Valresultat Gullspång 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Gullspång med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gullspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 4 029
- Avgivna röster
- 3 359
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 139 | 34,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 971 | 29,4 % |
| MModeraterna | 469 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 195 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 164 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 153 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 74 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 74 | 2,2 % |
| Övriga partier | 60 | 1,8 % |
Regionvalet 2022 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 160 | 35,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 615 | 18,9 % |
| MModeraterna | 594 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 264 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 187 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 179 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 85 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 64 | 2,0 % |
| AfSAlternativ för Sverige | 34 | 1,0 % |
| Övriga partier | 71 | 2,2 % |
Kommunvalet 2022 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 072 | 32,0 % |
| MModeraterna | 1 021 | 30,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 472 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 211 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 150 | 4,5 % |
| FiFeministiskt initiativ | 143 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 117 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 70 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 50 | 1,5 % |
| AfSAlternativ för Sverige | 40 | 1,2 % |
| Övriga partier | 6 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Gullspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gullspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % | 43,9 % | 42,3 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,9 % |
| SD | 3,6 % | 6,2 % | 16,4 % | 23,9 % | 29,4 % | 25,4 % |
| M | 17,7 % | 22,7 % | 16,0 % | 13,9 % | 14,2 % | 18,2 % |
| C | 11,2 % | 7,5 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,9 % | 5,8 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,8 % | 5,4 % | 5,0 % | 6,0 % |
| V | 5,3 % | 5,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,9 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 2,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,1 % |
| MP | 3,0 % | 3,7 % | 3,1 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,3 % |
| Övr | 4,3 % | 0,7 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 85,3 % | 86,1 % | 83,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Gullspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gullspång 2022
Så skiljer sig Gullspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,4 % i Gullspång mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,9
- S +4,2
Svagare än i riket
- M −4,9
- MP −2,8
- L −2,4
- V −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Gullspång, från 23,9 % till 29,4 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,6 % till 5,9 % (−2,7).
- SD +5,6
- C −2,7
- V −1,3
- S −0,9
- KD −0,5
- M +0,3
- L −0,2
- MP +0,0
Valdeltagande i Gullspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,4 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gullspång på plats 214 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gullspång är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Amnehärads Södra till 73,8 % i Amnehärads Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Amnehärads Norra (41,3 %) och sitt svagaste i Hova (26,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gullspång är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,2 procentenheter.
- M +16,2
- SD −15,4
- KD −2,9
- S −2,5
- C +0,4
- V −0,2
Största parti i Gullspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gullspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gullspång 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Gullspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Amnehärads Norra | S | 41,3 % | S | 36,6 % | 73,8 % |
| Amnehärads Södra | S | 36,9 % | S | 37,8 % | 71,8 % |
| Hova | SD | 33,6 % | M | 35,1 % | 73,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022