Valresultat Mariestad 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mariestad med 37,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mariestad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 18 803
- Avgivna röster
- 15 761
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 762 | 37,1 % |
| MModeraterna | 4 363 | 28,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 948 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 917 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 884 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 864 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 821 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 806 | 5,2 % |
| Övriga partier | 161 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 374 | 36,4 % |
| MModeraterna | 3 656 | 24,7 % |
| VVänsterpartiet | 962 | 6,5 % |
| SPVGSPVG | 922 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 862 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 822 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 780 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 766 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 514 | 3,5 % |
| Övriga partier | 119 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 672 | 30,8 % |
| MModeraterna | 3 820 | 25,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 745 | 11,5 % |
| MaPMaP | 1 340 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 909 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 806 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 699 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 668 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 497 | 3,3 % |
| Övriga partier | 37 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mariestad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mariestad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,4 procentenheter).
- S
- M
- MP
- V
- KD
- L
- C
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % | 37,1 % | 37,1 % | 33,0 % | 34,2 % | 30,8 % |
| M | 23,5 % | 28,1 % | 21,9 % | 19,9 % | 20,3 % | 21,6 % |
| MP | 3,7 % | 6,1 % | 5,1 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,0 % |
| V | 6,0 % | 5,9 % | 5,2 % | 6,0 % | 4,6 % | 5,5 % |
| KD | 7,7 % | 5,7 % | 4,6 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,8 % |
| L | 4,9 % | 5,6 % | 3,6 % | 3,7 % | 2,4 % | 3,8 % |
| C | 6,8 % | 5,3 % | 6,4 % | 8,3 % | 5,5 % | 5,7 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 13,6 % | 17,6 % | 22,9 % | 20,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 85,9 % | 87,5 % | 86,3 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mariestad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mariestad 2010
Så skiljer sig Mariestad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,1 % i Mariestad mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,5
- V +0,3
- KD +0,1
Svagare än i riket
- M −2,0
- FP −1,5
- C −1,3
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mariestad, från 23,5 % till 28,1 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,5 % till 37,1 % (−5,4).
- S −5,4
- M +4,6
- MP +2,4
- SD +2,2
- KD −2,1
- C −1,5
- FP +0,7
- V −0,1
Valdeltagande i Mariestad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,8 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mariestad på plats 173 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mariestad är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Leverstad till 86,9 % i Högelid.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Marieholm (49,3 %) och sitt svagaste i Näset (28,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 2 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mariestad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,8 % i kommunvalet mot 37,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- S −6,4
- V +5,6
- M −3,0
- SD −1,9
- MP −1,7
- KD −1,1
- C +0,7
- FP −0,3
Största parti i Mariestad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mariestad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Mariestad 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Mariestad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grangärdet | S | 46,3 % | S | 37,8 % | 81,7 % |
| Hassle-Torsö | S | 31,3 % | M | 27,3 % | 79,1 % |
| Högelid | S | 39,9 % | S | 31,8 % | 86,9 % |
| Ladukärr | S | 40,1 % | S | 33,5 % | 81,3 % |
| Leksberg | S | 37,0 % | S | 28,5 % | 86,0 % |
| Leverstad | S | 48,8 % | S | 43,9 % | 74,9 % |
| Lockerud-Ekudden | S | 35,4 % | S | 29,0 % | 79,6 % |
| Lugnås | S | 32,1 % | S | 27,5 % | 84,5 % |
| Lyrestad-Sjötorp | S | 34,2 % | S | 27,8 % | 80,9 % |
| Madlyckan | S | 39,7 % | S | 31,0 % | 82,4 % |
| Marieholm | S | 49,3 % | S | 42,5 % | 75,8 % |
| Näset | M | 37,9 % | M | 30,2 % | 81,5 % |
| Trädgården | S | 36,8 % | S | 29,8 % | 79,3 % |
| Ullervad-Tidavad | M | 33,3 % | M | 31,3 % | 80,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010