Valresultat Mariestad 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Mariestad med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,2 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mariestad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 19 351
- Avgivna röster
- 16 716
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 070 | 30,8 % |
| MModeraterna | 3 555 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 315 | 20,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 121 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 946 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 900 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 663 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 630 | 3,8 % |
| Övriga partier | 258 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 065 | 31,4 % |
| MModeraterna | 4 541 | 28,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 976 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 177 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 996 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 991 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 521 | 3,2 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 404 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 376 | 2,3 % |
| Övriga partier | 68 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Mariestad — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Mariestad har 49 mandat. Moderaterna fick flest, 21 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 14 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 6 765 | 41,2 % | 21(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 731 | 28,8 % | 14(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 418 | 8,6 % | 4(−1) |
| VVänsterpartiet | 1 147 | 7,0 % | 3(±0) |
| CCenterpartiet | 918 | 5,6 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 616 | 3,8 % | 2(+2) |
| KDKristdemokraterna | 544 | 3,3 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 250 | 1,5 % | |
| Övriga partier | 30 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Mariestad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mariestad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % | 37,1 % | 37,1 % | 33,0 % | 34,2 % | 30,8 % |
| M | 23,5 % | 28,1 % | 21,9 % | 19,9 % | 20,3 % | 21,6 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 13,6 % | 17,6 % | 22,9 % | 20,1 % |
| KD | 7,7 % | 5,7 % | 4,6 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,8 % |
| C | 6,8 % | 5,3 % | 6,4 % | 8,3 % | 5,5 % | 5,7 % |
| V | 6,0 % | 5,9 % | 5,2 % | 6,0 % | 4,6 % | 5,5 % |
| MP | 3,7 % | 6,1 % | 5,1 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,0 % |
| L | 4,9 % | 5,6 % | 3,6 % | 3,7 % | 2,4 % | 3,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 85,9 % | 87,5 % | 86,3 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mariestad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mariestad 2026
Så skiljer sig Mariestad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 5,5 % i Mariestad mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 2,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,8
- SD +2,7
- M +1,7
- KD +0,6
Svagare än i riket
- V −2,9
- MP −2,1
- L −1,5
- C −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Mariestad, från 2,4 % till 3,8 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,2 % till 30,8 % (−3,4).
- S −3,4
- SD −2,8
- L +1,4
- M +1,3
- KD +1,0
- V +0,9
- MP +0,9
- C +0,2
Valdeltagande i Mariestad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,4 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mariestad på plats 78 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mariestad är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,1 % i Näset till 84,3 % i Högelid.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bråten-Västra skogen-Marieäng (39,7 %) och sitt svagaste i Tidavad (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mariestad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 41,2 % i kommunvalet mot 21,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,6 procentenheter.
- M +19,6
- SD −11,5
- KD −3,5
- L −2,3
- S −2,0
- V +1,5
- MP −0,3
- C −0,2
Största parti i Mariestad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mariestad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Mariestad 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Mariestad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bråten-Västra skogen-Marieäng | S | 39,7 % | S | 38,1 % | 76,3 % |
| Grangärdet | S | 35,0 % | M | 42,3 % | 79,1 % |
| Hassle-Torsö | M | 24,5 % | M | 46,4 % | 79,8 % |
| Högelid | S | 32,0 % | M | 47,8 % | 84,3 % |
| Ladukärr | S | 34,6 % | M | 39,9 % | 75,7 % |
| Leksberg | S | 33,4 % | M | 42,9 % | 80,1 % |
| Leverstad | S | 36,5 % | S | 38,5 % | 70,8 % |
| Lockerud-Ekudden | S | 29,9 % | M | 45,5 % | 74,1 % |
| Lugnås | SD | 26,2 % | M | 40,1 % | 81,2 % |
| Lyrestad-Sjötorp | SD | 29,0 % | M | 39,8 % | 82,2 % |
| Madlyckan | S | 32,5 % | M | 41,7 % | 76,6 % |
| Marieholm | S | 38,4 % | S | 38,4 % | 72,3 % |
| Näset | S | 29,2 % | M | 45,3 % | 70,1 % |
| Tidavad | SD | 23,5 % | M | 42,7 % | 80,7 % |
| Trädgården | S | 38,3 % | M | 39,1 % | 74,5 % |
| Ullervad | S | 27,8 % | M | 47,9 % | 80,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026