Valresultat Mark 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Mark med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,0 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mark ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 26 950
- Avgivna röster
- 23 063
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 254 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 010 | 22,0 % |
| MModeraterna | 4 047 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 962 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 758 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 307 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 041 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 957 | 4,2 % |
| Övriga partier | 460 | 2,0 % |
Regionvalet 2026 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 035 | 27,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 146 | 18,6 % |
| MModeraterna | 4 031 | 18,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 567 | 11,5 % |
| CCenterpartiet | 2 126 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 530 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 786 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 559 | 2,5 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 283 | 1,3 % |
| Övriga partier | 257 | 1,2 % |
Kommunvalet 2026 i Mark — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Mark har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 635 | 25,0 % | 13(−2) |
| MModeraterna | 4 277 | 19,0 % | 10(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 3 868 | 17,1 % | 9(−1) |
| KDKristdemokraterna | 3 052 | 13,5 % | 7(+3) |
| CCenterpartiet | 2 740 | 12,1 % | 6(±0) |
| VVänsterpartiet | 1 452 | 6,4 % | 3(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 725 | 3,2 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 618 | 2,7 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 195 | 0,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Mark 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mark i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 34,0 % | 33,2 % | 29,1 % | 30,5 % | 27,4 % |
| SD | 2,9 % | 5,8 % | 14,8 % | 19,8 % | 24,9 % | 22,0 % |
| M | 20,3 % | 24,5 % | 18,9 % | 16,0 % | 16,5 % | 17,8 % |
| KD | 7,8 % | 6,7 % | 5,2 % | 7,1 % | 6,9 % | 8,6 % |
| C | 11,9 % | 9,3 % | 8,9 % | 10,7 % | 7,6 % | 7,7 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 5,6 % | 7,3 % | 5,4 % | 5,7 % |
| L | 5,3 % | 7,5 % | 5,2 % | 5,5 % | 3,2 % | 4,6 % |
| MP | 3,9 % | 5,7 % | 5,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,2 % |
| Övr | 3,1 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 85,7 % | 86,4 % | 88,0 % | 85,9 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Mark 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mark 2026
Så skiljer sig Mark från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,0 % i Mark mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,5
- KD +2,4
- C +0,7
Svagare än i riket
- V −2,7
- M −2,1
- MP −1,9
- L −0,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Mark, från 6,9 % till 8,6 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,5 % till 27,4 % (−3,1).
- S −3,1
- SD −2,9
- KD +1,7
- L +1,4
- M +1,3
- MP +0,8
- V +0,4
- C +0,1
Valdeltagande i Mark
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mark på plats 109 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mark är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,8 % i Kinna-Aspäng till 87,3 % i Örby centrum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skene-Hedbo (46,5 %) och sitt svagaste i Fotskäl-Tostared-Björketorp (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mark är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 13,5 % i kommunvalet mot 8,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.
- KD +4,9
- SD −4,8
- C +4,4
- S −2,5
- L −1,8
- M +1,2
- MP −1,0
- V +0,7
Största parti i Mark sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mark i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mark 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Mark. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berghem-Hajom | SD | 26,4 % | SD | 19,9 % | 86,8 % |
| Fotskäl-Tostared-Björketorp | SD | 30,1 % | KD | 29,2 % | 83,0 % |
| Fritsla | S | 28,2 % | S | 25,8 % | 77,0 % |
| Horred-Istorp | SD | 28,8 % | SD | 23,5 % | 81,1 % |
| Horred-Öxnevalla | S | 23,7 % | KD | 23,2 % | 80,6 % |
| Hyssna | SD | 21,8 % | M | 21,0 % | 86,3 % |
| Kinna centrum | S | 32,1 % | S | 32,8 % | 73,7 % |
| Kinna-Aspäng | S | 39,3 % | S | 38,2 % | 70,8 % |
| Kinna-Marieberg-Kinnahult | S | 29,3 % | S | 28,6 % | 82,8 % |
| Kinna-Näs-Vallås | S | 31,9 % | S | 30,5 % | 78,0 % |
| Kinna-Rydal-Kinnaström | S | 31,0 % | S | 30,3 % | 78,0 % |
| Skene-Assberg | S | 29,5 % | S | 28,9 % | 75,4 % |
| Skene-Haby | S | 36,3 % | S | 34,3 % | 71,7 % |
| Skene-Hedbo | S | 46,5 % | S | 44,8 % | 72,3 % |
| Skene-Sandvallsäng | S | 30,6 % | S | 31,4 % | 81,4 % |
| Skephult-Fritsla | S | 28,6 % | S | 25,4 % | 83,8 % |
| Sätila V | SD | 27,0 % | SD | 23,6 % | 87,3 % |
| Sätila Ö | S | 23,9 % | S | 21,7 % | 86,2 % |
| Torestorp-Öxabäck-Älekulla | SD | 24,1 % | C | 28,4 % | 81,6 % |
| Ubbhult-Sätila | SD | 26,4 % | M | 24,1 % | 83,4 % |
| Örby centrum | S | 30,8 % | S | 30,5 % | 87,3 % |
| Örby-Krok-Brättingstorp | M | 25,8 % | M | 30,0 % | 87,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026