Valresultat Stenungsund 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Stenungsund med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stenungsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 18 202
- Avgivna röster
- 15 765
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 609 | 36,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 014 | 25,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 330 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 099 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 971 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 924 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 754 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 646 | 4,2 % |
| Övriga partier | 199 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 731 | 31,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 265 | 28,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 336 | 8,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 970 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 845 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 817 | 5,4 % |
| SPVGSPVG | 732 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 590 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 516 | 3,4 % |
| Övriga partier | 207 | 1,4 % |
Kommunvalet 2010 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 682 | 30,7 % |
| MModeraterna | 4 635 | 30,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 723 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 1 158 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 132 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 709 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 566 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 449 | 2,9 % |
| Övriga partier | 174 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Stenungsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stenungsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+8,4 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- KD
- C
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,6 % | 36,1 % | 28,5 % | 23,8 % | 22,1 % | 23,0 % |
| S | 31,6 % | 25,8 % | 27,6 % | 25,9 % | 27,8 % | 24,1 % |
| L | 9,1 % | 8,6 % | 6,5 % | 6,2 % | 4,9 % | 6,4 % |
| MP | 4,9 % | 7,1 % | 6,4 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 4,4 % | 6,8 % | 6,0 % | 7,6 % |
| C | 7,5 % | 5,9 % | 5,9 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,6 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 13,7 % | 19,3 % | 23,8 % | 20,8 % |
| V | 5,1 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,2 % |
| Övr | 4,3 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,6 % | 88,0 % | 89,9 % | 88,3 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Stenungsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stenungsund 2010
Så skiljer sig Stenungsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,1 % i Stenungsund mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,0
- FP +1,5
- KD +0,6
Svagare än i riket
- S −4,8
- V −1,4
- SD −0,8
- C −0,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Stenungsund, från 27,6 % till 36,1 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,6 % till 25,8 % (−5,7).
- M +8,4
- S −5,7
- SD +2,2
- MP +2,1
- C −1,5
- SPI −1,4
- KD −1,1
- V −0,9
Valdeltagande i Stenungsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,6 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Stenungsund på plats 49 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Stenungsund är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Hasselbacken-Uppegårdsvägen till 92,2 % i Strandnorum-Kåkenäs.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Hallerna-Strandkärr (47,1 %) och sitt svagaste i Hasselbacken-Uppegårdsvägen (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 1 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stenungsund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,4 % i kommunvalet mot 36,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- M −5,6
- S +4,9
- FP +2,8
- SD −1,9
- C +1,7
- KD −1,6
- V −0,4
- MP +0,4
Största parti i Stenungsund sedan 2006
Största parti har skiftat i Stenungsund under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,5 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Stenungsund 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Stenungsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anrås-VästraTorp-Saxeröd | M | 42,3 % | M | 34,6 % | 90,1 % |
| Berg-Käderöd-Hällesdalen | M | 32,9 % | M | 26,7 % | 86,1 % |
| Brudhammar-Kopper-Kristinedal | M | 32,4 % | S | 36,3 % | 83,7 % |
| Doterödsväg-ParkersGård-Nytorpshöjd | M | 33,7 % | S | 34,3 % | 82,3 % |
| Ekbacken-Hällebäck-Högenorum | M | 34,9 % | S | 33,3 % | 87,1 % |
| Getskär-Valeberget | M | 43,0 % | M | 36,5 % | 89,7 % |
| Gilltorp-Rämma-Högen | M | 32,2 % | S | 28,0 % | 88,3 % |
| Hallerna-Strandkärr | M | 47,1 % | M | 40,9 % | 84,0 % |
| Hasselbacken-Uppegårdsvägen | S | 47,3 % | S | 54,2 % | 73,2 % |
| Kyrkenorum | M | 39,0 % | M | 33,8 % | 90,7 % |
| Källsby-Sävelycke-Timmervik | M | 36,6 % | M | 32,3 % | 88,2 % |
| Näs-Apleröd-Stripplekärr | M | 39,9 % | M | 33,1 % | 88,4 % |
| Smundstorp-Groland-Åketorp | M | 31,9 % | S | 24,9 % | 83,0 % |
| Stenungestrand-Stenungsön-S Askerön | M | 42,4 % | M | 36,5 % | 83,2 % |
| Strandnorum-Kåkenäs | M | 45,2 % | M | 40,5 % | 92,2 % |
| Svenshögen-Ucklum | M | 32,4 % | S | 27,8 % | 81,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010