Valresultat Mellerud 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Mellerud med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,4 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mellerud ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 6 919
- Avgivna röster
- 5 842
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 866 | 32,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 501 | 26,0 % |
| MModeraterna | 993 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 427 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 391 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 195 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 153 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 134 | 2,3 % |
| Övriga partier | 106 | 1,8 % |
Regionvalet 2022 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 584 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 411 | 24,5 % |
| MModeraterna | 1 002 | 17,4 % |
| CCenterpartiet | 580 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 561 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 252 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 102 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 99 | 1,7 % |
| Övriga partier | 174 | 3,0 % |
Kommunvalet 2022 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 419 | 24,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 272 | 21,8 % |
| MModeraterna | 1 191 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 940 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 334 | 5,7 % |
| KMKommunPartiet Mellerud | 306 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 70 | 1,2 % |
| Övriga partier | 64 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Mellerud 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mellerud i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−4,6 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,2 % | 7,7 % | 21,1 % | 28,5 % | 32,4 % | 26,6 % |
| S | 34,2 % | 29,7 % | 30,6 % | 25,3 % | 26,0 % | 23,6 % |
| M | 20,4 % | 26,5 % | 18,4 % | 16,4 % | 17,2 % | 20,4 % |
| C | 16,0 % | 13,3 % | 12,6 % | 12,0 % | 7,4 % | 7,3 % |
| KD | 9,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 7,1 % | 6,8 % | 8,1 % |
| V | 5,0 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,3 % | 3,4 % | 5,0 % |
| MP | 3,2 % | 4,5 % | 3,3 % | 2,5 % | 2,7 % | 3,3 % |
| L | 5,3 % | 6,1 % | 3,3 % | 2,7 % | 2,3 % | 3,8 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 86,1 % | 84,4 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Mellerud 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mellerud 2022
Så skiljer sig Mellerud från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,4 % i Mellerud mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,8
- KD +1,4
- C +0,7
Svagare än i riket
- S −4,3
- V −3,4
- MP −2,4
- L −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mellerud, från 28,5 % till 32,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,0 % till 7,4 % (−4,6).
- C −4,6
- SD +3,8
- V −0,9
- M +0,8
- S +0,8
- L −0,4
- KD −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Mellerud
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mellerud på plats 173 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mellerud är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Mellerud/Holm till 88,7 % i Bolstad.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skållerud (34,9 %) och sitt svagaste i Mellerud/Holm (29,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mellerud är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 32,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.
- SD −10,5
- C +8,7
- M +3,2
- S −1,7
- KD −1,0
- V +0,6
Största parti i Mellerud sedan 2006
Största parti har skiftat i Mellerud under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,6 % | 84,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,4 % | 84,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Mellerud 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Mellerud. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bolstad | SD | 32,8 % | C | 26,6 % | 88,7 % |
| Fagerlid/Järn | SD | 31,9 % | M | 26,3 % | 85,1 % |
| Mellerud/Holm | S | 30,9 % | S | 31,0 % | 74,1 % |
| Rostock/Dalskog/Ör | SD | 34,2 % | SD | 24,2 % | 83,1 % |
| Skållerud | SD | 34,9 % | S | 30,5 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022