Valresultat Mölndal 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Mölndal med 26,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,8 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mölndal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.

Se Mölndal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,5 %
Röstberättigade
54 361
Avgivna röster
47 577
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Mölndal

Riksdagsvalet 2026 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 46126,4 %
MModeraterna10 16821,6 %
SDSverigedemokraterna7 22015,3 %
CCenterpartiet3 7277,9 %
VVänsterpartiet3 6237,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3 5297,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 9986,4 %
KDKristdemokraterna2 7885,9 %
Övriga partier6651,4 %

Regionvalet 2026 i Mölndal

Regionvalet 2026 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 95127,2 %
MModeraterna10 83822,7 %
SDSverigedemokraterna6 23013,1 %
VVänsterpartiet4 3239,1 %
CCenterpartiet3 7617,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3 3046,9 %
KDKristdemokraterna3 1126,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8944,0 %
DemokDemokraterna4951,0 %
Övriga partier7471,6 %

Kommunvalet 2026 i Mölndal — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Mölndal har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Mölndal: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 81826,8 %17(±0)
MModeraterna11 17923,4 %14(±0)
SDSverigedemokraterna6 25813,1 %8(−1)
CCenterpartiet4 1768,7 %5(+1)
VVänsterpartiet4 0108,4 %5(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3 5637,5 %5(+1)
KDKristdemokraterna2 5005,2 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1644,5 %3(−2)
MölndMölndalslistan9632,0 %1
Övriga partier1790,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Mölndal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mölndal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mölndal per valår
Parti200620102014201820222026
S30,1 %24,8 %25,3 %24,0 %28,2 %26,4 %
M27,6 %32,9 %25,5 %22,5 %21,2 %21,6 %
SD3,3 %5,6 %11,6 %15,8 %17,7 %15,3 %
C5,6 %4,8 %5,1 %8,1 %7,2 %7,9 %
V6,1 %5,3 %5,8 %7,6 %7,0 %7,7 %
MP5,4 %8,5 %9,1 %5,8 %6,2 %7,5 %
L11,6 %10,3 %8,4 %8,2 %6,4 %6,4 %
KD7,7 %6,5 %5,3 %6,3 %4,9 %5,9 %
Övr2,6 %1,4 %4,1 %1,6 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande82,9 %86,5 %87,5 %89,3 %86,7 %87,5 %

Valdeltagande i Mölndal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mölndal 2026

Så skiljer sig Mölndal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 15,3 % i Mölndal mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 2,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +1,7
  • MP +1,4
  • L +1,0
  • C +0,9

Svagare än i riket

  • SD −2,2
  • S −1,6
  • V −0,7
  • KD −0,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Mölndal, från 6,2 % till 7,5 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 17,7 % till 15,3 % (−2,4).

  • SD −2,4
  • S −1,8
  • MP +1,3
  • KD +1,0
  • C +0,7
  • V +0,7
  • M +0,3
  • L −0,0

Valdeltagande i Mölndal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,5 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mölndal på plats 48 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mölndal är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,3 % i Broslätt Östra till 86,3 % i Sörgården Östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åby Västra (35,6 %) och sitt svagaste i Sörgården Östra (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 35, Moderaterna i 10, Sverigedemokraterna i 1 av 46 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mölndal är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 15,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,2 procentenheter.

  • SD −2,2
  • M +1,8
  • L −1,8
  • C +0,8
  • V +0,7
  • KD −0,7
  • S +0,4
  • MP −0,0

Största parti i Mölndal sedan 2006

Största parti har skiftat i Mölndal under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mölndal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,4 %87,5 %
2022Socialdemokraterna28,2 %86,7 %
2018Socialdemokraterna24,0 %89,3 %
2014Moderaterna25,5 %87,5 %
2010Moderaterna32,9 %86,5 %
2006Socialdemokraterna30,1 %82,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mölndal 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Mölndal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mölndal, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmåsS29,6 %S31,1 %76,4 %
Balltorp VästraM26,6 %M30,5 %77,2 %
Balltorp ÖstraS29,2 %S31,4 %72,1 %
Bosgården NorraS25,9 %S25,7 %75,8 %
Bosgården SödraS31,9 %S31,0 %75,0 %
Brattås NorraS29,4 %S29,2 %68,2 %
Brattås SödraS30,3 %S30,5 %80,4 %
Broslätt VästraS30,7 %S30,4 %73,5 %
Broslätt ÖstraS29,0 %S30,5 %66,3 %
EkhagaS24,6 %S23,8 %79,9 %
Eklanda VästraM24,9 %M26,1 %83,8 %
Eklanda ÖstraM27,0 %M24,5 %83,9 %
Fässberg VästraS34,6 %S35,6 %75,0 %
Fässberg ÖstraS25,4 %S27,5 %74,8 %
Glasberget NorraS29,2 %S28,4 %83,4 %
Glasberget SödraS27,2 %S27,7 %78,4 %
Hallen NorraS24,5 %M25,4 %81,5 %
Hallen SödraS24,6 %S25,6 %79,9 %
HällesåkerSD34,2 %SD32,0 %80,8 %
Krokslätt NorraS25,8 %S27,1 %76,6 %
Krokslätt SödraS29,6 %S28,9 %78,7 %
Kvarnbyn NorraS26,5 %S26,0 %69,2 %
Kvarnbyn SödraS27,3 %M28,9 %80,1 %
Lackarebäck NorraM28,8 %M35,0 %85,1 %
Lackarebäck SödraS24,4 %M28,0 %83,4 %
Rävekärr NorraS29,2 %S29,6 %76,2 %
Rävekärr SödraS30,8 %S29,0 %76,7 %
Sinntorp NorraS25,2 %S25,4 %78,7 %
Sinntorp VästraS29,5 %S29,9 %80,2 %
Sinntorp ÖstraS26,7 %S28,0 %79,1 %
Skånhälla BräckaS24,5 %S23,8 %78,8 %
Skånhälla FågelstenS25,6 %S26,1 %83,8 %
Skånhälla VästraM25,6 %M26,3 %80,2 %
Stadshuset NorraS25,3 %S27,8 %72,2 %
Stadshuset SödraS27,3 %S30,9 %72,9 %
Stallbacken VästraM27,8 %M30,6 %80,5 %
Stallbacken ÖstraM29,2 %M32,6 %71,9 %
StreteredS25,5 %M27,4 %81,6 %
Sörgården VästraM21,7 %M26,5 %81,7 %
Sörgården ÖstraM19,9 %M27,0 %86,3 %
Toltorp NorraM22,5 %M26,5 %81,7 %
Toltorp SödraS24,8 %S25,4 %80,0 %
ValåsS27,3 %S28,9 %84,1 %
VästerbergS34,2 %S33,2 %73,2 %
Åby VästraS35,6 %S34,7 %71,5 %
Åby ÖstraS30,2 %S29,6 %71,4 %

Utforska valdistrikten i Mölndal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026