Valresultat Tanum 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Tanum med 24,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tanum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 10 274
- Avgivna röster
- 8 877
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 136 | 24,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 108 | 24,1 % |
| MModeraterna | 1 893 | 21,6 % |
| CCenterpartiet | 733 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 652 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 396 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 386 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 359 | 4,1 % |
| Övriga partier | 96 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 000 | 23,7 % |
| MModeraterna | 1 954 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 367 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 924 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 792 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 461 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 430 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 274 | 3,3 % |
| Övriga partier | 224 | 2,7 % |
Kommunvalet 2022 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 731 | 31,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 987 | 22,9 % |
| CCenterpartiet | 1 240 | 14,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 191 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 446 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 400 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 369 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 285 | 3,3 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Tanum 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tanum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 25,4 % | 22,0 % | 23,5 % | 22,7 % | 24,4 % | 22,2 % |
| SD | 2,2 % | 4,4 % | 11,8 % | 19,5 % | 24,1 % | 21,1 % |
| M | 26,7 % | 32,6 % | 27,9 % | 22,9 % | 21,6 % | 22,8 % |
| C | 19,0 % | 15,4 % | 13,4 % | 12,4 % | 8,4 % | 8,8 % |
| KD | 7,1 % | 5,8 % | 3,8 % | 6,7 % | 7,4 % | 7,8 % |
| MP | 4,6 % | 6,3 % | 5,2 % | 3,5 % | 4,5 % | 5,5 % |
| L | 8,8 % | 9,2 % | 6,7 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,1 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,1 % |
| Övr | 2,8 % | 1,0 % | 4,0 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 82,3 % | 85,6 % | 87,5 % | 86,4 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Tanum 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tanum 2022
Så skiljer sig Tanum från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 24,4 % i Tanum mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,5
- M +2,5
- KD +2,1
- C +1,7
Svagare än i riket
- S −5,9
- V −2,6
- MP −0,6
- L −0,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Tanum, från 19,5 % till 24,1 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,4 % till 8,4 % (−4,0).
- SD +4,6
- C −4,0
- S +1,7
- M −1,3
- L −1,1
- MP +1,0
- V −1,0
- KD +0,8
Valdeltagande i Tanum
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,4 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tanum på plats 85 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tanum är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Tanumshede till 86,2 % i Hamburgsund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hamburgsund (29,8 %) och sitt svagaste i Bullaren (18,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tanum är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,7 % i kommunvalet mot 24,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.
- SD −10,3
- M +9,9
- C +5,9
- KD −3,2
- S −1,5
- MP −1,2
- V +1,0
- L +0,2
Största parti i Tanum sedan 2006
Största parti har skiftat i Tanum under perioden 2006–2022: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,8 % | 86,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,4 % | 86,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 22,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,9 % | 85,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 82,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 26,7 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tanum 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Tanum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bullaren | SD | 34,8 % | M | 30,1 % | 85,7 % |
| Fjällbacka | M | 28,0 % | M | 37,0 % | 82,6 % |
| Grebbestad norra | M | 25,7 % | M | 44,2 % | 85,6 % |
| Grebbestad södra | M | 28,3 % | M | 49,7 % | 82,5 % |
| Hamburgsund | S | 29,8 % | S | 26,0 % | 86,2 % |
| Kville-Rabbalshede | SD | 25,6 % | C | 25,0 % | 85,8 % |
| Tanumshede | S | 26,9 % | M | 28,0 % | 75,7 % |
| Tanumshede-Lur | SD | 27,9 % | M | 28,5 % | 79,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022