Valresultat Färgelanda 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Färgelanda med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Färgelanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Färgelanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
5 021
Avgivna röster
4 295
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Färgelanda

Riksdagsvalet 2022 i Färgelanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 62738,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 13726,7 %
MModeraterna55213,0 %
CCenterpartiet2886,8 %
KDKristdemokraterna2796,6 %
VVänsterpartiet1343,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1172,7 %
MPMiljöpartiet de gröna721,7 %
Övriga partier501,2 %

Regionvalet 2022 i Färgelanda

Regionvalet 2022 i Färgelanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 35632,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 09726,3 %
MModeraterna50012,0 %
CCenterpartiet45610,9 %
KDKristdemokraterna3037,3 %
VVänsterpartiet1613,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1473,5 %
MPMiljöpartiet de gröna451,1 %
Övriga partier1072,6 %

Kommunvalet 2022 i Färgelanda

Kommunvalet 2022 i Färgelanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 46034,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11326,5 %
CCenterpartiet74717,8 %
MModeraterna45810,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2155,1 %
KDKristdemokraterna942,2 %
VVänsterpartiet842,0 %
Övriga partier300,7 %

Partiernas utveckling i Färgelanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Färgelanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Färgelanda per valår
Parti200620102014201820222026
SD4,2 %8,6 %24,0 %32,1 %38,2 %34,5 %
S38,1 %34,1 %34,3 %26,6 %26,7 %22,0 %
M17,5 %24,5 %13,0 %13,3 %13,0 %15,5 %
C18,9 %14,9 %13,8 %12,2 %6,8 %8,1 %
KD5,6 %5,2 %3,7 %5,7 %6,6 %7,3 %
V3,8 %4,1 %3,4 %4,4 %3,1 %3,6 %
L6,4 %4,9 %3,2 %2,9 %2,7 %4,6 %
MP2,0 %3,0 %2,6 %1,6 %1,7 %2,1 %
Övr3,5 %0,8 %2,0 %1,2 %1,2 %2,3 %
Valdeltagande79,4 %83,6 %85,8 %87,3 %85,5 %85,0 %

Valdeltagande i Färgelanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Färgelanda 2022

Så skiljer sig Färgelanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 38,2 % i Färgelanda mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 17,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +17,7
  • KD +1,2
  • C +0,1

Svagare än i riket

  • M −6,1
  • S −3,6
  • V −3,6
  • MP −3,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Färgelanda, från 32,1 % till 38,2 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,2 % till 6,8 % (−5,4).

  • SD +6,2
  • C −5,4
  • V −1,3
  • KD +0,8
  • M −0,3
  • L −0,2
  • S +0,1
  • MP +0,1

Valdeltagande i Färgelanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,5 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Färgelanda på plats 114 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Färgelanda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Färgelanda tätort till 87,4 % i Ödeborg-Torp.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Högsäter och norra kommundelen (41,1 %) och sitt svagaste i Färgelanda tätort (32,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Färgelanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 6,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.

  • C +11,0
  • KD −4,3
  • SD −3,5
  • M −2,1
  • V −1,1
  • S −0,2

Största parti i Färgelanda sedan 2006

Största parti har skiftat i Färgelanda under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Färgelanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna34,5 %85,0 %
2022Sverigedemokraterna38,2 %85,5 %
2018Sverigedemokraterna32,1 %87,3 %
2014Socialdemokraterna34,3 %85,8 %
2010Socialdemokraterna34,1 %83,6 %
2006Socialdemokraterna38,1 %79,4 %

Valresultat per valdistrikt i Färgelanda 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Färgelanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Färgelanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Färgelanda landsbygd-StigenSD37,6 %SD33,9 %80,9 %
Färgelanda tätortS39,1 %S39,9 %78,7 %
Högsäter och norra kommundelenSD41,1 %SD38,2 %84,4 %
Ödeborg-TorpSD39,5 %SD35,6 %87,4 %

Utforska valdistrikten i Färgelanda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022