Valresultat Borås 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Borås med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 81 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 77 883
- Avgivna röster
- 65 915
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 800 | 31,9 % |
| MModeraterna | 18 978 | 29,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 018 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 616 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 216 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 4 014 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 644 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 3 091 | 4,7 % |
| Övriga partier | 816 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 209 | 34,6 % |
| MModeraterna | 17 170 | 26,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 074 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 822 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 759 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 619 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 553 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 2 855 | 4,4 % |
| SPVGSPVG | 1 379 | 2,1 % |
| Övriga partier | 834 | 1,3 % |
Kommunvalet 2010 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 838 | 33,8 % |
| MModeraterna | 17 305 | 26,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 229 | 8,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 491 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 188 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 582 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 3 087 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 900 | 4,5 % |
| VÄGVÄG | 1 574 | 2,4 % |
| Övriga partier | 490 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Borås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,5 procentenheter).
- S
- M
- L
- SD
- MP
- KD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 31,9 % | 31,4 % | 29,5 % | 30,4 % | 29,3 % |
| M | 25,3 % | 29,1 % | 23,3 % | 20,5 % | 20,1 % | 20,2 % |
| L | 7,2 % | 7,7 % | 5,2 % | 5,7 % | 4,2 % | 4,6 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 14,4 % | 18,4 % | 21,5 % | 18,9 % |
| MP | 4,2 % | 6,5 % | 6,8 % | 3,7 % | 3,8 % | 4,5 % |
| KD | 7,9 % | 6,2 % | 5,1 % | 6,6 % | 6,3 % | 6,8 % |
| V | 6,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,0 % | 6,1 % | 8,9 % |
| C | 5,8 % | 4,7 % | 4,9 % | 7,3 % | 5,9 % | 5,4 % |
| Övr | 3,9 % | 1,3 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 82,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Borås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borås 2010
Så skiljer sig Borås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 4,7 % i Borås mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 1,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +1,4
- S +1,2
- FP +0,6
- KD +0,6
Svagare än i riket
- C −1,8
- M −1,0
- MP −0,9
- V −0,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Borås, från 3,2 % till 7,1 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,5 % till 31,9 % (−4,5).
- S −4,5
- SD +3,8
- M +3,8
- MP +2,3
- KD −1,7
- SPI −1,4
- C −1,1
- FP +0,5
Valdeltagande i Borås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,6 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Borås på plats 137 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borås är indelad i 81 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,7 % i Borås 12 Hässleholmen-Alnen till 93,1 % i Gingri.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borås 86 Norrby Billdalsgatan (69,3 %) och sitt svagaste i Tämta-Vänga (14,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 46, Moderaterna i 35 av 81 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borås är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,8 % i kommunvalet mot 29,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- M −2,4
- S +1,9
- KD −1,7
- MP −0,9
- V +0,9
- FP +0,4
- SD −0,1
- C +0,0
Största parti i Borås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Borås 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 81 valdistrikten i Borås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aplared | M | 29,1 % | S | 27,9 % | 88,5 % |
| Borgstena | M | 29,0 % | M | 27,3 % | 86,2 % |
| Borås 1 Norrmalm-Kypered | S | 37,1 % | S | 40,4 % | 70,3 % |
| Borås 2 Norrmalm-Västra | S | 31,2 % | S | 34,7 % | 82,9 % |
| Borås 4 Norrmalm Nedre | M | 36,8 % | M | 33,5 % | 84,8 % |
| Borås 5 Norrmalm-Linnéparken | M | 41,0 % | M | 36,2 % | 86,5 % |
| Borås 6 Bergdalen | M | 41,4 % | M | 40,7 % | 89,8 % |
| Borås 7 Björkäng-Östermalm | M | 38,4 % | M | 38,1 % | 81,4 % |
| Borås 8 Hulta Västra | S | 54,0 % | S | 55,9 % | 72,7 % |
| Borås 9 Hulta-Brotorp | S | 36,5 % | S | 38,2 % | 90,3 % |
| Borås 10 Hulta-Sörmarken | S | 45,7 % | S | 46,6 % | 81,1 % |
| Borås 11 Hässleholmen-Fjärding | S | 57,5 % | S | 58,2 % | 71,5 % |
| Borås 12 Hässleholmen-Alnen | S | 58,0 % | S | 60,0 % | 62,7 % |
| Borås 13 Hässleholmen-Boda | S | 41,5 % | S | 44,9 % | 74,0 % |
| Borås 14 Norrmalm-Liljeberget | S | 31,2 % | S | 35,1 % | 85,4 % |
| Borås 15 Hässleholmen Norra | S | 45,7 % | S | 45,4 % | 80,5 % |
| Borås 26 Högskoleområdet | M | 35,6 % | M | 36,3 % | 86,3 % |
| Borås 27 Engelbrektsområdet | M | 32,8 % | M | 32,3 % | 81,5 % |
| Borås 28 Lugnet | M | 42,2 % | M | 41,7 % | 85,9 % |
| Borås 29 Övre Villastan | M | 43,1 % | M | 43,7 % | 84,4 % |
| Borås 30 Nedre Villastan | M | 42,8 % | M | 42,6 % | 85,0 % |
| Borås 31 Bergsäter | M | 32,0 % | M | 29,6 % | 82,2 % |
| Borås 32 Trandared-Söderkulla | S | 36,4 % | S | 38,0 % | 87,7 % |
| Borås 33 Trandared | S | 41,0 % | S | 42,4 % | 86,8 % |
| Borås 34 Trandared-Strömsdal | S | 37,6 % | S | 37,2 % | 84,2 % |
| Borås 35 Trandared-Skolan | S | 45,6 % | S | 45,8 % | 77,2 % |
| Borås 36 Trandared-Söderfors | S | 41,9 % | S | 42,4 % | 82,2 % |
| Borås 37 Hedvigsborg-Kristineberg | M | 31,6 % | S | 31,0 % | 86,7 % |
| Borås 38 Hedvigsborg-Kråkered | M | 30,2 % | S | 29,0 % | 85,3 % |
| Borås 39 Dammsvedjan | S | 31,6 % | S | 31,9 % | 84,3 % |
| Borås 40 Kristineberg | M | 32,4 % | S | 35,0 % | 92,0 % |
| Borås 41 Kristineberg-Gässlösa | S | 48,9 % | S | 47,8 % | 70,2 % |
| Borås 51 Centrum | M | 43,0 % | M | 41,2 % | 74,9 % |
| Borås 52 Druvefors | S | 30,0 % | S | 31,3 % | 81,7 % |
| Borås 53 Göta | S | 41,5 % | S | 43,9 % | 72,9 % |
| Borås 55 Regementet-Funningen | S | 34,5 % | S | 35,6 % | 80,2 % |
| Borås 56 Parkstaden | M | 41,0 % | M | 39,8 % | 86,0 % |
| Borås 57 Hestraklint | M | 36,5 % | M | 34,3 % | 85,1 % |
| Borås 58 Nedre Byttorp | M | 34,8 % | M | 32,4 % | 88,6 % |
| Borås 59 Övre Byttorp | S | 38,9 % | S | 39,3 % | 83,3 % |
| Borås 60 Tullen Norra | S | 38,0 % | S | 38,2 % | 81,7 % |
| Borås 61 Tullen-Viared | S | 33,6 % | S | 33,7 % | 83,4 % |
| Borås 76 Sjöbo-Nord | S | 33,0 % | S | 35,0 % | 83,0 % |
| Borås 77 Sjöbo-Ekäng | S | 47,7 % | S | 48,6 % | 70,6 % |
| Borås 78 Sjöbo-Barnhem | S | 43,1 % | S | 46,3 % | 77,9 % |
| Borås 79 Sjöbo-Nolhaga | S | 46,4 % | S | 48,9 % | 75,8 % |
| Borås 80 Sjöbo-Småstugeområde | S | 46,5 % | S | 47,8 % | 81,7 % |
| Borås 81 Sjöbo Torg | S | 47,5 % | S | 48,9 % | 75,4 % |
| Borås 82 Sjöboklintområdet | S | 52,4 % | S | 53,3 % | 72,7 % |
| Borås 83 Alideberg-Ryda | S | 42,8 % | S | 42,9 % | 77,0 % |
| Borås 85 Norrby Spinnaren | S | 61,2 % | S | 59,2 % | 73,0 % |
| Borås 86 Norrby Billdalsgatan | S | 69,3 % | S | 67,9 % | 70,1 % |
| Borås 88 Hestra-Ekås | M | 36,0 % | M | 34,2 % | 89,4 % |
| Bredared | M | 33,5 % | M | 27,9 % | 91,8 % |
| Brämhult Norra | M | 38,0 % | M | 32,4 % | 91,4 % |
| Brämhult Södra | M | 46,7 % | M | 43,5 % | 90,9 % |
| Brämhult-Svensgärde | M | 42,8 % | M | 40,5 % | 87,5 % |
| Dalsjöfors 1 Västra | S | 29,0 % | S | 32,7 % | 86,7 % |
| Dalsjöfors 2 Östra | S | 31,9 % | S | 32,0 % | 89,7 % |
| Dalsjöfors 9 Centrum | S | 36,6 % | S | 39,8 % | 86,7 % |
| Dannike | S | 25,9 % | S | 26,5 % | 88,3 % |
| Fristad Centrum | S | 36,8 % | S | 37,8 % | 86,5 % |
| Fristad Tärby | S | 29,1 % | S | 29,7 % | 83,2 % |
| Fristad Västra | M | 36,5 % | M | 34,0 % | 90,4 % |
| Gingri | M | 34,1 % | M | 35,0 % | 93,1 % |
| Gånghester | M | 28,7 % | S | 30,0 % | 90,0 % |
| Kinnarumma | S | 37,8 % | S | 39,9 % | 87,5 % |
| Målsryd | S | 32,1 % | S | 31,9 % | 88,6 % |
| Rydboholm | S | 36,8 % | S | 40,0 % | 87,1 % |
| Rångedala | S | 27,2 % | S | 26,5 % | 90,9 % |
| Sandared 1 Öster | M | 31,5 % | S | 31,6 % | 88,9 % |
| Sandared 2 Väster | M | 38,6 % | M | 34,1 % | 87,8 % |
| Sandhult-Norra | M | 30,9 % | S | 29,4 % | 89,0 % |
| Seglora | S | 26,0 % | S | 27,4 % | 83,5 % |
| Sjömarken 1 Södra | M | 43,0 % | M | 39,1 % | 88,7 % |
| Sjömarken 2 Norra | M | 38,4 % | M | 35,7 % | 92,2 % |
| Sparsör Frufällan | M | 43,3 % | M | 42,1 % | 88,8 % |
| Svaneholm | S | 48,2 % | S | 49,3 % | 79,9 % |
| Tämta-Vänga | M | 29,7 % | C | 33,5 % | 92,1 % |
| Viskafors | S | 44,7 % | S | 48,1 % | 84,6 % |
| Äspered | M | 26,5 % | S | 25,0 % | 89,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010