Valresultat Dals-Ed 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Dals-Ed med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 81,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Dals-Ed ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,1 %
- Röstberättigade
- 3 526
- Avgivna röster
- 2 861
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Dals-Ed
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 800 | 28,4 % |
| MModeraterna | 765 | 27,2 % |
| CCenterpartiet | 445 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 260 | 9,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 172 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 129 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 109 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 3,7 % |
| Övriga partier | 29 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Dals-Ed
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 819 | 29,5 % |
| MModeraterna | 597 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 569 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 217 | 7,8 % |
| SPVGSPVG | 214 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 102 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 95 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 61 | 2,2 % |
| Övriga partier | 18 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Dals-Ed
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 055 | 37,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 809 | 28,6 % |
| MModeraterna | 405 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 188 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 115 | 4,1 % |
| SPVGSPVG | 96 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 75 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 71 | 2,5 % |
| Övriga partier | 19 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Dals-Ed 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Dals-Ed i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- SD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,9 % | 28,4 % | 29,4 % | 24,1 % | 23,2 % | 20,5 % |
| M | 19,6 % | 27,2 % | 18,5 % | 16,2 % | 16,7 % | 20,5 % |
| C | 17,2 % | 15,8 % | 13,8 % | 12,7 % | 8,6 % | 7,0 % |
| KD | 12,1 % | 9,2 % | 7,1 % | 10,4 % | 10,9 % | 11,7 % |
| SD | 1,9 % | 6,1 % | 20,3 % | 27,0 % | 31,7 % | 28,1 % |
| L | 4,7 % | 4,6 % | 2,8 % | 2,9 % | 2,5 % | 5,2 % |
| V | 3,1 % | 3,9 % | 2,8 % | 3,0 % | 3,0 % | 3,0 % |
| MP | 2,8 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,2 % | 1,6 % | 2,1 % |
| Övr | 4,6 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 81,1 % | 83,7 % | 85,6 % | 83,2 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Dals-Ed 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Dals-Ed 2010
Så skiljer sig Dals-Ed från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 15,8 % i Dals-Ed mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,3
- KD +3,6
- SD +0,4
Svagare än i riket
- MP −3,6
- M −2,9
- FP −2,5
- S −2,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Dals-Ed, från 19,6 % till 27,2 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,9 % till 28,4 % (−5,5).
- M +7,6
- S −5,5
- SD +4,2
- JL −3,3
- KD −2,8
- C −1,4
- MP +0,9
- V +0,8
Valdeltagande i Dals-Ed
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,1 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Dals-Ed på plats 259 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Dals-Ed är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Nössemark till 83,9 % i Töftedal-Gesäter.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dals-Ed 1 (31,8 %) och sitt svagaste i Rölanda (15,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 2, Centerpartiet i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dals-Ed är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 37,2 % i kommunvalet mot 15,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 21,4 procentenheter.
- C +21,4
- M −12,9
- SD −3,6
- V −3,2
- KD −2,6
- FP −1,9
- MP +0,4
- S +0,1
Största parti i Dals-Ed sedan 2006
Största parti har skiftat i Dals-Ed under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,1 % | 82,7 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 83,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 83,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 81,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Dals-Ed 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Dals-Ed. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dals-Ed 1 | S | 31,8 % | S | 32,7 % | 77,9 % |
| Dals-Ed 2 | S | 31,2 % | C | 36,2 % | 79,5 % |
| Håbol | M | 29,3 % | C | 51,9 % | 79,4 % |
| Nössemark | M | 31,3 % | S | 34,4 % | 76,7 % |
| Rölanda | C | 35,8 % | C | 54,3 % | 79,9 % |
| Töftedal-Gesäter | M | 27,3 % | C | 48,3 % | 83,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010