Valresultat Grästorp 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Grästorp med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick FRAM FÖR KOMMUNEN flest röster (23,9 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grästorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 4 515
- Avgivna röster
- 3 935
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 048 | 27,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 888 | 22,9 % |
| MModeraterna | 825 | 21,3 % |
| KDKristdemokraterna | 341 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 313 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 173 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 128 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 109 | 2,8 % |
| Övriga partier | 57 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 831 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 754 | 20,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 712 | 18,9 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 409 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 363 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 289 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 184 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 108 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 93 | 2,5 % |
| Övriga partier | 26 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Grästorp — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Grästorp har 27 mandat. FRAM FÖR KOMMUNEN fick flest, 7 mandat, följt av Moderaterna med 6 och Socialdemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| FKFRAM FÖR KOMMUNEN | 923 | 23,9 % | 7 |
| MModeraterna | 885 | 22,9 % | 6(−5) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 637 | 16,5 % | 5(−1) |
| CCenterpartiet | 577 | 15,0 % | 4(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 481 | 12,5 % | 3(−2) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 234 | 6,1 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 47 | 1,2 % | 0(−1) |
| VVänsterpartiet | 42 | 1,1 % | |
| Övriga partier | 32 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Grästorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grästorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,4 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 15,8 % | 23,2 % | 29,4 % | 27,0 % |
| S | 32,7 % | 30,5 % | 30,7 % | 25,7 % | 24,9 % | 22,9 % |
| M | 29,2 % | 31,6 % | 23,6 % | 21,1 % | 20,2 % | 21,3 % |
| KD | 6,4 % | 4,2 % | 4,2 % | 7,2 % | 6,8 % | 8,8 % |
| C | 16,4 % | 14,1 % | 13,0 % | 12,9 % | 9,3 % | 8,1 % |
| L | 4,5 % | 5,2 % | 3,3 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,5 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,6 % | 2,0 % | 2,4 % | 3,3 % |
| V | 3,6 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,2 % | 2,6 % | 2,8 % |
| Övr | 2,5 % | 1,0 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 86,5 % | 86,8 % | 88,9 % | 88,3 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Grästorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grästorp 2026
Så skiljer sig Grästorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,0 % i Grästorp mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,5
- KD +2,6
- M +1,4
- C +1,0
Svagare än i riket
- V −5,6
- S −5,1
- MP −2,8
- L −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Grästorp, från 6,8 % till 8,8 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,4 % till 27,0 % (−2,4).
- SD −2,4
- KD +2,0
- S −2,0
- L +1,3
- C −1,3
- M +1,1
- MP +0,9
- V +0,2
Valdeltagande i Grästorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,2 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Grästorp på plats 59 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grästorp är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 68,8 % i Grästorps Norra till 72,0 % i Grästorps Södra.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grästorps Landsbygd (33,0 %) och sitt svagaste i Grästorps Södra (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 1, Socialdemokraterna i 1, Moderaterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grästorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,5 % i kommunvalet mot 27,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.
- SD −14,5
- KD −7,6
- C +6,9
- S −6,4
- L −3,7
- MP +2,8
- M +1,7
Största parti i Grästorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Grästorp under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 87,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,4 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Grästorp 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Grästorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grästorps Landsbygd | SD | 33,0 % | M | 23,3 % | 71,0 % |
| Grästorps Norra | S | 27,7 % | FK | 26,5 % | 68,8 % |
| Grästorps Södra | M | 24,6 % | FK | 26,0 % | 72,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026