Valresultat Grästorp 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Grästorp med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grästorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 4 503
- Avgivna röster
- 3 894
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 210 | 31,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 170 | 30,5 % |
| CCenterpartiet | 541 | 14,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 240 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 161 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 138 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 135 | 3,5 % |
| Övriga partier | 40 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 116 | 30,4 % |
| MModeraterna | 1 036 | 28,2 % |
| CCenterpartiet | 635 | 17,3 % |
| SPVGSPVG | 229 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 164 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 163 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 123 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 83 | 2,3 % |
| Övriga partier | 29 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 259 | 33,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 088 | 29,0 % |
| CCenterpartiet | 773 | 20,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 345 | 9,2 % |
| SVPSVP | 102 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 89 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 40 | 1,1 % |
| Övriga partier | 58 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Grästorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grästorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- M
- S
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,2 % | 31,6 % | 23,6 % | 21,1 % | 20,2 % | 21,3 % |
| S | 32,7 % | 30,5 % | 30,7 % | 25,7 % | 24,9 % | 22,9 % |
| C | 16,4 % | 14,1 % | 13,0 % | 12,9 % | 9,3 % | 8,1 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 15,8 % | 23,2 % | 29,4 % | 27,0 % |
| L | 4,5 % | 5,2 % | 3,3 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,5 % |
| KD | 6,4 % | 4,2 % | 4,2 % | 7,2 % | 6,8 % | 8,8 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,6 % | 2,0 % | 2,4 % | 3,3 % |
| V | 3,6 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,2 % | 2,6 % | 2,8 % |
| Övr | 2,5 % | 1,0 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 86,5 % | 86,8 % | 88,9 % | 88,3 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Grästorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grästorp 2010
Så skiljer sig Grästorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,1 % i Grästorp mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,6
- M +1,5
- SD +0,6
Svagare än i riket
- MP −3,7
- V −2,1
- FP −1,9
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Grästorp, från 2,3 % till 6,3 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 16,4 % till 14,1 % (−2,3).
- SD +4,0
- M +2,3
- C −2,3
- S −2,2
- KD −2,2
- MP +1,2
- FP +0,7
- V −0,0
Valdeltagande i Grästorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,5 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Grästorp på plats 53 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grästorp är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,7 % i Grästorps Landsbygd till 86,6 % i Grästorps Södra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Grästorps Norra (33,2 %) och sitt svagaste i Grästorps Landsbygd (29,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grästorp är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,6 % i kommunvalet mot 14,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- C +6,5
- FP +4,0
- SD −3,9
- KD −3,7
- V −2,5
- MP −2,5
- M +2,0
- S −1,5
Största parti i Grästorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Grästorp under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 87,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,4 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Grästorp 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Grästorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grästorps Landsbygd | M | 29,1 % | M | 31,4 % | 83,7 % |
| Grästorps Norra | S | 34,8 % | M | 34,5 % | 84,8 % |
| Grästorps Södra | M | 32,7 % | M | 35,1 % | 86,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010