Valresultat Bengtsfors 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Bengtsfors med 38,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bengtsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,5 %
- Röstberättigade
- 7 586
- Avgivna röster
- 6 106
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Bengtsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 310 | 38,5 % |
| MModeraterna | 1 389 | 23,1 % |
| CCenterpartiet | 652 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 351 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 339 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 314 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 294 | 4,9 % |
| Övriga partier | 47 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Bengtsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 277 | 39,5 % |
| MModeraterna | 963 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 916 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 370 | 6,4 % |
| SPVGSPVG | 293 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 269 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 251 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 207 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 178 | 3,1 % |
| Övriga partier | 42 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Bengtsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 483 | 41,7 % |
| CCenterpartiet | 1 317 | 22,1 % |
| MModeraterna | 814 | 13,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 456 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 302 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 265 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 151 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 2,3 % |
| Övriga partier | 29 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Bengtsfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bengtsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- SD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,0 % | 38,5 % | 37,5 % | 31,8 % | 32,6 % | 28,1 % |
| M | 16,3 % | 23,1 % | 15,9 % | 14,3 % | 14,3 % | 15,8 % |
| C | 14,4 % | 10,9 % | 9,6 % | 9,3 % | 5,9 % | 6,2 % |
| KD | 6,9 % | 5,8 % | 4,5 % | 7,4 % | 6,5 % | 7,2 % |
| SD | 2,1 % | 5,6 % | 19,2 % | 25,9 % | 29,7 % | 26,3 % |
| L | 4,9 % | 5,2 % | 3,0 % | 2,6 % | 2,4 % | 3,9 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 3,7 % | 5,3 % | 4,5 % | 6,2 % |
| MP | 4,0 % | 4,9 % | 3,3 % | 2,3 % | 3,3 % | 4,3 % |
| Övr | 2,9 % | 0,8 % | 3,2 % | 1,1 % | 0,8 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 78,0 % | 80,5 % | 83,6 % | 85,4 % | 83,5 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Bengtsfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bengtsfors 2010
Så skiljer sig Bengtsfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,5 % i Bengtsfors mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,8
- C +4,3
- KD +0,2
Svagare än i riket
- M −6,9
- MP −2,4
- FP −1,8
- V −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Bengtsfors, från 16,3 % till 23,1 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,0 % till 38,5 % (−4,5).
- M +6,8
- S −4,5
- C −3,6
- SD +3,5
- JL −1,6
- KD −1,0
- MP +0,9
- V −0,4
Valdeltagande i Bengtsfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,5 %, vilket är 4,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Bengtsfors på plats 269 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bengtsfors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,0 % i Sydvästra till 83,3 % i Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nordöstra (46,3 %) och sitt svagaste i Sydvästra (31,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bengtsfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,1 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- C +11,3
- M −9,5
- S +3,2
- SD −3,1
- MP −2,6
- FP +2,4
- KD −0,8
- V −0,7
Största parti i Bengtsfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bengtsfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 83,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 78,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Bengtsfors 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bengtsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Nordvästra | S | 33,8 % | S | 35,7 % | 79,3 % |
| Nordöstra | S | 46,3 % | S | 46,5 % | 76,1 % |
| Norra | S | 40,0 % | S | 46,9 % | 83,3 % |
| Sydvästra | S | 31,6 % | C | 31,0 % | 73,0 % |
| Sydöstra | S | 41,9 % | S | 49,7 % | 82,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010