mariestad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Mariestad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,3 %
Röstberättigade
19 407
Avgivna röster
16 745
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Mariestad

Riksdagsvalet 2022 i Mariestad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 62534,2 %
SDSverigedemokraterna3 77122,9 %
MModeraterna3 35020,3 %
KDKristdemokraterna9525,8 %
CCenterpartiet9105,5 %
VVänsterpartiet7504,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5213,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3992,4 %
Övriga partier1851,1 %

Regionvalet 2022 i Mariestad

Regionvalet 2022 i Mariestad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 34734,5 %
MModeraterna3 75424,2 %
SDSverigedemokraterna2 08213,4 %
KDKristdemokraterna1 57510,2 %
VVänsterpartiet9786,3 %
CCenterpartiet8165,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3862,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3222,1 %
Övriga partier2501,6 %

Kommunvalet 2022 i Mariestad

Kommunvalet 2022 i Mariestad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 06943,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 63128,5 %
SDSverigedemokraterna1 62210,0 %
VVänsterpartiet1 1146,8 %
CCenterpartiet7984,9 %
KDKristdemokraterna4752,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2701,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2581,6 %
Övriga partier400,2 %

Partiernas utveckling i Mariestad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mariestad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mariestad per valår
Parti200620102014201820222026
S42,5 %37,1 %37,1 %33,0 %34,2 %30,8 %
SD3,0 %5,2 %13,6 %17,6 %22,9 %20,1 %
M23,5 %28,1 %21,9 %19,9 %20,3 %21,6 %
KD7,7 %5,7 %4,6 %7,3 %5,8 %6,8 %
C6,8 %5,3 %6,4 %8,3 %5,5 %5,7 %
V6,0 %5,9 %5,2 %6,0 %4,6 %5,5 %
MP3,7 %6,1 %5,1 %3,1 %3,2 %4,0 %
L4,9 %5,6 %3,6 %3,7 %2,4 %3,8 %
Övr2,0 %1,0 %2,3 %1,2 %1,1 %1,6 %
Valdeltagande79,7 %83,8 %85,9 %87,5 %86,3 %86,4 %

Valdeltagande i Mariestad 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mariestad 2022

Så skiljer sig Mariestad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,2 % i Mariestad mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,8
  • SD +2,4
  • M +1,2
  • KD +0,4

Svagare än i riket

  • V −2,2
  • L −2,2
  • MP −1,9
  • C −1,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mariestad, från 17,6 % till 22,9 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,3 % till 5,5 % (−2,7).

  • SD +5,3
  • C −2,7
  • KD −1,5
  • V −1,4
  • L −1,3
  • S +1,2
  • M +0,4
  • MP +0,1

Valdeltagande i Mariestad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mariestad på plats 90 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mariestad är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Leverstad till 91,0 % i Högelid.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bråten-Västra skogen-Marieäng (42,5 %) och sitt svagaste i Lugnås (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 2 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mariestad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 43,4 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 23,1 procentenheter.

  • M +23,1
  • SD −12,9
  • S −5,7
  • KD −2,9
  • V +2,3
  • MP −1,5
  • C −0,6

Största parti i Mariestad sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mariestad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mariestad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,8 %86,4 %
2022Socialdemokraterna34,2 %86,3 %
2018Socialdemokraterna33,0 %87,5 %
2014Socialdemokraterna37,1 %85,9 %
2010Socialdemokraterna37,1 %83,8 %
2006Socialdemokraterna42,5 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Mariestad 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Mariestad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mariestad, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bråten-Västra skogen-MarieängS42,5 %M37,2 %81,2 %
GrangärdetS40,0 %M40,3 %83,9 %
Hassle-TorsöS28,8 %M48,9 %83,7 %
HögelidS37,3 %M51,1 %91,0 %
LadukärrS38,1 %M43,0 %82,9 %
LeksbergS35,4 %M44,6 %90,3 %
LeverstadS40,8 %S38,8 %77,6 %
Lockerud-EkuddenS35,3 %M48,1 %82,1 %
LugnåsSD30,9 %M39,9 %85,3 %
Lyrestad-SjötorpSD33,3 %M44,1 %81,3 %
MadlyckanS34,5 %M46,3 %84,3 %
MarieholmS42,4 %S37,4 %78,3 %
NäsetS30,1 %M50,0 %80,7 %
TidavadS26,5 %M41,7 %82,8 %
TrädgårdenS37,6 %M40,5 %81,5 %
UllervadS28,9 %M51,6 %87,1 %

Utforska valdistrikten i Mariestad på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022