Valresultat Mölndal 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Mölndal med 28,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mölndal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.

Se Mölndal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,7 %
Röstberättigade
51 607
Avgivna röster
44 723
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Mölndal

Riksdagsvalet 2022 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 49628,2 %
MModeraterna9 39921,2 %
SDSverigedemokraterna7 82017,7 %
CCenterpartiet3 1687,2 %
VVänsterpartiet3 0877,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 8256,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 7286,2 %
KDKristdemokraterna2 1534,9 %
Övriga partier6111,4 %

Regionvalet 2022 i Mölndal

Regionvalet 2022 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 68228,7 %
MModeraterna8 86220,1 %
SDSverigedemokraterna5 99013,6 %
VVänsterpartiet4 1369,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 8656,5 %
KDKristdemokraterna2 8006,3 %
CCenterpartiet2 6496,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9634,4 %
DemokDemokraterna1 3423,0 %
Övriga partier8371,9 %

Kommunvalet 2022 i Mölndal

Kommunvalet 2022 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 21927,6 %
MModeraterna9 65521,8 %
SDSverigedemokraterna6 22814,1 %
VVänsterpartiet3 8858,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4657,8 %
CCenterpartiet3 1337,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 5365,7 %
KDKristdemokraterna2 4955,6 %
Övriga partier6191,4 %

Partiernas utveckling i Mölndal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mölndal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mölndal per valår
Parti200620102014201820222026
S30,1 %24,8 %25,3 %24,0 %28,2 %26,4 %
M27,6 %32,9 %25,5 %22,5 %21,2 %21,6 %
SD3,3 %5,6 %11,6 %15,8 %17,7 %15,3 %
C5,6 %4,8 %5,1 %8,1 %7,2 %7,9 %
V6,1 %5,3 %5,8 %7,6 %7,0 %7,7 %
L11,6 %10,3 %8,4 %8,2 %6,4 %6,4 %
MP5,4 %8,5 %9,1 %5,8 %6,2 %7,5 %
KD7,7 %6,5 %5,3 %6,3 %4,9 %5,9 %
Övr2,6 %1,4 %4,1 %1,6 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande82,9 %86,5 %87,5 %89,3 %86,7 %87,5 %

Valdeltagande i Mölndal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mölndal 2022

Så skiljer sig Mölndal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 17,7 % i Mölndal mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 2,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,1
  • L +1,8
  • MP +1,1
  • C +0,4

Svagare än i riket

  • SD −2,9
  • S −2,1
  • KD −0,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Mölndal, från 24,0 % till 28,2 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 8,2 % till 6,4 % (−1,9).

  • S +4,2
  • L −1,9
  • SD +1,8
  • KD −1,4
  • M −1,3
  • C −0,9
  • V −0,7
  • MP +0,4

Valdeltagande i Mölndal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,7 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mölndal på plats 78 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mölndal är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Brattås Norra till 91,4 % i Skånhälla Fågelsten.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åby Östra (37,1 %) och sitt svagaste i Hällesåker (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 40, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 46 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mölndal är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 17,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • SD −3,6
  • V +1,8
  • L +1,5
  • KD +0,8
  • M +0,6
  • S −0,6
  • MP −0,4
  • C −0,1

Största parti i Mölndal sedan 2006

Största parti har skiftat i Mölndal under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mölndal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,4 %87,5 %
2022Socialdemokraterna28,2 %86,7 %
2018Socialdemokraterna24,0 %89,3 %
2014Moderaterna25,5 %87,5 %
2010Moderaterna32,9 %86,5 %
2006Socialdemokraterna30,1 %82,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mölndal 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Mölndal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mölndal, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmåsS33,3 %S32,3 %79,8 %
Balltorp VästraS26,9 %S26,0 %82,8 %
Balltorp ÖstraS32,2 %S32,8 %79,7 %
Bosgården NorraS27,4 %S26,8 %82,5 %
Bosgården SödraS31,8 %S34,5 %82,6 %
Brattås NorraS30,0 %S29,3 %72,7 %
Brattås SödraS34,2 %S34,8 %87,3 %
Broslätt VästraS31,6 %S30,3 %82,4 %
Broslätt ÖstraS31,5 %S30,1 %79,2 %
EkhagaS26,2 %S25,5 %83,6 %
Eklanda VästraS25,8 %M25,9 %89,7 %
Eklanda ÖstraS26,8 %S26,4 %89,2 %
Fässberg VästraS33,3 %S34,6 %83,7 %
Fässberg ÖstraS30,1 %S30,2 %80,8 %
Glasberget NorraS32,2 %S31,7 %89,3 %
Glasberget SödraS30,1 %S32,3 %85,2 %
Hallen NorraS24,6 %S24,5 %88,1 %
Hallen SödraS25,9 %S25,4 %84,1 %
HällesåkerSD36,9 %SD34,2 %87,8 %
Krokslätt NorraS23,2 %S25,9 %81,2 %
Krokslätt SödraS30,8 %S28,2 %82,7 %
Kvarnbyn NorraS27,5 %S28,1 %76,8 %
Kvarnbyn SödraS26,4 %M29,2 %87,5 %
Lackarebäck NorraM27,6 %M28,8 %88,6 %
Lackarebäck SödraS28,0 %M26,6 %88,7 %
Rävekärr NorraS29,0 %S29,0 %84,2 %
Rävekärr SödraS31,4 %S31,2 %80,7 %
Sinntorp NorraS27,6 %S26,0 %87,0 %
Sinntorp VästraS31,6 %S30,8 %87,0 %
Sinntorp ÖstraS28,4 %S28,1 %88,6 %
Skånhälla BräckaS27,2 %S28,0 %87,9 %
Skånhälla FågelstenS29,5 %S27,5 %91,4 %
Skånhälla VästraM24,0 %M26,2 %88,9 %
Stadshuset NorraS26,3 %M23,5 %82,7 %
Stadshuset SödraS29,3 %S30,2 %79,4 %
Stallbacken VästraM29,1 %M31,5 %87,4 %
Stallbacken ÖstraS26,8 %M28,6 %82,8 %
StreteredS25,8 %S25,6 %88,6 %
Sörgården VästraM24,5 %M25,4 %85,7 %
Sörgården ÖstraS22,9 %M23,3 %88,8 %
Toltorp NorraM24,9 %M27,1 %87,2 %
Toltorp SödraS25,9 %S23,5 %87,9 %
ValåsS33,1 %S32,5 %89,1 %
VästerbergS33,3 %S30,4 %74,5 %
Åby VästraS32,0 %S33,4 %77,3 %
Åby ÖstraS37,1 %S34,8 %79,4 %

Utforska valdistrikten i Mölndal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022