Valresultat Alingsås 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Alingsås med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,3 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alingsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.

Se Alingsås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,8 %
Röstberättigade
33 167
Avgivna röster
29 111
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Alingsås

Riksdagsvalet 2026 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 79727,0 %
MModeraterna5 32618,5 %
SDSverigedemokraterna4 87916,9 %
KDKristdemokraterna2 3498,1 %
CCenterpartiet2 2497,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0647,2 %
VVänsterpartiet1 9856,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6685,8 %
Övriga partier5111,8 %

Regionvalet 2026 i Alingsås

Regionvalet 2026 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 83027,6 %
MModeraterna5 58019,7 %
SDSverigedemokraterna3 93313,9 %
KDKristdemokraterna2 8199,9 %
VVänsterpartiet2 4528,6 %
CCenterpartiet2 3888,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8356,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1274,0 %
Övriga partier4291,5 %

Kommunvalet 2026 i Alingsås — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Alingsås har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Alingsås: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 83627,3 %14(±0)
MModeraterna5 96320,8 %11(+1)
SDSverigedemokraterna3 76113,1 %7(±0)
VVänsterpartiet2 6149,1 %5(±0)
KDKristdemokraterna2 5518,9 %5(+1)
CCenterpartiet2 5478,9 %4(−1)
MPMiljöpartiet de gröna1 9756,9 %3(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2124,2 %2(−2)
Övriga partier2000,7 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Alingsås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Alingsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Alingsås per valår
Parti200620102014201820222026
S31,6 %25,7 %27,5 %26,4 %29,8 %27,0 %
M22,6 %27,9 %22,6 %18,3 %18,0 %18,5 %
SD2,4 %4,7 %10,8 %15,3 %19,1 %16,9 %
KD10,5 %8,7 %6,9 %8,6 %7,3 %8,1 %
C8,1 %6,2 %6,7 %9,8 %7,0 %7,8 %
MP6,6 %9,5 %8,9 %5,8 %5,8 %7,2 %
V6,4 %6,2 %6,0 %7,8 %6,5 %6,9 %
L9,7 %10,0 %6,9 %6,7 %5,1 %5,8 %
Övr2,2 %1,1 %3,8 %1,4 %1,5 %1,8 %
Valdeltagande84,0 %87,3 %88,2 %89,8 %87,9 %87,8 %

Valdeltagande i Alingsås 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Alingsås 2026

Så skiljer sig Alingsås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 8,1 % i Alingsås mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 2,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +2,0
  • MP +1,0
  • C +0,8
  • L +0,4

Svagare än i riket

  • V −1,5
  • M −1,4
  • S −1,0
  • SD −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Alingsås, från 5,8 % till 7,2 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,8 % till 27,0 % (−2,7).

  • S −2,7
  • SD −2,2
  • MP +1,4
  • KD +0,9
  • C +0,8
  • L +0,7
  • M +0,5
  • V +0,4

Valdeltagande i Alingsås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,8 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Alingsås på plats 43 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Alingsås är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Noltorp V till 91,1 % i Kullingsberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östlyckan/Brogården (36,2 %) och sitt svagaste i Långared (15,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 2 av 25 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alingsås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 16,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • SD −3,8
  • M +2,3
  • V +2,2
  • L −1,6
  • C +1,1
  • KD +0,8
  • S +0,3
  • MP −0,3

Största parti i Alingsås sedan 2006

Största parti har skiftat i Alingsås under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Alingsås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,0 %87,8 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,9 %
2018Socialdemokraterna26,4 %89,8 %
2014Socialdemokraterna27,5 %88,2 %
2010Moderaterna27,9 %87,3 %
2006Socialdemokraterna31,6 %84,0 %

Valresultat per valdistrikt i Alingsås 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Alingsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Alingsås, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Anten/GräfsnäsS23,3 %S23,7 %86,4 %
BälingeS29,1 %S31,2 %82,7 %
Centrum NS27,9 %S27,9 %83,8 %
Centrum S/TuveboS27,1 %S27,5 %84,5 %
Dammen/PrästerydS29,3 %S28,5 %90,6 %
Erska/SollebrunnSD26,6 %C23,0 %81,5 %
Hemsjö SSD22,0 %M22,9 %88,4 %
Hemsjö/V BodarneM20,3 %M23,4 %88,5 %
IngaredS28,7 %S28,2 %89,4 %
KullingsbergS24,7 %M27,2 %91,1 %
KvarnbackenS30,6 %S32,6 %87,9 %
LångaredSD19,2 %M20,2 %89,7 %
LövekulleM29,8 %M32,3 %91,0 %
Nolby V/BolltorpS27,1 %S27,5 %85,5 %
Nolby Ö/RödeneS33,5 %S35,2 %90,1 %
Noltorp VS34,3 %S34,7 %72,8 %
Noltorp ÖS33,6 %S34,2 %76,2 %
StadsskogenS25,7 %S26,4 %83,0 %
Stockslycke/HolmalundS26,0 %S26,1 %79,0 %
Stora Mellby/MagraSD30,0 %SD21,9 %85,5 %
SörhagaS29,2 %S27,4 %87,3 %
Tegelbruket/SimmenäsS31,6 %S31,9 %89,8 %
Ängabo/MarydS28,3 %S30,7 %90,1 %
Ödenäs/SkaftaredSD22,8 %S21,5 %85,5 %
Östlyckan/BrogårdenS36,2 %S34,1 %72,9 %

Utforska valdistrikten i Alingsås på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026