Valresultat Töreboda 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Töreboda med 37,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 81,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Töreboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,9 %
- Röstberättigade
- 7 157
- Avgivna röster
- 5 862
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 169 | 37,6 % |
| MModeraterna | 1 427 | 24,8 % |
| CCenterpartiet | 667 | 11,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 373 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 306 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 296 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 248 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 226 | 3,9 % |
| Övriga partier | 51 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 080 | 36,9 % |
| MModeraterna | 1 278 | 22,7 % |
| CCenterpartiet | 749 | 13,3 % |
| SPVGSPVG | 316 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 253 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 238 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 237 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 215 | 3,8 % |
| Övriga partier | 37 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 096 | 36,8 % |
| MModeraterna | 1 363 | 23,9 % |
| CCenterpartiet | 1 195 | 21,0 % |
| VVänsterpartiet | 334 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 241 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 183 | 3,2 % |
| Övriga partier | 62 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Töreboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Töreboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 37,6 % | 35,6 % | 30,5 % | 29,9 % | 26,4 % |
| M | 21,2 % | 24,8 % | 18,4 % | 17,3 % | 17,3 % | 18,9 % |
| C | 13,9 % | 11,6 % | 12,1 % | 10,9 % | 6,5 % | 6,8 % |
| SD | 3,0 % | 6,5 % | 17,3 % | 23,1 % | 29,9 % | 25,3 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,9 % | 6,6 % | 5,7 % | 7,1 % |
| V | 5,2 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 3,9 % | 6,8 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,2 % | 2,7 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,1 % | 2,4 % | 3,5 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,9 % | 2,2 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 81,9 % | 85,0 % | 87,0 % | 84,7 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Töreboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Töreboda 2010
Så skiljer sig Töreboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,6 % i Töreboda mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,0
- C +5,0
- SD +0,8
Svagare än i riket
- M −5,3
- FP −3,1
- MP −3,0
- V −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Töreboda, från 21,2 % till 24,8 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,9 % till 11,6 % (−2,4).
- M +3,6
- SD +3,5
- C −2,4
- S −2,3
- KD −1,6
- MP +1,3
- FP −0,1
- V −0,1
Valdeltagande i Töreboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,9 %, vilket är 2,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Töreboda på plats 242 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Töreboda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Töreboda Sydvästra till 86,1 % i Töreboda Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Töreboda Sydvästra (42,2 %) och sitt svagaste i Älgarås (28,7 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Töreboda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 11,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- C +9,4
- KD −4,3
- SD −2,2
- MP −1,1
- M −0,8
- S −0,8
- V +0,7
- FP −0,1
Största parti i Töreboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Töreboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 84,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,6 % | 81,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Töreboda 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Töreboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Moholm | S | 33,1 % | S | 36,2 % | 83,0 % |
| Töreboda Norra | S | 41,1 % | S | 37,6 % | 81,6 % |
| Töreboda Sydvästra | S | 42,2 % | S | 41,8 % | 73,4 % |
| Töreboda Östra | S | 41,0 % | S | 39,7 % | 86,1 % |
| Älgarås | S | 28,7 % | C | 30,5 % | 76,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010