Valresultat Tranemo 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Tranemo med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranemo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Tranemo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
9 011
Avgivna röster
7 636
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Tranemo

Riksdagsvalet 2026 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 07227,5 %
SDSverigedemokraterna1 60821,3 %
MModeraterna1 45319,3 %
CCenterpartiet6598,7 %
KDKristdemokraterna6088,1 %
VVänsterpartiet4606,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2893,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2653,5 %
Övriga partier1291,7 %

Regionvalet 2026 i Tranemo

Regionvalet 2026 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 09028,2 %
MModeraterna1 48720,1 %
SDSverigedemokraterna1 27917,3 %
CCenterpartiet97013,1 %
KDKristdemokraterna5968,0 %
VVänsterpartiet4696,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2443,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1542,1 %
Övriga partier1191,6 %

Kommunvalet 2026 i Tranemo — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Tranemo har 37 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 7.

Kommunvalet 2026 i Tranemo: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 21329,3 %11(−1)
MModeraterna1 55820,7 %8(+2)
CCenterpartiet1 52020,2 %7(−1)
SDSverigedemokraterna1 20215,9 %6(±0)
VVänsterpartiet3544,7 %2(+1)
KDKristdemokraterna3544,7 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2453,2 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)801,1 %0(−1)
Övriga partier150,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Tranemo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranemo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranemo per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %32,0 %33,3 %29,9 %30,0 %27,5 %
SD3,9 %6,9 %15,4 %19,8 %24,3 %21,3 %
M21,0 %26,7 %20,4 %17,9 %19,1 %19,3 %
C17,7 %14,1 %13,2 %14,0 %8,7 %8,7 %
KD6,5 %5,5 %4,1 %6,2 %6,5 %8,1 %
V3,5 %3,1 %3,2 %4,5 %4,1 %6,1 %
L5,7 %5,9 %3,5 %3,8 %2,9 %3,8 %
MP3,0 %4,9 %4,5 %2,7 %3,0 %3,5 %
Övr2,4 %0,9 %2,4 %1,1 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande82,1 %85,9 %86,7 %88,2 %85,9 %84,7 %

Valdeltagande i Tranemo 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranemo 2026

Så skiljer sig Tranemo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,3 % i Tranemo mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,8
  • KD +1,9
  • C +1,7

Svagare än i riket

  • MP −2,6
  • V −2,3
  • L −1,5
  • M −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Tranemo, från 4,1 % till 6,1 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,3 % till 21,3 % (−3,0).

  • SD −3,0
  • S −2,5
  • V +2,0
  • KD +1,5
  • L +1,0
  • MP +0,5
  • M +0,1
  • C +0,0

Valdeltagande i Tranemo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tranemo på plats 144 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranemo är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Ambjörnarp-Sjötofta till 84,1 % i Grimsås.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Limmared (36,1 %) och sitt svagaste i Länghem (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranemo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 8,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,4 procentenheter.

  • C +11,4
  • SD −5,4
  • KD −3,4
  • L −2,8
  • S +1,9
  • V −1,4
  • M +1,4
  • MP −0,3

Största parti i Tranemo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranemo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranemo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna30,0 %85,9 %
2018Socialdemokraterna29,9 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,3 %86,7 %
2010Socialdemokraterna32,0 %85,9 %
2006Socialdemokraterna36,2 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tranemo 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tranemo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranemo, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ambjörnarp-SjötoftaS28,0 %S28,8 %72,8 %
DalstorpS27,8 %S31,0 %79,2 %
GrimsåsS25,1 %C29,1 %84,1 %
LimmaredS36,1 %S39,4 %74,6 %
LänghemSD26,8 %M24,0 %81,4 %
Tranemo VästraS29,7 %S31,0 %79,6 %
Tranemo ÖstraS27,3 %S29,2 %78,1 %

Utforska valdistrikten i Tranemo på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026