Valresultat Strömstad 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Strömstad med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,8 %). Valdeltagandet var 79,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,0 %
- Röstberättigade
- 8 410
- Avgivna röster
- 6 646
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 910 | 29,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 826 | 28,0 % |
| CCenterpartiet | 711 | 10,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 561 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 552 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 342 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 295 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 275 | 4,2 % |
| Övriga partier | 55 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 825 | 28,1 % |
| MModeraterna | 1 582 | 24,4 % |
| CCenterpartiet | 908 | 14,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 559 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 496 | 7,6 % |
| SPVGSPVG | 336 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 300 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 192 | 3,0 % |
| Övriga partier | 60 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 750 | 25,8 % |
| MModeraterna | 1 236 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 1 118 | 16,5 % |
| StröPStröP | 924 | 13,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 692 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 455 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 282 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 171 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 142 | 2,1 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Strömstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,7 procentenheter).
- M
- S
- C
- L
- MP
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 21,6 % | 29,3 % | 23,0 % | 18,9 % | 17,3 % | 18,8 % |
| S | 34,5 % | 28,0 % | 27,0 % | 26,2 % | 29,1 % | 26,9 % |
| C | 13,9 % | 10,9 % | 9,5 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,4 % |
| L | 9,8 % | 8,6 % | 7,3 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,4 % |
| MP | 5,0 % | 8,5 % | 7,6 % | 4,4 % | 4,5 % | 4,5 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,1 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 13,5 % | 20,9 % | 25,6 % | 23,1 % |
| V | 5,0 % | 4,2 % | 4,6 % | 5,6 % | 4,9 % | 6,0 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 3,3 % | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 79,0 % | 81,4 % | 84,0 % | 80,9 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Strömstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömstad 2010
Så skiljer sig Strömstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 10,9 % i Strömstad mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,3
- FP +1,5
- MP +1,1
Svagare än i riket
- S −2,7
- V −1,4
- SD −1,2
- M −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Strömstad, från 21,6 % till 29,3 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,5 % till 28,0 % (−6,5).
- M +7,7
- S −6,5
- MP +3,5
- C −3,0
- SD +2,8
- FP −1,2
- KD −1,2
- V −0,7
Valdeltagande i Strömstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,0 %, vilket är 5,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Strömstad på plats 284 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömstad är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,6 % i Koster till 84,9 % i Tjärnö.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Koster (36,4 %) och sitt svagaste i Skee-Strömstad östra (23,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömstad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 29,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.
- M −11,0
- C +5,6
- KD −2,7
- SD −2,4
- S −2,1
- MP −1,7
- FP +1,6
- V −0,1
Största parti i Strömstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Strömstad under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,3 % | 79,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömstad 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Strömstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum nord | S | 36,3 % | S | 31,3 % | 71,8 % |
| Centrum syd | S | 35,3 % | S | 31,8 % | 79,2 % |
| Koster | M | 36,4 % | M | 26,0 % | 69,6 % |
| Seläter-Hällestrand-Bojar | M | 34,6 % | S | 25,3 % | 82,8 % |
| Skee-Strömstad östra | S | 27,2 % | C | 25,5 % | 75,1 % |
| Strömstad norra | M | 25,6 % | C | 31,1 % | 72,1 % |
| Strömstad södra | M | 35,3 % | S | 25,2 % | 77,2 % |
| Tjärnö | M | 27,4 % | M | 19,2 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010